LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
OLOMOUCKÁ JEŠTĚRKA (02.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)

Žebříček
Cesty:
7.Nespoutaný 11391
8.Jeliga 11377
9.Janošová 11254
Bouldry:
7.Kopecký 10150
8.Novák 10150
9.Lavička 10075
Hory:
23.HKvdf 2832
24. 2691
25.Novotný 2660

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5578 lezců
1106147 cest
Nové přelezy:
Hypovitami 8A+
Princ A Ch 9
Simulace 8A+
Labutí Pís 9+/10-
Princ A Ch 9
Osama Du S 9/9+
Glücksfabr 9
Elise 9
Levý Dírky 7C
Princ A Ch 9

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vstříc lepším zítřkům. A nebo ne?

Aneb systém vzdělávání ČHS

Představu lepšího světa máme každý jinou, někdo ho chce zelenější, někdo bohatší, někdo rychleji se rozvíjející. Najít kompromis není snadné, ale všichni se asi shodneme, že je třeba najít rovnováhu a udržitelnost lidského počínání.

Nejen vědecké bádání potvrzuje, že lidstvo má možnost se ubírat třemi základními směry:
1/ Prosazování politik vytvořených na základě konsenzu a podložených vědeckými fakty. Je to cesta bolestivá, dlouhá a složitá.
2/ Čekání až se věci zcela pokazí, systém se rozsype a to nás donutí najít nové a lepší řešení. Cesta taktéž bolestivá a dlouhá, leč často aplikovaná.
3/ Podpora vzdělávání, nejlépe celoživotního, které, jak doufáme, přinese lepší budoucnost. Ani tato cesta však není rychlá a snadná.

Předejme to dál
Kdo z vás dokázal překročit své ego, své ambice a věnuje svůj čas výchově nastupující lezecké generace, tak dobře ví, jak snadno lze naše svěřence pozitivně (či negativně) ovlivnit. Všichni se proto snažíme nenapáchat v tomto snažení žádné škody a vše gradovat do pozitivna. Lezení díky své přirozenosti a pohybové komplexnosti má obrovskou schopnost pohltit celého člověka, změnit jeho životní styl a upevnit jeho pozici ve společnosti. Fyzický rozvoj se snoubí s posilováním psychické odolností, rozvojem odpovědnosti, ale i se sociálním a osobnostním rozvojem osobnosti. Velká část činnosti probíhá venku, prohlubujeme ve členech oddílů vztah k přírodě a životnímu prostředí. Učíme děti, a často i dospělé, jak se chovat ohleduplně k přírodě i sobě navzájem. Oddíly se sdružují do podobně smýšlejících komunit, sdílí myšlenky, zkušenosti, nadšení... a to nehledě na věk, společenské postavení či vzdělání svých členů. Tato mezigenerační provázanost má v dnešní době velkou hodnotu.

Skutečně změna k lepšímu?
Český horolezecký svaz, jehož členy jsou lezecké oddíly napříč republikou, vyhlásil začátkem roku 2024 nový systém vzdělávání. K ohlášení došlo současně se začátkem platnosti. Kdo by očekával, že se informace objeví s předstihem, mýlil by se. Urgentní řešení je sice pochopitelné, leč forma a načasování nebyly zrovna vhodně zvoleny. Lezecká komunita se již delší dobu potýkala s nevědomostí. Všichni se ptali po vzdělávacích kurzech od ČHS, protože ty v českém prostředí platily za nejvíce kvalitní a všemi respektované. O to větší bylo překvapení po zveřejnění novinek.

Spoluautoři tohoto článku jsou členy oddílů, které jsou členy ČHS. Překvapilo nás proto prohlášení, že svaz se nově nastavenými podmínkami "snaží vyjít vstříc požadavkům oddílů". Nevíme, co se pod touto frází skrývá, protože s námi nikdo nic nekonzultoval a nezjišťoval naše názory a potřeby. Chceme věřit, že u větších oddílů to bylo jinak. A pevně věříme, že jedna schůzka není dostatečné pro pochopení a odprezentování tak zásadní věci jako je vzdělávací systém.

Co nám vadí?
Vezmeme to postupně. Základní dvě vzdělávací větve ČHS jsou děleny na instruktory a trenéry. Obě kategorie mají několik navazujících stupňů (instruktoři - CWI, SCI, RCI, HAL, trenéři C, B, A). Pro aktivní oddíly jsou potřebné oba směry vzdělávání, pokud je cílem smysluplná výchova dětí (talentů). Pro budování kvalitní členské základny je z logiky věci potřeba vychovávat kvalitní instruktory a trenéry. Díky tomu bude více kvalitních dětí, tím větší šance je na budoucí úspěchy (ve všech směrech). Je to jasná statistika s pyramidovou základnou, která se odráží v úspěších svazu, stabilitě výkonů, stabilitě členské základny, dotačních a sponzorských penězích. V některých svazech (florbal, biatlon atd.) toto pochopili.

Neomezená platnost vzdělání zní pro nezasvěceného člověka jako skvělá deviza. Ne však pro ty, kteří se v lezeckém sportu orientují a vědí, že vývoj jde velmi rychle kupředu a je třeba držet s ním krok. Řeč je jak o technologickém vývoji materiálů, pomůcek atd., tak o neustále se zdokonalující metodice. V případě, že si instruktoři a trenéři nebudou aktualizovat a doplňovat vzdělání, může to do budoucna významnou měrou snižovat bezpečí při provozování lezeckého sportu. Tento efekt chvilku potrvá, ale dříve či později se dostaví. Rádi bychom v tomto kontextu věřili v existenci dobrovolnosti a zodpovědnosti, ale naše společnost se točí kolem jiných pojmů. Vždyť jak moc rádi potkáte v dnešní době instruktora lezení jistícího osmou?

A tím se dostáváme k podstatě věci, a tou je financování. Respekt k profesionalitě postupů je jistě na místě, nemístné je ovšem zásadní zvýšení cen za vzdělávací kurzy. Jsme přesvědčeni, že pro sportovní svaz by podpora oddílů a vzdělávání jejich členů měla být prioritou, zdá se ovšem, že převážila vidina zisku a o sport, výchovu a předávání myšlenek napříč generacemi jde až v poslední řadě. Bavíme se teď o opravdových nekomerčních oddílech, nikoli o komerčních organizacích, které se sice za oddíly v názvu vydávají, ale ve skutečnosti jen parazitují na systému a zneužívají ho pro své komerční aktivity.

