LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
18.Slezáková 10759
19.Janošová 10748
20.Smetanová 10737
Bouldry:
18.Obal 9550
19.Šolc 9437
20.Nespoutaný 9425
Hory:
20.Šofránko 3613
21.HKvdf 2832
22. 2691

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5584 lezců
1109611 cest
Nové přelezy:
Lochverstä 9+
Brent Spar 9-
Brennpunkt 9
Zitterback 9-
Hakuma Mat 9
Esotheric 9+/10-
Cumbawamba 9-
Hampi Styl 8A
Hampi Styl 7B
Aix, Zwei, 7B+

Stěny
Le Blok - Ostrava 1
Studénka - Studénka
Škoda Sport Park - Plzeň

Prodejny
bart´s port - Praha 2
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
Rock Point - Chodov - Praha 4

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dočasně uzavřeno lezení v Praze a v několika dalších oblastech

ČHS upozornil, že se mu nepodařilo dokončit jednání o několika povoleních lezení v chráněných oblastech, a proto jsou dočasně uzavřeny. Jde o oblasti v Praze (zvláště chráněná území Divoká Šárka, Branícké skály, Prokopské údolí a další), NPR Zlatník v Českém středohoří, PR Kočičí skály (Dolní Ostaš) a Lom Lažánky v Moravském krasu.

V Praze a v Českém středohoří by mělo být povolení znovu začít platit někdy během února. V Dolní Ostaši by se snad mohlo povolit lezení na začátku pískovcové lezecké sezony. U Lomu Lažánky v Moravském krasu probíhají komplikovaná jednání s vlatníkem pozemků městem Blansko, po nichž bude následovat jednání s ochranou přírody.

Svaz prosí lezce, aby tyto zákazy, které by měly brzy skončit, respektovali.

Viz:

horosvaz.cz: Informace týkající se pražských lezeckých oblastí, Zlatníku, Kočičích skal a lomu v Lažánkách 

