Books
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Competitions
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Ranking
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Results
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Diary
5948 lezců
1231084 cest
Nové přelezy:
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b

Indoors
DDM Domino - Hronov
BoulderClub Brno - Brno
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)

Shops
HUDYsport - Ústí nad Labem
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7

Contact
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Název cesty:

De Sába

Klasifikace:9-
Typ cesty:skalní
Sektor:U Jeskyně
Oblast:Lom Kobyla
Poloha:Český Kras
Obtíže:vytrvalost
Sklon:převislá
Délka:20 m
Jištění:5 bh + sl
Autor:J. Kareš, J. Hrnčíř, 2018
Popis:
Zhruba v prostředku pravě stěny vedle jeskyně. Nahoře mírně převislou stěnou.
Poznámka:
Sl. společný s cestou Aleiaio.
Zapsal:Jirka Sika (jirkas), 30.09.2019 08:48:32

 
* * * * * * 
Hodnocení / Počet:   6 / 4

  
(hezčí cesta - více bodů)

 Průvodce
   - Lom Kobyla


 Všechny cesty
 Nová cesta

Komentáře

Obtížnost dle mého nesedí, Makak se v tom dost trápil, mně ten boulder v závěru přišel dost silovej a těžkej, brácha s tím měl taky problém. Myslím, že se blíží čisté 9, rozhodně mi přišla nejtěžší z těch cest vpravo od jeskyně, nepočítaje tu kombinaci..
Zapsal: Mikundulas, 02.10.2019 20:55:26

Dneska jsem to vylez a přišlo mi to max za 9-
Zapsal: kodik, 28.10.2019 20:10:35

Nemohl byste prosim někdo nastínit řešení horního boulderu, já tam vidim špatný spoďákobočáky na pravou, špatný nohy a dlouhej šáh levou rukou do velkýho spoďáko bočáku a pak ještě jeden šáh??
Zapsal: Mikundulas, 14.11.2019 21:14:32

Až to polezete vemte si klíč na utažení těch divnejch nýtů, ten poslední jsem jen dotáh rukou a i se vyklá, možná by nebylo špatný dát do posledního jištění borhák, jinak je cesta pěkná, bouldr řeším dlouhým nátahem ze spodáku pravou rukou do oblé lišty a pak přidat levou ruku do velkého bočáku.
Zapsal: Gaga, 22.01.2020 09:45:53

Urcite spise 9-, jen o chlup tezsi nez vedlejsi 8+/9-
Zapsal: pelda, 12.03.2020 16:30:43

Podle přelezců shozeno.
Zapsal: JirkaS, 12.03.2020 20:09:32

U tyhle cesty značně záleží jak moc se nahoře udělá vlna vpravo :)
Zapsal: ., 24.07.2020 18:47:54

Pozor! Blok nad spoďákama s chyty se hýbe. Pokud se nezadělá tak půjde dolů.
Zapsal: Kodik, 14.04.2021 21:58:39

Lezení v kompaktní skále, nýty všechny v pohodě. Lehčí než vedlejší Marťan Style. Lze lézt stále přímo, všude dobré chyty a stupy. Podle průvodce je to 8+/9-, klasa sedí.
Zapsal: ondra77, 21.05.2024 13:32:44

V nedeli jsem ten predposledni nyt dotahoval rukou coz asi neni ok, nektery nyt neni ani v drazce. Klic se stale hodi.
Zapsal: Gaga, 21.05.2024 16:00:34

Pořád stejný. Myslím, že se ten předposlední uvolnil, když jsem si do něj párkrát odskočil. Nabízí se myšlenka, že mají tyhle nýty tendenci se povolovat, když se takto zatěžují. Umíte to někdo vyřešit? Kontramatky třeba?
Zapsal: Hurzy, 21.10.2024 12:21:10

Tyhle nýty? Jsou to stejně nýty jako všechny ve světě. Zkrátka se někdy nějaké povolí a musí se dotáhnout. Když si někdo vzpomene a vezme si s sebou klíč, bude to super. Já se tam určitě nedostanu 😅 Předem děkuju
Zapsal: Karesak , 21.10.2024 15:05:16