Stavět se musí od základů a základem jsou kvalitní a profesionálně vedené oddíly, ze kterých následně mohou vzejít lidé s dobře nastavenými životními hodnotami, respektem k přírodě a ostatním lidem, jakož i vrcholoví sportovní lezci, kteří budou vyhrávat mezinárodní soutěže a reprezentovat náš sport před širokým publikem. Bez dostupného a kvalitního vzdělání to ovšem půjde jen těžko a ani sponzoři se bez větších sportovních úspěchů nepohrnou...

Čísla hovoří jasně
Lezecký sport má svá specifika, není tedy snadné porovnávat ho s jinými sporty čistě na základě čísel, co se však porovnat dá je trenérské vzdělání a jeho tři národní úrovně A, B a C. Dovolte tedy krátké porovnání s cenami za trenérské licence u jiných sportů, respektive jiných sportovních svazů:


Pozn.: Ceny jsou zjišťované z volně dostupných zdrojů na webových stránkách zmíněných svazů)

A teď chvilka napětí, cena za trenérskou licenci B u ČHS … 35000 Kč! Řádově vyšší cena, u které neobstojí argumentace kvalitou, nebo si snad někdo troufne tvrdit, že u jiných sportů mají méně kvalitní trenérské vzdělání než v lezení? Pro oddíly je kvalita důležitá, ale ruku v ruce s financemi. Aby bylo jasno, nikdo z nás netouží po vzdělávání zadarmo, vše má svoji cenu, ale je třeba brát na zřetel i vše, co bylo zmíněno výše v textu. Kdo umí myslet do budoucna, velmi rychle si spočítá, že na všech frontách se vyplatí podporovat (klidně i dotovat) vzdělávání svých členů.

Zatím více otázek než odpovědí
Nově nastavený koncept vzdělávání se jeví jako těžko čitelný, nabízí se tedy otázky, na které zatím neznáme odpovědi. Jak dlouho bude tento systém platný? Nenabídnou jiné subjekty stejně kvalitní, avšak výrazně levnější vzdělání? V jakém kontextu (granty a dotace) bude vůbec členství v ČHS výhodou? A proč se tak nelogické kroky musí dít tak narychlo? Snad nám budoucnost přinese odpovědi a ukáže tu nejlepší cestu. A nebo ne?

Autor: David Stella (HO Satalice), Jana Mendlová (HO Satalice), Antonín Skolek (HO Satalice), Filip Kubec (HO Satalice), Jiří Kessler (ASPV SOŠ Šumperk), Jaroslav Kupr (Lezci.com)

David Stella a spol.   [úpravy] 07:25 07.03.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Hezké, ale naivní09:09:44 07.03.2024
Hezký článek, ale dost naivní. Davide, na to, abys uspěl jako trenér a v ČR dotáhl dítě na bednu, nepotřebuješ být žádný trenér. Zní to blbě, ale úroveň je tu tak nízká, že fakt žádné speciální vzdělání nepotřebuješ. No a na úspěchy na SP/MS/OH se podobnými kurzy stejně nedostaneš, na to dnes už nestačí jen vzdělání, ale hlavně potřebuješ i patřičné zázemí. A to tady nikdy nebude, protože podle mě ČHS nikdy nešlo o špičkové lezce, ale jde jim jen o systém na získávání dotací a příspěvků. A do toho patří právě i kurzy. Abys mohl na závody, musíš být členem, musíš být členem oddílu, oddíl bude muset mít povinně trenéra, licence jsou předražené...  A zamysli se nad tím - závodník fakt nepotřebuje oddíl, závodník nepotřebuje svazového trenéra, takže celé to tu je o vytváření  systému, kdy budeš muset svazu platit vysoké částky jen za to, že vlastně ty děti chtějí něco dělat. A nepůjde se tomu vyhnout, jako nejde už dnes. Takže jakákoliv logická argumentace je zde úplně zbytečná. Svaz tu má monopol, který těžce zneužívá, výsledky nepotřebuje, stačí mu těch pár ambiciózních rodičů a nadšených dětí, peníze tečou, činnost je vykazována... Pokud chceš něco změnit, snaž se o změnu vedení ČHS, jinak nemáš šanci, cokoliv jiného ČHS nevadí, naopak, pokud by ses rozhodl "stávkovat" a opustit s dětmi svaz, jen si oddychnou, že odpadl další rýpal. Takže budeš mít děti v oddíle, budou chtít jezdit na závody, budete muset být všichni členy ČHS a budete muset platit. Pokud se na ČHS vykašleš a třeba i uděláš šikovné a úspěšné lezce, svaz bude jen jásat, protože těm lezcům nezbude, než jít do svazu a ten k nim přijde úplně zadarmo a bezpracně. Tudy cesta nevede, kluci to mají vymyšlené zatraceně dobře, jediná možnost je změna kurzu a orientace na výkon, ale to zdola nedosáhneš. Takže ti přeji hodně štěstí v boji a ať tě moc nebolí záda, až se budeš ohýbat, aby ses tímhle systémem prožil k pochopení, že závodní lezení ne a na zbytek svaz nepotřebujete.   
odpovědět 
 Re: Hezké, ale naivní09:52:02 07.03.2024
100% pravdivy komentar
odpovědět 
 Re: Hezké, ale naivní10:00:08 07.03.2024
...a kolovrátek opět jede.
odpovědět 
  Re: Hezké, ale naivní11:31:19 07.03.2024
Ano, protože má pravdu. Popisuje to naprosto přesně!