Standa Holec   [úpravy] 11:24 14.01.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Proč to neklaplo12:01:29 15.01.2023
Bylo by zajímavé vědět kdy s jednáním ČHS v minulém roce začala a vůbec proč se nepodařilo to do konce roku nějak uzavřít.Povšechná informace málokoho bude zajímat. Bylo by dobré  vědět jaké jsou v jednotlivých oblastech problémy, jestli jsou to proti argumenty různých institucí anebo jestli rozhodující papaláši rozhodnutí nepokládají za důležité a třeba jim není jasné proč by to mělo být rychle a v nějakém rozumném termínu rozhodnuto. V některých oblastech se dá lézt i v zimní sezóně, tak by asi měla ČHS trošku přidat plyn, ne?
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Proč to neklaplo13:29:59 15.01.2023
Podepisuji, nulová informovanost, bohužel.
Petrodpovědět 
  Re: Proč to neklaplo14:05:52 15.01.2023
Je to tak, jeden z dalsich duvodu, proč od ztráty hlasovacích práv pro jednotlivce CHSku neplatim.
Njnodpovědět 
   Re: Proč to neklaplo-Lažánky18:43:05 15.01.2023
V Lažánkách je problém, že k tomu mají závažné výhrady někteří domácí, ono když se jim leze za domem nelze se asi ani divit. Lom se nachází na pozemku města a když si tam občané přijdou stěžovat na nevhodné chování lezců, je jasné, že mnoho pochopení u nich nenajdeme. Nutno dodat, že zde si za to mohou lezci jednoznačně sami a to svým nevhodným chováním. Lom se nachází na okraji NPR, což však některým jedincům nebrání v tom, aby si až do lomu nezajeli autem místo toho aby je nechali o cca 150 metrů dále zaparkované podél dětského hřiště, kde nikomu nezavazí a neprovokují. Osobně jsem tam pár takových umravňoval, takže vím o čem mluvím. Je to skála spíše pro děti a na seznámení s vápnem v Krasu. Takže tam občas bývá docela dost lidí včetně dětí. No a jak bývá v dnešní době zvykem rodiče místo, aby se věnovali dětem, tak se věnují sobě a nehlídají, co jejich ratolesti provádějí. Takže kromě řevu je docela obvyklou zábavou házení kamenů do zahrad pod lomem včetně se trefování do skleníku. Dalším problémem je tam zajít na záchod, což někteří jedinci řeší tím, že se postaví na hranu směrem k zahradám a močí dolů. Vůbec jim asi nedochází, že zejména starým lidem nemusí být příjemné na to koukat z domu. A tak bych mohl pokračovat. V poslední době tam na různá udání zajížděla i městská policie a lidi odtamtud vyháněla. Můj osobní názor je ten, že tam zrovna výjimka obnovena nebude, protože s touto činností nebude souhlasit majitel pozemku a že úspěchem bude pokud se nebudou muset odstranit jištění z cest. Bohužel si za to mohou lezci ze 100% sami a když domluvy a návody, jak se tam chovat nepadají na úrodnou půdu dojdeme k tomuto výsledku. Ale jak se u nás říká: Vykládej volovi o sobotě, když jde v pátek na porážku. Takže věřím, že toto vysvětlení k dané lokalitě je naprosto postačující.
Vlkodpovědět 
    Re: Proč to neklaplo-Lažánky20:35:41 15.01.2023
Aktuálně ohledně klettergarten Lažánky probíhají jednání o obnovení výjimky. Své jsem k tomu zde na lezci i jinde už řekl. Prosím do rozhodnutí respektujte stávající pozastavení lezecké činnosti až do ukončení jednání. Předpokládáme vyjasnění celé situace do konce února tak aby na jaře bylo možné opět lézt.
Díky Za pochopení a prosím ukažme větší míru disciplíny a zejména tolerance něž "některé jedinky z Lažánek".
Radek
zobanodpovědět 
 Re: Proč to neklaplo13:03:57 17.01.2023
Žádost byla podána dostatečně včas, v srpnu. Magistrát Prahy se ale rozhodl realizovat v lezeckých lokalitách botanický průzkum, a zjišťoval si další detailnější informace, čímž se celé řízení protáhlo.
B. Valentová, ČHSodpovědět 

 Šárka20:42:11 15.01.2023
V Šárce žádný zákaz lezení není, takže nevadí, že z něj Svaz výjimku nevyjednal.
Syselodpovědět 
 Re: Šárka09:11:39 16.01.2023
ano, vyjednávat povolení někde, kde není zákaz, je trochu na palici.
blíže zřizovací vyhlášky (nebo jak se to jmenuje) jednotlivých maloplošných chráněných území.