V předposledním chyběla podložka a dost se kýval. Jestli se tam dostanu, tak vezmu klíč. Byl bych pro lepené borháky;)
Zapsal: Kodik, 21.10.2024 19:21:32

Prdlajz Kareš!!! nýty se povolují speciálně na kobyle a tetíně. Mizerná práce turbo vrtačů.
Zapsal: takylezec, 22.10.2024 09:39:27

Když tomu jak se zdá vůbec nerozumíš, tak se k tomu nevyjadřuji a ještě anonym, klasika. ASINELEZEC...
Zapsal: Karesak , 22.10.2024 16:50:49

To už se řešilo. Nýt jako trvalý fixní jištění je píčovina. Výhoda je že navrtáš utáhneš a drží hned,takže výstupce nemusí čekat až ztvrdne lepidlo. Pak už jen nevýhody,může do toho voda/mráz + je expanzní tj. napětí ve skále, takže to má mizernou životnost,plaketa má ostrý hrany tak kurví presky a nejde z toho slanit.. Povolování je to nejmenší zlo,na to stačí lozit s momentovým klíčem a pokaždý kontrolovat utažení :D
Zapsal: Já, 22.10.2024 17:57:50

Z nýtu lze slanit bez zanechání materiálu. To jsem za dřívějších dob dělal mnohokrát a ne jen já.
Zapsal: Vlk, 22.10.2024 22:37:02

Karešáku, můj komentář nebyl nijak mířený proti tvé práci, za tu naopak velký obdiv a dík! Nýty v De Sábě jsou ale dost neobvyklé a aby se řešilo v jedné cestě víc povolených nýtů a zdá se, že opakovaně, je taky dost neobvyklé. Člověka možnost souvislosti napadne.. Pokud je to hovadina a jedno dotažení problém dlouhodobě vyřeší, budu jedině rád.
Zapsal: Hurzy, 22.10.2024 23:05:01

Vlku a můžeš popsat jak se to udělá na typický sportovce, kde s sebou máš tak maximálně expresky?
Zapsal: K, 23.10.2024 09:02:47

Viz diskuze, tady prosím smazat.
Zapsal: Karkulka, 23.10.2024 14:13:13

Vyčochtaný nýt jsme vyřešili přelepením za borhák. Užijte si lezení.
Zapsal: martan, 18.11.2024 11:52:04

Skvělé, díky
Zapsal: Kodik, 20.11.2024 14:34:21


 Přidání komentáře 
Jméno
Email
Komentář

I agree to the processing of personal data.

 