A bude hůř, vedení ČHS připravuje další organizační změny... Dost zásadní!
odpovědět 
   Re: Hezké, ale naivní11:58:41 07.03.2024
A ještě k tomu přidej, že pokud budeš schopný a nějakého svého svěřence svými metodami dostaneš do repre a bude mít úspěchy, tak budeš povinen všechno svoje know-how a všechen trénink, na kterém má ČHS nulový podíl, detailně popsat do povinného tréninkového deníku Yarmill, kde k tomu má přístup i šéftrenér (co vím, tak nechávající si platit za trénink tvojí konkurence) a všichni ostatní. Takže ty jim takhle hezky všechno předáš, samozřejmě zadarmo. ČHS pak dále nařizuje povinné tréninkové soustředění, které je sice úplně k ničemu, ale ČHS to pak vykáže jako svoji aktivitu a všechny vaše úspěchy připíše sobě zdůrazňováním, co vše pro závodníky dělají a jak je rozvíjí. Ty platíš, ty se namáháš a oni lízají smetanu. A když budeš hodný, zařadí tě do VSCM, kde ti slavnostně předají pár korun a zároveň se při tom dozvíš, že s nimi ani nemůžeš naložit podle sebe, ale velkou část musíš utratit u jejich kamarádů, jinak na to nemáš nárok. Prostě hnus, svinstvo a vychcanost.
odpovědět 
    Re: Hezké, ale naivní12:25:17 07.03.2024
bafuňaření vždycky přitahovalo lidi zvláštního ražení. a čím víc peněz (nebo jakékoli jiné komodity v tom je), tím je to přitahuje víc. kauza fotbal, kauza tenis...
Lukas B.odpovědět 
    Re: Hezké, ale naivní12:42:36 07.03.2024
Souhlasim. Bafuňařina která má zájem přelít prachy pro spřízněný, jediná cesta je vyházet to vidlema a začít znova. Bohužel tam zase naleze stejnej typ bafuňářů. Výsledek morálky zkažený desítkama let socialismu.
Hlasuje se nohama, když zdrhnou všichni tak se to sesype. Jenže češi jsou z 90% ovce který držkujou v hospodě ale z oddílu nevystoupí, příspěvky pořád platí a doufají že se to samo nějak zlepší.. Nezlepší.
odpovědět 
     Re: Hezké, ale naivní13:14:14 07.03.2024
O čem to tady píšeš? Jak ty, tak Lukáš B. Někdo z VV něco hraje pod sebe?! Proberte se a zjistěte si fakta...tohle je obráceně hnus z vaší strany.
Fandaodpovědět 
      Re: Hezké, ale naivní13:32:16 07.03.2024
bohužel na to, aby bylo bafuňaření patologické (což je ostatně skoro pokaždé*) není nutno přímo krást peníze.

*) ano, občas se vyskytne v nějakém sportu bafuňář-exot patologie prostý, většinou v malých sportech a většinou to bývá poctivý srdcař, kterému osud nedopřál vlastní děti. spíš tedy než ve sportech takoví bývají u skautu, domů dětí a mládeže etc.
Lukas B.odpovědět 
      Re: Hezké, ale naivní15:31:18 07.03.2024
Rád bych si fakta zjistil. Jak to mám udělat? Zajímá měl, kolik peněz šlo spřáteleným firmám za pořádání SP v Praze a kde skončily peníze sponzorů a nebo třeba za prodej lístků a další akce. Kdo celý SP zabezpečoval a stavěl, jaké jsou jeho vazby na ČHS a kolik na tom vydělal? Jak to bylo s marketingovými právy a sponzory? Vše pořádal svaz, kterého jsem členem. Kde tyto informace najdu, abych se mohl zařídit dle tvého doporučení?
odpovědět 
       A neuvěřím a neuvěřím :)19:00:21 07.03.2024
Ty jsi teda případ :) Zavolej si do Sport investu. Přes svaz šla pouze dotace, kterou vyúčtoval. Všechna práva atd měl SI. Tohle už hodněkrát zaznělo na různých setkáních. Myslím, že už to tady i někdo v minulosti psal. Ale známe to, kdo chce psa bít...
:)))odpovědět 
        Re: A neuvěřím a neuvěřím :)22:44:01 07.03.2024
No právě. Mimo svaz. A otázce, kolik kdo vydělal na postavení zázemí, ses vyhnul. Aha, přes svaz šla jen dotace a vše ostatní přes firmy, které to nemusí sdělovat... No jo...
odpovědět 
         Re: A neuvěřím a neuvěřím :)08:05:52 08.03.2024
Těžko můžu odpovědět na něco, co nevím. Tvoji paranoiu nesdílím. Nevěřím, že někdo krade nebo tuneluje. Pro mě je tvoje myšlení zamrznutý někde na pokraji komančů a devadesátek. Nikdo z vedení nemá zapotřebí cokoliv nekalého dělat. Tomu věřím a to mně k životu a býti ve svazu stačí. Bez Sport investu by svěťák nebyl. Jsem rád, že svěťák v Praze je a pokud svaz získá finance, tak jenom dobře.
:)odpovědět 
          Re: A neuvěřím a neuvěřím :)09:17:24 08.03.2024
Hele, nikdo netvrdí, že se tu krade a tuneluje. Jen tu máme firmu, která dříve stavěla boulder závody pro ČHS. A také tu byly snahy o vyvedení aktivit mimo ČHS, kde mají členové právo na náhled hospodaření, do dceřiné nebo externí společnosti, kam už členové vidět nebudou a o které se říkalo, že jsou v ní kamarádi vedení ČHS, ale neprošlo to. Po určitých dohadech nyní lidé z firmy, co stavěla boulder závody, sedí ve vedení ČHS, a jedna z prvních věcí je pravidelné pořádání SP, které někdo musí postavit, a všechny finanční toky jdou přes externí společnost. Takže si to přeber jak chceš, ale dokud nebude jasné a čisté ozřejmění finančních toků okolo SP, bude to vyvolávat pochyby. Pokud jsi sledoval problémy mezi ČHS a Olivou/Žákem, tak pokud se dobře pamatuji, padaly tam i nějaké výhrůžky a roztržka byla poměrně hluboká, nepořádaly se snad závody (nebo byly v ohrožení), a najednou zde máme Olivu ve VV, Žáka odpovědného za vedení závodů, pořádá se SP a vše jde mimo ČHS. A finanční toky jsou neznámé, lidi, o kterých víš, jak jdou po koruně a co vše dělali pro příspěvky a dotace, najednou píší, jak dělají zadarmo, hotoví samaritáni... Takže znovu - nikdo netvrdí, že tu kdokoliv něco tuneluje nebo rozkrádá, otázka je, zda se smlouvy a celá organizace nemohly nastavit tak, že by z toho svaz měl mnohem více a zisky nemusely končit bůh ví kde. Svaz vyřídí dotaci a zaplatí (?) IFSC za závody. Kde jsou peníze od sponzorů a z reklamy, ze vstupného, kdo a za kolik celý areál na Letné stavěl a měl z toho zisk? Není zde nějaký střet zájmů?
odpovědět 
           Re: A neuvěřím a neuvěřím :)10:50:35 08.03.2024
Základem pro "...aby nekončily bůhvíkde..." je konkurenční prostředí, mám na mysli možný výběr z vícero subjektů pro pořádání/organizaci závodů, soustředění atd. atd. Pak by mělo smysl svaz hlídat, aby toto konkurenční prostředí opravdu využíval, tedy aby pro konkrétní zakázky smlouval subjekty, které mají nejlepší poměr ceny a výkonu, nebo prostě nejlépe vyhovují transparentním kritériím. V aktuální "tržní" situaci jde v tomto ohledu spíše o teorii.
DXodpovědět 
            Re: A neuvěřím a neuvěřím :)11:20:34 08.03.2024
Ono by věci velmi prospělo, kdyby bylo vidět pod prsty kolik přesně čeho za co komu. Lidi nejsou blbí.
odpovědět 
             Re: A neuvěřím a neuvěřím :)11:43:13 08.03.2024
To samozřejmě ano, ale pokud někdo není blbej a opravdu chce, je možné dohledat do poslední koruny. Pak samozřejmě přicházejí spekulace ohledně vlastnické struktury dodavetelů a jejípřípadné provázanosti (kde je hranice, rodina, širší rodina, kamarádi, spolužáci ze školky....) a zda to mohlo být u někoho jinýho levnejší, hezčí, zelenější atd. atd. Ale co se namáhám, tujsem na lezci a debata je tu jen pro debatu, případně pro foukání přišlápnutých kuřích ok, který jsou přišlápnutý povětšinou vlasntí vinou...
DXodpovědět 
              Re: A neuvěřím a neuvěřím :)15:17:03 08.03.2024
Jak dohledat... Předpokládám, že je to někde veřejně dostupné, nebo že to dodá sekretariát na vyžádání jakéhokoliv člena, protože to jistě má "v deskách s mašličkami".
Kuba Turekodpovědět 
           Odhalení 09:40:40 09.03.2024
Lezec.cz sleduji už skoro 30 let :) Párkrát jsem i něco napsal. Diskuse mYluju, protože to je vždy výkvět balastu, absurdity a neuvěřitelných kotrmelců. Takový lezecký bizár. Evolucí pocitů k diskusím jsem dosáhl blahodárného pocitu nebrat si nic osobně a v podstatě věci dělit třema a někdy i raději odmocnit. Nicméně na chorobný blbosti se bohužel reagovat musí, protože opakovaná lež se u nekriticky myslících stává pravdou a to je prostě blbý. Diskusí na Lezec.cz se dlouhodobě neúčastním. Udělám po čase vyjímku, zareaguji a opět se vypnu. Jsem připravený s kýmkoliv, kdekoliv vést diskusi (osobně, online) a odmítám se tady přetahovat s anonymy.
Rozumím a chápu, že konspiračních teorií může vzniknout milion variant a že má každý právo si je konstruovat a myslet. Problém je když je začne veřejně vyhlašovat bez znalosti faktů a pouze na základě "jedna paní povídala". Anonyme, uvědom si, že není sebemenší nárok na jakékoliv vysvětlování čehokoliv čeho se dožaduješ. Naopak si uvědom, že když najdeš odvahu, vyvoláš schůzku, zeptáš se osobně, zjistíš si fakta, dáš si jedna k jedné, tak pak se ti lépe budou dělat závěry a ne spekulace / konspirace.
Rychlé body za mě a opravdu neočekávej jinou reakci než, že se klidně sejdu osobně / online, kde můžeme další a další dotazy / úvahy probrat a diskutovat.