povolení je samozřejmě potřeba na něco, co by se dalo zařadit do kolonky "poškozování", což může být téměř cokoli, od budování chodníčků a protierozních zábran, čištění skal, pajcrování, kácení po vrtání. respekt k právnímu státu proto nejlépe prokážeme tím, že v problematických lokalitách nebudeme brigádničit, budovat, čistit a vrtat.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Šárka13:54:42 16.01.2023
Pokud jako jediný vyhlašovací dokument platí ta fosilie z roku 1964, viz: https://drusop. nature.cz/ost/ chrobjekty/chrob_vyhl _predpisy/index .php?frame&SHOW_ CHROB=1&ID=2028
tak nemá smysl se bavit o jakýchkoli souhlasech. V základních ochranných podmínkách přírodní rezervace žádné omezení lezení ani vstupu není, bližší ochranné podmínky v tomto smyslu vyhláškou taky stanoveny nejsou. Běžným lezením ani při nejkonzervativnějším výkladu nemůže dojít k porušení předmětů ochrany, platný plán péče nedefinuje lezení jako apriori problematické (na rozdíl od horských kol), sešlap na některých stanovištích hodnotí jako pozitivní. Sečteno a podtrženo - vlastní lezení (o osazování fixního jištění a dalších aktivitách bychom mohli diskutovat) považuju v PR Divoká Šárka za legální a nevyžadující žádný speciální souhlas.
odpovědět 
   Re: Šárka13:10:40 17.01.2023
Magistrát Prahy podmiňuje umožnění lezecké činnosti vydáním výjimky, neboť právníci magistrátu se odkazují na ZOPK - zákaz měnit dochované přírodní prostředí, zákaz měnit nebo poškozovat předmět ochrany. Změna či poškození předmětu ochrany se nemusí týkat jen skal (např. žulu pouhým lezením nepoškodíme), ale např. i flory, viz PR Chuchelské háje, kde není lezení povoleno kvůli ochraně kytek.
B. Valentová, ČHSodpovědět 
    Re: Šárka14:08:30 17.01.2023
věcně tomu rozumím, chápu že na skalách rostou kytky, ale je v tom opravdu bordel. formálně správné řešení je nejdříve zakázat (= upravit zřizovací vyhlášku) a pak udělit výjimku, ne udělat výjimku na něco, co zakázané vlastně vůbec není, respektive kde je k zákazu cesta klopotná přes všeliké (často značně kutilské) výklady a důkazy kruhem.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Šárka14:14:01 17.01.2023
Myslím, že právníci obecně exhibuji. V tomto případě bych opravdu rád sledoval spor, kdy by někdo na lezeckou činnost poukazoval jako rozpor se zákl.ochr.podmínkami PR. A kdyby snad právníci Magistrátu došli v řízení ke kladnému výsledku, odvolací orgán by to rozcupoval a nadělal z nich blbečky. Vyhlašovací předpis tohoto ZCHÚ by se měl už přesunout do státního archivu (manipulovat s ním jen v bílých rukavičkách) a právníci Magistrátu místo exhibic by měli iniciovat opravdu urychlené přehlášení (zpoždění tak 30, 40 roků) - ovšem to je trochu jiná práce, než dělat nějaké výkřiky. Nojo, tak to chodí, když je orgán OP poněkud nekompetentní.
HlStodpovědět 
    Re: Šárka23:11:48 17.01.2023
Nevím, kde právníci vzali v zákoně explicitní zákaz změny nebo poškozování předmětu ochrany, nicméně i tak by důkazní břemeno bylo na orgánu ochrany přírody - musel by mi jednoznačně prokázat, že činností, která není výslovně zakázaná, takové poškození působím. Ten zákaz měnit dochované přírodní prostředí v zákoně naopak je, nicméně výhradně ve vztahu k bližším ochranným podmínkám rezervace stanoveným konkrétním vyhlašovacím předpisem. Nic takového u Šárky ani Chuchle nenajdeme, ergo žádný zákaz lezení tam neplatí a nelze vymáhat. Podle mého by se magistrátní právníci měli vrátit na pár semestrů zpátky do Plzně. Jejich názor bych v tomto případě směle ignoroval a klidně bych to dohnal až k soudu. Rozumím tomu, že takové hrocení není taktické, nicméně žádostí o výklad podanou na legislativní odbor MŽP by se asi nic nezkazilo.
JHodpovědět 
     Re: Šárka06:54:42 18.01.2023
soud je - s vyjimkou valky - asi nejnakladnejsi kratochvile kterou civilizace poskytuje. Vysledek by mel byt umerny investovanemu usili a prostredkum. Platit pravnika, riskovat ze soudce se blbe vyspal a rozhodne ve prospech protistrany, investovat cas a energii .. abych si moh s pocitem vitezstvi zalizt na par kvakach?
odpovědět 
      Re: Šárka08:30:32 18.01.2023
soud je mnohem levnější než válka a není to válka. jak praví oblíbený bonmot, k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek, čili pro právní jistotu, která je mnohem lepší než právní nejistota. to, co JH navrhuje (ten JH?), je velmi rozumné.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Šárka08:32:26 18.01.2023
no slava. Tak se tesim jak to spustis a budes tady prubezne podavat zpravy o sve ceste k vitezstvi.
odpovědět 
        Re: Šárka08:52:44 18.01.2023
to bych samozřejmě teoreticky mohl (objednat si zpracování a podat), ale vnímám to jako přirozený úkol pro organizaci, která naši kratochvíli zastřešuje, čili pro horosvaz.
Lukas B.odpovědět 
         Re: Šárka19:26:22 18.01.2023
JH pise >> smele ignorovat a dohnat az k soudu<<.
Jak si konkretne predstavujes ze horosvaz to bude smele ignorovat aby vytvoril kauzu a mohl ji hnat k soudu? Vysle do Sarky delegata kterej ponese transparent LEZU TADY ZA HOROSVAZ..?
odpovědět 
          Re: Šárka22:34:44 18.01.2023
já to chápu tak, že smělé (ale i nesmělé) ignorování spočívá jednoduše v tom, že nebudu s Magistrátem o povolení jednat, protože tam není třeba. a příslušně v těchto intencích informovat své členy a takto oblast označit v databázi. a v krajním případě, že tam dojde k nějakému konfliktu (tím nemyslím, že nějací lezci dají nějakému strážci přírody přes tlamu, ale že dostanou (např.) pokutu, kterou na místě nezaplatí a rozjede se přestupkové řízení) právní názor (viz výše) prosadí i touto formální cestou.
odpovědět 
           Re: Šárka08:09:05 19.01.2023
cituji-li odborníka (předpokládám, že je to "jizerský" JH), potom je tam rozumný návod co dělat v současné situaci tak, jak je rozjetá, a to "žádostí o výklad podanou na legislativní odbor MŽP by se asi nic nezkazilo"
Lukas B.odpovědět 
           Re: Šárka09:59:20 19.01.2023
Dobrý nápad, ale úplně k ničemu. Chceš do celé úřednické kauzy navézt nějakého nešťastníka a rázem by se to stalo jeho záležitostí a nikoliv záležitostí ČHS. On by byl zodpovědný. on by platil pokutu, on by musel jít k soudu a on by si platil advokáty s nejistým výsledkem. (Do toho bych šel snad já, abych z toho měl publicitu, ale normální člověk určitě ne.)
Kuba Turekodpovědět 