Přelezy

rychtrmoc9-OS01.10.2019
Fik9-PP27.10.2019
draKubasvršek direkt a nakonec těch 9- asi sedí9-PP17.11.2019
vršek direkt a nakonec těch 9- asi sedí
peldaLezeno direct, super nápaly9-OS12.03.2020
Lezeno direct, super nápaly
blacks9-PP15.03.2020
xixao9-flash02.04.2020
GagaPoprvy jsem byl slaby, podruhy nez jsem to vymyslel zaclo prset, a potreti me pamet nezklamala9-RP03.04.2020
Poprvy jsem byl slaby, podruhy nez jsem to vymyslel zaclo prset, a potreti me pamet nezklamala
relicCelkem jsem si to vymyslel od zeme, ale prisly mi tam tezky nohy. Nastesti to klaplo:)9-OS22.04.2020
Celkem jsem si to vymyslel od zeme, ale prisly mi tam tezky nohy. Nastesti to klaplo:)
Mikundulas9-PP30.04.2020
Nemchick9-RP30.04.2020
26,119- za boulder.Tři pokusy mi trvalo než jsem pochopil kudy se to vlastně leze aby to bylo těch 9-.Direct je píčovina klasou k XY a ještě dost o dýlce.9-PP01.05.2020
9- za boulder.Tři pokusy mi trvalo než jsem pochopil kudy se to vlastně leze aby to bylo těch 9-.Direct je píčovina klasou k XY a ještě dost o dýlce.
DaněkS9-flash04.05.2020
Rybanasutru9-PP05.05.2020
Laco Šaolinzprava za dirku a lisku, holcicacka varoska8+/9-PP06.05.2020
zprava za dirku a lisku, holcicacka varoska
MrndaNic extra9-PP08.05.2020
Nic extra
kaaakOS bez šance, v 2. pokusu jsem vylítnul už téměř id slaňáku a v 3. začal slejvák. Dnes 1. nalezovej, druhým celkem suše. Určitě nejtěžší z cest vpravo od jeskyně (krom té kombinace) Šel jsem to přes kompresi, Bobr pak našel ještě jiný program.9-PP12.05.2020
OS bez šance, v 2. pokusu jsem vylítnul už téměř id slaňáku a v 3. začal slejvák. Dnes 1. nalezovej, druhým celkem suše. Určitě nejtěžší z cest vpravo od jeskyně (krom té kombinace) Šel jsem to přes kompresi, Bobr pak našel ještě jiný program.
eliskasucha9-PP16.05.2020
Veruna09-PP19.05.2020
feuZase rozlezem, jinak to nejde, pak už je slunce.9-RP20.05.2020
Zase rozlezem, jinak to nejde, pak už je slunce.
otahrubannahore jednoprstova dirka pravou rukou, lista u nýtu levou a pak pravou lišta v pravé stěnce, z te levackou do hrany a k řetězu8+/9-PP24.05.2020
nahore jednoprstova dirka pravou rukou, lista u nýtu levou a pak pravou lišta v pravé stěnce, z te levackou do hrany a k řetězu
johndys9-PP24.05.2020
Martin7b+OS24.05.2020
Teri9-PP30.05.2020
sodík829-PP30.05.2020
ivošLoni jsem vršek nevěděl jak, letos na druhej. Teď mi to přišlo v dobrých podmínkách docela soft.9-PP31.05.2020
Loni jsem vršek nevěděl jak, letos na druhej. Teď mi to přišlo v dobrých podmínkách docela soft.
jirkasLezeno vpravo.8+/9-PP02.06.2020
Lezeno vpravo.
Bobr69-PP03.06.2020
Rygar9-PP09.06.2020
hovis8+/9-PP09.07.2020
voďoubek9-OS15.07.2020
OS9-PP22.07.2020
PepaSmekla noha ve 2. pokusu9-PP16.08.2020
Smekla noha ve 2. pokusu
Křovák8+/9-RP27.08.2020
orbitPřišlo mi to docela lehký, že to někdo vidí za 9 mě trochu mate. Rukama vlevo od jištění, žádná pravá klička.9-OS07.10.2020
Přišlo mi to docela lehký, že to někdo vidí za 9 mě trochu mate. Rukama vlevo od jištění, žádná pravá klička.
Jumper9-PP09.10.2020
laurot9-PP11.10.2020
RůžaTrochu vynucená linka....9-OS13.10.2020
Trochu vynucená linka....
Karlipet9-PP23.10.2020
stepan.bulena9-OS26.10.2020
Kubáno9-PP01.11.2020
pavelllVelmi nečekaná radost, pořád jsem lezl, až jsem byl nahoře. Hodně morálové je to u 2.bh, naštěstí mě v něm nechal Michal 2 presky, takže jsem ho mohl cvaknout ještě z těch lišt nad minipřevískem, jinak je to docela o hubu. Pak choďák, který pomalu tuhne, převládají bočákospoďáky, proti kterým je potřeba se správně vytáčet, což mi celkem jde. Poslední bh mi Michal opět protáhl, což se opět velmi hodilo. Bočákospoďáky se postupně zhoršují, závěrečný převis jsem řešil mega sáhem, PR v bolavé jedno až dvouprdě vpravo, LR daleko nahoru na stisk do svislé hrany, přiložit PR, LR doleva do středně dobré lišty, nohy vysoko, PR pekelně daleko do madla nad řetěz, cvak slaňáku a radost. Svádí to cvakat slaňák už z té na stisk držené hrany pod řetězem, dosáhnout se dá, je to ale nejisté a měl jsem dost nakydáno, ještě jsem se hecnul a šel až do toho madla, polet by to trochu byl, lepší ale než vyhučet při cvakání slaňáku. Nejdřív jsem to topové madlo navíc vůbec neviděl, takže jsem myslel, že řetěz musím cvakat z té hrany a obával se, že je to konec. Ale nebyl. :-) Michalovi velké díky za navěšení presek.9-OS02.11.2020