- Od roku 2001 jsem pořádal boulder závody s nasazením a posouváním věcí kupředu. Desítky závodu jsem udělal v mínusových číslech a neměl s tím sebemenší problém a neměl potřebu to někde vytrubovat. Václaváky, Letná atd vše mínus, ale dobrý pocit, že se věci posouvají. Věř nevěř.

- ČSL vzniklo nejdříve jako pořadatelský spolek na boulder závody a poté, kdy zjistil, jak to chodí ve vedení ČHS a ve vedení KSL se rozhodl věci měnit a vyvolat diskuse nad rozdělením svazu na outdoor a sport. Nebyl zájem nic ukrást a podobný nesmysly. Byl zájem spolek předat, předat know how a stanovy otevřít = existují texty i zde na Lezci a důkazů celá řada. V tom se můžeme vrtat do omdlení :).

- Po nekonečných hodinách jednání s ČHS jsme jako ČSL oboustranně dospěli k závěru, že lepší než se přetlačovat bude daleko lepší se spojit a pokračovat po společné linii. Vznikla Deklarace, kterou jsme oboustranně uznali a ČHS přijal.

- Můj vstup do výkoňáku byl a je naprosto nezištný a za ty skoro tři roky jsem svazu dal stovky hodin zdarma. Neproplácím si ani cesťáky a jediný příjem, který ze smlouvy dostávám (cca 1600 Kč po odečtu daně), tak v drtivý většině utrácím za parkování kvůli aktivitám pro svaz :)

- Rozpohyboval jsem fundraising komisii. Podařilo se sehnat hodně financí a benefitů. Odměna za získávání partnerů je na úrovni hodinovky okolo 150 Kč :). Opět se jedná o jakousi symbol pseudo odměnu.

- Nejsem v žádných spřátelených firmách ani osoby mně blízké, které by pobírali jakoukoliv odměnu za práci pro svaz.

- Svěťák na Letné kormidluji stejně jako ostatní členové VV a není zde žádná levá a odklon financí. Naopak je zde snaha vyjednat co nejlepší podmínky a vytěžit pro svaz co nejvíce. Světový pohár by NIKDY nebyl kdyby nebylo spolupráce se Sport investem. Je to nutné spojení. Všechny marketingový práva mají oni. Výhodnost můžeme probrat na osobním setkání nebo se ptej jinde :).

- Možná by ještě tématem mohla být Jungle, kde svaz má postavenou trénink stěnu pro repre. To se posaď a to neuvěříš už vůbec :). Prostor na tuto stěnu jsem umožnil, protože jsem chtěl svazu pomoct a taky se tak stalo. I když bych tento prostor komerčně vytěžil jinak, tak jsem ho ZDARMA předal k užívání svazu. Svaz platí minimální peníze za pořádání závodů, ale po celý rok má soustředění / vstupy pro repre zdarma. Když si budeš dávat práci s kalkulacemi kolik stěna stála, přínos svazu, marketing svazu / kolik utíká na výběru vstupného, možných pronájmech, nevytěžení prostoru pro komerční aktivity, tak se pobavíš a těžce ti to nevyjde a bude se jednat o velký mínus pro Jungli.

- A abych nezapomněl na změnu identity, protože to už jsem se taky párkrát dočetl, jak to byla levá pro kámoše. Světe div se, nebyla. Pokud se má svaz posunout v marketingu a získání partnerů, tak změna identity (uvěřitelnost změny) je dost zásadní. Absolutně neříkám, že se vše udělalo šťastně, ale takový už je život a je normální, že se věci nepovedou. Svět se nebourá, žíly se netrhají. Rétorika peněz ohledně změny identity se ovšem překroutila a není pravda, že svaz to mělo stát miliony. Ano, stálo to moře času určitých lidí, ale finančně nikoliv, protože jsme jako fundraising přinesli do kasy svazu bezmála dva miliony Kč, které kdybych neaktivoval, tak by nebyli. Budoucí miliony na proces změny identity jsem od začátku deklaroval, že budou vráceny z partnerů.