 Foto dne:
Heringstein
NO Wand
 Databáze cest:
Všechny cesty (175723)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lucifer žádá O Audienci VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Alf 7a+ Poo De Cabrales
N.N.vpravo Od Hospitalidad... 7c+ Poo De Cabrales
Capricornio 6b Poo De Cabrales
Ranger IV Ostrov
Nově komentované:
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Mazácká 7- Kozel
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Cestovní pojištění | Cestovní pojištění | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Parkoviště Tre Cime Auronzo | Parkoviště Tre Cime Auronzo | Re: Stüdlgrat | Re: Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat |

 Nové komentáře:
Re: agresoři | Re: Zivotnost | hold to bude sportovka | Re: Hmmm | Re: Hmmm | Re: Hmmm | Re: Hmmm | agresoři | Re: Hmmm | Re: Pokus hokus |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (33)
Film Cílem je návrat (9)
Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
Video: Jana Švecová nacvičuje cestu Excalibur 9b+ v Arcu (1)

 Nově v inzerci:
Lezeni | Scarpa Ribelle | SCARPA-Ribelle Tech | Batohy Millet + Low Alpine | Statická a dynamická lana | Deuter airconat pro 60+15 | La Sportiva Otaki Women | SCARPA-Ribelle Tech | La Sportiva TX2 43.5 | Ocún Twist Basic |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1485 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1535 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1552 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1489 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.