Velmi nečekaná radost, pořád jsem lezl, až jsem byl nahoře. Hodně morálové je to u 2.bh, naštěstí mě v něm nechal Michal 2 presky, takže jsem ho mohl cvaknout ještě z těch lišt nad minipřevískem, jinak je to docela o hubu. Pak choďák, který pomalu tuhne, převládají bočákospoďáky, proti kterým je potřeba se správně vytáčet, což mi celkem jde. Poslední bh mi Michal opět protáhl, což se opět velmi hodilo. Bočákospoďáky se postupně zhoršují, závěrečný převis jsem řešil mega sáhem, PR v bolavé jedno až dvouprdě vpravo, LR daleko nahoru na stisk do svislé hrany, přiložit PR, LR doleva do středně dobré lišty, nohy vysoko, PR pekelně daleko do madla nad řetěz, cvak slaňáku a radost. Svádí to cvakat slaňák už z té na stisk držené hrany pod řetězem, dosáhnout se dá, je to ale nejisté a měl jsem dost nakydáno, ještě jsem se hecnul a šel až do toho madla, polet by to trochu byl, lepší ale než vyhučet při cvakání slaňáku. Nejdřív jsem to topové madlo navíc vůbec neviděl, takže jsem myslel, že řetěz musím cvakat z té hrany a obával se, že je to konec. Ale nebyl. :-) Michalovi velké díky za navěšení presek.
Zendad9-PP10.11.2020
JiriV9-PP13.11.2020
Laco Šaolinprevisem rovne9-RP14.11.2020
previsem rovne
pajamrazek9-OS14.11.2020
milos9-PP15.11.2020
AdamFS9-flash17.11.2020
zaoralfSuper cesta. Celou dobu jsem čekal, kdy to přijde a nahoře to teda přišlo. Naštěstí jsem si to pohlídal a bylo.9-OS28.11.2020
Super cesta. Celou dobu jsem čekal, kdy to přijde a nahoře to teda přišlo. Naštěstí jsem si to pohlídal a bylo.
Amalka9-PP29.11.2020
JC8+/9-PP24.12.2020
macektUtrapeny prelez. OS jsem propalil trochu nesmyslne uz na podzim v nelezitelne podmince, dnes jsem nejdriv dal asi 3 pokusy zbytecne tezkym programem, po prekrokovani vylezeno dost lehce. I presto, ze v tom mam celkem 5 pokusu, se spravnym programem a restem pred hornim boulderem je to podle me hodne soft (klidne jen 7b).9-PP28.02.2021
Utrapeny prelez. OS jsem propalil trochu nesmyslne uz na podzim v nelezitelne podmince, dnes jsem nejdriv dal asi 3 pokusy zbytecne tezkym programem, po prekrokovani vylezeno dost lehce. I presto, ze v tom mam celkem 5 pokusu, se spravnym programem a restem pred hornim boulderem je to podle me hodne soft (klidne jen 7b).
aindra9-PP11.04.2021
Friday9-PP26.04.2021
Shin9-PP26.04.2021
hobl9-PP30.04.2021
Feld9-PP16.05.2021
kimulin9-PP11.07.2021
TomášM.9-PP12.07.2021
None87Nepříjemně až k 2.bh, pak choďák a nahoře vymyslet bouldřík s bolestivou jednoprdou. Při přelezu jsem málem slítnul při cvakání slaňáku. Na 1. 9- to šlo až příliš hladce - do půl h zkrokováno a dalším posláno. Asi lehčí.9-PP10.08.2021
Nepříjemně až k 2.bh, pak choďák a nahoře vymyslet bouldřík s bolestivou jednoprdou. Při přelezu jsem málem slítnul při cvakání slaňáku. Na 1. 9- to šlo až příliš hladce - do půl h zkrokováno a dalším posláno. Asi lehčí.
007Stejně těžky jako mnich nebo martan style, osobně si myslím všechny tři 8+...8+/9-OS23.08.2021
Stejně těžky jako mnich nebo martan style, osobně si myslím všechny tři 8+...
rxdek9-PP02.09.2021
Amanda9-PP02.09.2021
kvetakNevím z jaké strany se to doleza, jestli zprava, tak je to tak za 8+. Zleva neni dobra noha, tak možná o chlup těžší, ale to už se mi nechtělo lézt znovu. Mnich mi přišel těžší.9-PP12.09.2021
Nevím z jaké strany se to doleza, jestli zprava, tak je to tak za 8+. Zleva neni dobra noha, tak možná o chlup těžší, ale to už se mi nechtělo lézt znovu. Mnich mi přišel těžší.
Hugobert9-PP23.10.2021
Beedee9-PP17.11.2021
Paprick9-PP25.02.2022
slečinka9-PP02.06.2022
jsedl9-RP07.08.2022
max8+/9-OS13.08.2022
filipcech9-PP07.10.2022
HenryDAž na odlez od 1. presa krásné lezení. Crux nahoře jsem šel přímo či trošku zleva, z vedlejší 8- jsem nebral nic. Bouldřík asi těžší než v Mnichovi, tak tady už 9- nechám. I když určitě spodní hranice dané obtížnosti9-PP28.10.2022
Až na odlez od 1. presa krásné lezení. Crux nahoře jsem šel přímo či trošku zleva, z vedlejší 8- jsem nebral nic. Bouldřík asi těžší než v Mnichovi, tak tady už 9- nechám. I když určitě spodní hranice dané obtížnosti
JanaB.9-PP01.05.2023
Hasič9-PP19.05.2023
KrvákZabralo mi to 4 výjezdy. Postupně jsem to krokoval a dostával se čím dál výš. Dnes jsem to nacvakal, druhým pokusem dne vypadl z chytů nad slaňákem a třetím to zvládl dolézt. Akorát včas, krátce nato se rozpršelo9-PP26.07.2023
Zabralo mi to 4 výjezdy. Postupně jsem to krokoval a dostával se čím dál výš. Dnes jsem to nacvakal, druhým pokusem dne vypadl z chytů nad slaňákem a třetím to zvládl dolézt. Akorát včas, krátce nato se rozpršelo
Kepo9-flash29.07.2023
Šwéd9-PP29.07.2023
cb7849539-RP15.10.2023
butcher9-RP29.10.2023
smejky8+flash17.03.2024
Dony9-RP05.04.2024
sentik9-PP11.05.2024
Martin739-PP19.05.2024
ondra779-flash19.05.2024
miskis9-RP20.09.2024
špagetaa9-PP27.09.2024
HurzyNazkoušeno a přelezeno za jedno dopoledne.9-PP19.10.2024
Nazkoušeno a přelezeno za jedno dopoledne.
betu9-RP05.03.2026
Ciba9-PP11.04.2026
Jirka Lukeš9-PP11.04.2026
TomZ9-PP28.05.2026
BS5409-OS14.06.2026
Plechy9-PP14.06.2026