- a ještě zmiňovaný Jura Žák. No to si teda šlápl taky vedle. Jura dává svazu tolik hodin za takové peníze, že přepočet na hodinovku by tě ani nedonutil vstát z postele :) Spřátelené firmy a odklon financí? To skoro zavání nějakou halucinací nebo drogami. NIC takového neexistuje.

Suma sumárum. Vůbec mně nevadí, že textu neuvěříš. Bylo by pro mě ovšem velkou satisfakcí kdyby jsi prozřel, že je to pravda, ale umím žít, že k tomu nikdy nedospěješ. Velice zvláštně mě vykresluješ směrem k dotacím a vztahu k penězům :). Pokud to tedy bylo mířeno na mě. Vzhledem k textu výše je to pro mě naprosto k popukání. Dotace využíváme jako klub stejně jako všichni ostatní a pokud jdou získat standard cestou, tak žádáme o vše o co jde. Stejně jako kdokoliv jiný jedu práci / byznys a snažím se ho dělat dobře. To je špatně :)?

Díky za to, že jsi mě aktivoval zase k psaní. Moje úchylná Lezec.cz část se uspokojila.
Věřím si, že zase dlouho nepřispěju. Lezec.cz mám samozřejmě rád a asi i opráším deníček.
Můj apel na tebe, Lukáše B., K. a podobné přispěvatele: Moc rád vás poznám osobně a můžeme prokecat co libo ráčí.
Jinak VH se blíží, tam je možnost diskuse také…
Hezký víkend všem, drťte a držte se!
Oliváčodpovědět 
            Re: Odhalení 10:27:14 09.03.2024
Oliváči, nepsal jsem, jak to je, pouze jak to působí a co je možné, protože to je neověřitelné. A vzpomeň si, kdo bránil transparentnosti. Nikdo jiný, než současné vedení ČHS. A ty? Proč podobný přehled není součástí přehledu financování ČHS, nebo není veřejně přístupný? Ty se pozastavuješ nad nedůvěrou, ale nepřijde ti divné, že tam, kde o něco jde a je to veřejné, jste jak tajemný hrad v Karpatech, ale na Lezci si dáš práci, vše detailně popíše a uděláš ze sebe altruistu, div ne Matka Tereza, bez které by lezení v ČR už dávno zahynulo?

Co takhle místo té sebeobhajoby zveřejnit všechny finanční toky okolo SP, když jsou tak čisté? Lidi ti budou tleskat a obdivovat tě. Takže ČHS pořádalo SP. Super. Kdo to na Letné stavěl? Kolik za to bylo zaplaceno? Letná byla obložena reklamami. Kolik z nich byl příjem? A kolik ze vstupného? Kam ty peníze šly, u koho skončily? Co měl z pořádání svaz? Nikdo netvrdí, že docházelo k tunelování nebo odklonům, můžeš být čistý jak lilie, v pohodě, členy by ale třeba zajímalo, zda nemohly být smlouvy postaveny jinak, aby z toho ČHS a tedy všichni členové, nemohli mít více. Takže?

odpovědět 
             Re: Odhalení 21:57:49 09.03.2024
Nojo nevdecny kuri vocicko. Spekulace, nesmyslne zadosti o dokladani (asi tu do komentaru?;))) toho, co je mozno ziskat ofi cestami, ublizeny ton strida utocny, jojo, klasika...
odpovědět 
             Re: Odhalení 21:57:49 09.03.2024
Nojo nevdecny kuri vocicko. Spekulace, nesmyslne zadosti o dokladani (asi tu do komentaru?;))) toho, co je mozno ziskat ofi cestami, ublizeny ton strida utocny, jojo, klasika...
odpovědět 
              Re: Odhalení 22:47:55 09.03.2024
Jenže ono to právě ofi cestami získat nejde. Jako člen máš nárok na data o ČHS a to ještě jen některá, protože svaz odmítl transparentnost. Ověř si to. A pokud svaz podepíše smlouvu s další firmou, tak tam už nemáš nárok na nic. Takže způsob, jak se k informacím dostat, neexistuje. To je ten zásadní problém.
odpovědět 
              Re: Odhalení 16:03:11 10.03.2024
Ahoj, prosím, nemohl bys mi poradit, jak získám informaci, jaký příjem byl na SP od partnerů a sponzorů? Díky
J.odpovědět 
            Re: Odhalení 11:07:45 09.03.2024
Ciny, nikoliv slova delaji chlapa chlapem. Tve ciny se tvari jinak nez prezentujes.
Putinodpovědět 
            Re: Odhalení 11:30:06 09.03.2024
Samozřejmě rozumím především časovým důvodům proč je nastaveno připomínkování na VH jak je nastaveno. Ale jestli člen VV vnímá to co probíhá na VH jako diskusi :-O pak chápu, proč je komunikace se svazem taková jaká je. Osobně rozhodně nevnímám diskusi tak, že první něco řekne, druhý mu odpoví a první na to již nemůže reagovat.
Dájaodpovědět 
            Re: Odhalení 14:17:45 09.03.2024
Ahoj Jirko, rád Tě seznámím s Lukášem B., když Tě tak zajímá.

Ale vážně: co píšeš, Ti můžeme a nemusíme věřit. Nemáme k tomu totiž nikdo z nás podklady.

Pokud bys chtěl něco udělat pro důvěryhodnost ČHS, stačí přesvědčit své kolegy, aby nebyli tajemní jako hrad v Karpatech, přijali opatření k zajištění transparentnosti celého svazu. Už dvakrát z nás členů totiž udělali pitomce, když jsme se o to snažili. Vzpomínáš?

Takhle to lze udělat velmi jednoduše:

lezec.cz/clanky.php ?xtem=&key=13663 (vymaž mezeru)
Kuba Turekodpovědět 
            Re: Odhalení 08:38:24 11.03.2024
Ještě jedna věc. Tvůj přínos závodně pořadatelský je nepopiratelný. Dál ti co píšeš moc nevěřím. Píšeš, že ste chtěli otevřít stanovy. Myslíš ve stejném duchu jako je poslední návrh na změnu stanov od VV kterého si součástí? Pak je evidentní, že např. slovo otevřenost vnímáme každý zásadně jinak!
Dájaodpovědět 
            Re: Odhalení 09:46:07 11.03.2024
tuhle kňou-kňou diskusní pozici "dělám to zadarmo" nějak z principu nemám rád. posledně mě nasrala, když nějakej ten organizoval nějakou akci s podporou svazu s prášením na klasických cestách v ádru, ten taky skončil nad naříkáním, že to dělal ve svém volném čase zadarmo.

něco ti to asi přináší, ne? ne-li přímé prachy, tak nějaké nepřímé, anebo dokonce nějaké plnění nepeněžní, třeba pocit z dobře odvedené práce. a když máš pocit, že dáváš víc než dostáváš, tak se na to vykašli, hvězdná brána se nevotevře a ještírci se nevysypou.
Lukas B.odpovědět 
             Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších11:28:42 14.03.2024
Dal jsem si nějaký čas na detox ohledně této diskuse a čekal, co a především od koho se objeví za texty. Žádné velké překvapení se nekoná a tedy za mě (snad závěrem) takto:

Finance:
- souhrn jsem dělal proto, že se zde neustále v diskusích mele, že jsou lidi ve VV kvůli penězům a různým benefitům. Nejsou a to je prostě fakt.
- souhrn jsem nedělal proto, že bych si stěžoval nebo chtěl víc. Nestěžuju si, nechci víc. Jedná se o dobrovolnou funkci.

VV:
- do VV jsem vstoupil kvůli tomu, že jsem chtěl změny (asi jako všichni) a to zejména na poli vzdělávání, závodů, marketingu atd.
- můj cíl je profi struktura řízení svazu, aby VV byl jen oblak, který nad tím pluje a kontroluje kvalitu
- jakmile tohoto bude dosaženo, tak získám svou vnitřní odměnu a odcházím z VV

Činy:
- kdo chce, tak je vidí, kdo ne, tak píše věci, které píše
- vzdělávání je nakopnutý
- závody jsou nakopnutý
- fundraising je vyšší než byl kdykoliv předtím
- profi struktura se plní
- jsem zvědavý na proti argumentaci na tyto fakta :)

Stanovy:
- neexistuje finální verze a ani žádnou oddíly nedostali
- probíhá diskuse nad možným
- před VH bude online diskuse, která se avizovala
- věřím, že se dojde k dohodě a odsouhlasí se to nejlepší možné :)

Svěťák:
- asi už po milionté, ale zkusím to znovu. ČHS přijal dotaci a dle pravidel ji řádně vyúčtoval, tedy nula
- bez partnera SP, tedy Sport Invest by se SP nikdy neuskutečnil, protože svaz na to nemá kapacitně atd. Všechny zdroje zvenčí šli do SI, tedy vstupné, partneři atd atd.
- Z podstaty věci jiné společnosti nemůže nic ČHS zveřejňovat = jak by mohlo :)?
- Nikdo z VV a nikdo z příbuzných nebo spřátelených firem není zapojen do finančních toků nějakým nekalým nebo nestandardním způsobem.

Důvěra:
- tady jsme každý na jiný straně břehu
- Kuba a spol poukazují na nedůvěru v má slova / činy
- Mojí zcela jasnou a pevnou odpovědí je, že v naprosto konkrétně definovaných pochybnostech se pletou a není to tak.
- Odpovědí je, že mně to stejně nevěří a můžu říkat co chci :)
- Takže de fakto říkají, že v lžu a s tím teda zásadně nesouhlasím!
- Co dál? Nic. Odmítám diskutovat s někým, kdo nevěří větám, které říkám jako pevný fakt.
- Jsem v zenu a rád kdykoliv, cokoliv osobně či na onlinu
Oliváčodpovědět 
              Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších13:19:54 14.03.2024
Oliváči, ano, v případě, že by to bylo správně nastavené má být VV na obláčku. Problém je, že přestávám věřit, že toho jste schopni. Slyšíme obrovské plány, vzdušné zámky. Realita: 30 dní před VH nejste schopni delegátů představit program. Stanovy koncept pošlete jen někomu. Ani né všem oddílům. Drobné změny z vašich úst jsou v reálu dokument červenější než Karkulka. To je transparentní jednání? A online diskuse? Bude 1 den předem nebo snad 1 hodinu? Co si představuješ, že se tam prodiskutuje na poslední chvíli? Kdy po nás jako oddílech chceš případné korekce odsouhlasovat? Na chodbě před VH? Je to o tom, že nejste schopni za celý rok připravit ani podklady pro nejdůležitější schůzi a hasíte to na poslední chvíli. A to nejsou jen stanovy. A my ti pak máme věřit, že jste schopní profesionalizovat svaz? V tomto ohledu ve mě rozhodně pocit profesionálů nevzbuzujete. A věř, že nebudu sám kdo to tak vnímá.
Dájaodpovědět 
               Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších13:38:12 14.03.2024
Dájo, prosím, kde jsi vzal, že my jsme profesionálové? Kdo to kde tvrdí? Děkuji za odpověď.
Oliváčodpovědět 
                Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:06:21 14.03.2024
no to je ta základní otázka a zajímala by mě odpověď jak to vlastně je. jestli je to diletantství (mohlo by být) nebo manažerský styl (a uznávám, že to může být velmi funkční*)

*) je úplně jedno, jestli je to valná hromada akciovky, schůze vlastníků bytových jednotek nebo delegátů sportovního svazu, vždycky rozhoduje odhodlaná a organizovaná skupina. a velmi funkční taktikou je mlžení před schůzí a nepředložení podkladů, zahájení schůze odhlasováním programu a jednacího řádu (který fakticky znemožní smysluplné předkládání protinávrhů), vypálení konkrétního návrhu, samospádné znemožnění oponentů v jejich zmatených příspěvcích do diskuse (v ideálním případě se pohádají mezi sebou), potom připravená, leč jakoby na místě vymyšlená změna návrhu (čili vypuštění cíleně umístěné nehoráznosti, které se všichni diskutéři chytili, a v jejíž stínu zanikne to podstatné) a potom hlasování, které dopadne zcela podle očekávání.
ne, netvrdím, že se takhle vždy páchá zločin a podvod a zlo. třeba při směřování společenství vlastníků jednotek je to vlastně jediná funkční taktika jak opravit střechu, fasádu a výtah a nenechat exhibovat kverulanty. ale ve spolku, kde hlasují delegáti (eliminace nejhorších kverulantů tedy proběhne již na oddílové úrovni) je to taktika na první pohled velmi podezřelá.
Lukas B.odpovědět 
                 Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:11:13 14.03.2024
čili za mě návrh protitaktiky - neutápět se v žabomyších detailech diskuse a odhlasovat, že změna stanov musí být v plném znění předložena minimálně x týdnů před termínem konání a nesmí být přílepkována/odlepkována, a tedy ji jednoznačně smést ze stolu.
Lukas B.odpovědět 
                  Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:29:59 14.03.2024
A x=6 je malo nebo moc? Ja jenom, ze tohle je takova kazdorocni show, kdy se vsichni na jare probudej a zjistej, ze je opet dalsi VH. Nacez zase na 52 - x tydnu usnou.