 Přidání cesty do deníčku
 Photo of the day:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Routes:
All routes (192399)
Top routes in CR
Top boulders in CR
Latest routes
Westrinne VIIIa Oybin
Burgriss VIIb Oybin
Variante zum Bergreibung VIIa Oybin
Schartenweg VI Oybin
Linke Nordwand IV Oybin
Latest comments:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 New in discussion:
Please help me complete my university bouldering project! | Will you go from CZECH REPUBLIC to LONDON, UK? | Re: Rental for crashpad?! | Clearance Moncler Down Women Coats Hooded Long Brown [MC-0006] - | Christmas Day UGG Sundance II 5325 Boots For Women Outlet | Moncler Vests Mens : Moncler Outlet, Cheap Moncler Jackets, Monc | Mr | Climbing partner, Praha saturday | Re: Climbing Partner | Climbing Partner |

 Latest comments:
Contributions from abroad | Re: Mr.hi | Re: Mr. | Re: Mr. | Re: Mr.hi | Aktuelle Situation | Adrspach | Patsy Leeds | Ramonwoutt | Bogdanztq |

 Hot:
Kalymnos (1)

 New in advertising:
Climbing Partner | Looking for a climbing partner | route setters |


 Instructions:
Climbing map

 ...

 czech climbing  forums  ankety  links  guides  fotky  video  *rss*  private policy       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Switch to desktop version