Naposledy, kdy tohle nekdo pochopil, tak z toho byl malem druhy svaz.
Geoodpovědět 
                   Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:36:28 14.03.2024
x=6 je asi docela přiměřené. mohlo by to být i 4 nebo 3. a bylo by spravedlivé očekávat, že návrh bude před tím nějak projednaný a cizelovaný na nějakých schůzkách s velkými funkčními oddíly.
odpovědět 
                  Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších15:12:04 14.03.2024
Nevím, zda odpovědi uvěříš, protože na to se tady nehraje :).
Stanovy byli připravovány GS,VV a právníkem.
Připravila se úprava dle nejlepšího svědomí a vědomí s tím, že se nepředpokládala nějaká bouřlivá diskuse. Nejedná se o žádný intrikářský pokus prosadit něco pod rouškou tmy. Tomuhle buď uvěříš anebo ne. Pokud ne, tak je další diskuse marná stejně jako s Humanitou, kdy na jasné sdělení reagují = stejně ti nevěříme.

Oddíly byli informováni na setkání s oddíly (kde jinde) a na základě podnětů se návrh "vrátil" k doladění a představí se na onlinu. Žádný oddíl nedostal k diskusi finální verzi. Dostali tu verzi, která se představila na oddíl setkání.

Bude vypsán termín onlinu, kde zazní představení návrhu a zpětná vazba. Na VH pak přijde finální návrh a ten se buď schválí anebo ne.

VH vloni uložil výkoňáku přípravu změny stanov. VH neřekl, že má probíhat to a to následně. Přesto se děje to, že návrh se prezentoval na setkání s oddíly, kde se jasně řeklo, že ještě bude další kolo na onlinu.

Jestli je to brzo nebo pozdě nehodnotím. Je to v termínech možného.

Prosím, uvědomte si, že já tady nereprezentuji tiskového mluvčího VV nebo snad dokonce ČHS. Já tu píšu ze svého rozhodnutí čelit nesmyslům, které se zde občas píší a jdu s kůží na trh. To že mě o to víc lidí nebude mít rádo přežiju :). Dělat to absolutně nemusím. Lezec.cz není žádná komunikační platforma svazu. Máte štěstí anebo smůlu, že mám čas a nevadí mně ho tady takto hýřit.
Oliváčodpovědět 
                   Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších15:31:30 14.03.2024
hele, to ja zase faleš. to není vůbec o tom,. jestli Ti věřím jako člověku - popravdě, nevěřím, ale především proto, že jsme spolu zatím husy nepopásli (čili je to obyčejná předběžná opatrnost a s velikou pravděpodobností Ti ošklivě křivdím). ale je to úplně jedno, stanovy by měly být odolné proti komusi nekonkrétnímu kdo se tam dostane třeba za deset let, a vytuší příležitost a nebude se bát ji využít*). vůbec to není o tom že bys byl podvodník a že bych tě podezíral, že si cíleně připravuješ půdu pro budoucí vytunelování.

*) vytunelování ČHS v šerém dávnověku, kdy horosvaz přišel o nějaké ty lezecké chalupy, jistě neproběhlo tak, že to tak od začátku tehdejší šéf spolku (+ 2013) dlouho zákeřně plánoval. prostě se nedařilo ve firmě, byla šance se zaručit majetkem ČHS, možná bylo dokonce předsevzetí všechno zase vrátit, ale podnikatelskej plán holt nevyšel.
Lukas B.odpovědět 
                   Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších16:19:26 14.03.2024
Oliváči, že nejsi tiskový mluvčí si myslím většina přítomných chápe. V tomdle ohledu máš moji poklonu. Předpoklad, že to projde hladce ti snad i věřím. I když po náznacích v loňském roce, to vnímám jako předpoklad velice špatný. Prostě doba se změnila, oddíly jsou samostatné jednotky, které už mnohdy pracují ve stejném režimu jako vy. Rozdělené funkce, úkoly, schvalovací mechanismy. Myslím, že stav do kterého jste nás všecky dostaly je opravdu nezvládnutí situace, manažerské selhání. Oddíly vám na stanovy musely odpovědět do týdne, byl problém to projednat v rámci oddílu, natož oddíly mezi sebou, a už vůbec nebylo reálné to nechat zkouknout jiného právníka, navíc to nebyla poslední verze. Stanovy jsou natolik citlivá věc, že se to prostě takto nedělá. Uznávám, že tento postup vám loňské volně formulované usnesení umožňuje. Budiž to poučením pro delegáty následných VH. Co se týká poznámky o komunikační platformě svazu, že to není lezec. Formálně pravdu máš, ale fakticky nikoliv, co nám jiného zbývá? Jak se máme nakontaktovat oddíly mezi sebou, když nám to skrze oddílový servis neumožníte? Pak se nediv té nedůvěře, když jsme v podstatě nucení provozovat underground za účelem dosažení čistě demokratického práva mít jiný názor a předložit ho delegátům VH. Podle mě si ani neuvědomujete jak moc plýtváte energií vaší i naší. Pozitivní je, že to zvedlo mnoho oddílů ze židlí. Negativní, že vniká zbytečné tření... VH by tyto pocity neměla vzbuzovat ani na jedné straně...
Dájaodpovědět 
                    Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších17:33:42 14.03.2024
Lukáši B. a Dájo, opravdu už k tomu nemám co víc dodat. Můžeme se tady dohadovat, jak chceme.
Nedůvěru chápu, tvrzení, že někdo lže NE (v jiné diskusi).
Sám jsem zvědavý, jak dopadne online a prostě jen věř, že cíl je stejný.
Bude i zajímavé vidět, jak finální návrh bude vypadat oproti verzi jedna.
Jestli se to schválí nebo ne je věc druhá a to tady neřešíme.
Jestli je opravdu taková nevole ohledně návrhu stanov (uvidí se), tak je nutný, aby VH jasně uložila VV, jak má pro příště postupovat. Nic takového neexistuje a přesto se děje:
- diskuse na oddíl setkání
- diskuse na online setkání
To vše před VH. Nebavme se o termínování. To chápu, že je point na který poukazuješ. Zkus uvěřit tomu, že v tom není / nebyl záměr.

Na téma stanov končím. Díky
odpovědět 
                     Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších17:34:04 14.03.2024
Ještě podpis :)
Oliváčodpovědět 
                Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:06:40 14.03.2024
Myšlenky byla, že kdo chce něco profesionalizovat, měl by se aspoň snažit chovat jako profesionál. Místo aby si odpověděl na konkrétní věci týkající se konkrétních událostí, odvádíš podstatu ke slovíčkaření?
Dájaodpovědět 
                 Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:51:47 14.03.2024
Dájo, položil jsem dotaz :) nic víc v tom nehledej. Zkusím odpovědět pod příspěvkem Lukáše B.
Oliváčodpovědět 
              Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších14:21:11 14.03.2024
ještě k Tvému poslednímu odstavci: prezentuješ to jako nedůvěru k Tvé osobě. to je ale úplně špatný pohled. je to nedůvěra k bianco podepsanému papíru, kterého se může zmocnit kdokoli a provést cokoli. oprosti se od představy, že jsi tam Ty (Tvoje parta), a představ si, že je tam zvolena parta Tvých názorových oponentů, kteří sice tvrdí, že to jsou poctivci, ale do karet jim nevidíš.

a když ocituji KT z reportu na Humwebu: "...my bychom měli schvalovat stanovy do špatných časů, kdy se do vedení mohou dostat zloději...".
Lukas B.odpovědět 
               Re: Pro Kubu T., Lukáše B. a pár dalších15:13:20 14.03.2024
Není to špatný pohled = Humanita se vyjádřila zcela jasně...
Pojďme od toho :)
Oliváčodpovědět 
       Re: Hezké, ale naivní23:10:29 07.03.2024
Hele zkus něco takového vyrazit z vedení ČHS. Rád Tě jakkoliv podpořím. U mě mnohaletá snaha zatím skončila podmínečným vyloučením ze svazu :-)))) Podmínka ale nejspíš už proběhla, takže jsem zase plnoprávný člen svazu, když se mi jednou za čas chce zaplatit členské příspěvky.

Více třeba tady:
https://www.lezec.cz/clanek.php /www.lideahory.cz /fotos /clanky.php?xtem=&key=14942

Nebo před tím ještě jinak:
https://www.lezec.cz /clanek.php?key=13753 &nazev=info_smernice:_predseda_chs_chce_omluvu, _kuba_turek_to__ odmita&lim=3300&==&caut=

(Vymaž mezery v odkazech.)
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Hezké, ale naivní20:10:05 10.03.2024
Ahoj, vyjádřím se pouze k tomuto komentáři o reprezentaci, Yarmillu a VSCM, protože s tím máme osobní zkušenost. Komunikace s repre trenéry je úplně normální, v pohodě a konstruktivní a trenéři se snaží lezce podporovat. Na repre sostředěních se neustále snaží něco vylepšovat a dcera z nich jezdí spokojená. Yarmill není taková buzerace, jak tady píšeš. Do VSCM se dostaneš na základě výsledků, ne jak jsi hodný. A příspěvek vůbec nemusíš čerpat u definovaných "kamarádů", jak píšeš. Koriguje se akorát za jaké činnosti se bude čerpat, například fyzion, výživa, tréninky atd. což mi připadá naprosto logické. Stačí se pouze normnálně domluvit. Vůbec není problém vyúčtovat činnost vlastního výživového poradce nebo fyzioterapeuta. Nedávno jsem přesně toto udělal a úplně v pohodě.
DavidVodpovědět 
    Re: Hezké, ale naivní20:14:16 10.03.2024
Ahoj, vyjádřím se pouze k tomuto komentáři o reprezentaci, Yarmillu a VSCM, protože s tím máme osobní zkušenost. Komunikace s repre trenéry je úplně normální, v pohodě a konstruktivní a trenéři se snaží lezce podporovat. Na repre sostředěních se neustále snaží něco vylepšovat a dcera z nich jezdí spokojená. Yarmill není taková buzerace, jak tady píšeš. Do VSCM se dostaneš na základě výsledků, ne jak jsi hodný. A příspěvek vůbec nemusíš čerpat u definovaných "kamarádů", jak píšeš. Koriguje se akorát za jaké činnosti se bude čerpat, například fyzion, výživa, tréninky atd. což mi připadá naprosto logické. Stačí se pouze normnálně domluvit. Vůbec není problém vyúčtovat činnost vlastního výživového poradce nebo fyzioterapeuta. Nedávno jsem přesně toto udělal a úplně v pohodě.
DavidVodpovědět 
    Re: Hezké, ale naivní20:15:22 10.03.2024
Ahoj, vyjádřím se pouze k tomuto komentáři o reprezentaci, Yarmillu a VSCM, protože s tím máme osobní zkušenost. Komunikace s repre trenéry je úplně normální, v pohodě a konstruktivní a trenéři se snaží lezce podporovat. Na repre sostředěních se neustále snaží něco vylepšovat a dcera z nich jezdí spokojená. Yarmill není taková buzerace, jak tady píšeš. Do VSCM se dostaneš na základě výsledků, ne jak jsi hodný. A příspěvek vůbec nemusíš čerpat u definovaných "kamarádů", jak píšeš. Koriguje se akorát za jaké činnosti se bude čerpat, například fyzion, výživa, tréninky atd. což mi připadá naprosto logické. Stačí se pouze normnálně domluvit. Vůbec není problém vyúčtovat činnost vlastního výživového poradce nebo fyzioterapeuta. Nedávno jsem přesně toto udělal a úplně v pohodě.
DavidVodpovědět 
     Re: Hezké, ale naivní21:49:15 10.03.2024
Hele, ty vůbec nevíš, o čem je řeč. Třeba ten Yarmill. Vůbec nejde o opruz, psát to tam je snadné. Ale chápeš, že je naprostá zvrácenost tam psát svoje záznamy a postupy? Když ti něco poradí a nebo tě trénuje ČHS, ok, ale fakt nepovažuješ za hnus, že si platíš své trenéry a máš draze zaplacené know-how jen tak zdarma předat trenérům v ČHS, kteří trénují tvojí konkurenci a nechávají si za to třeba i platit? Ty jsi přesně ta ideální ovce, díky které svaz žije. Ke zbytku se nebudu vyjadřovat, píšeš o věcech v rozporu s pravidly, která má svaz vyvěšená na webu. Pokud je to tak, jak píšeš, je tom ještě horší, protože to ukazuje, že je tam pěkný bordel.

Pro představu cituji:

Minimálně 50% budgetu musí být vyčerpáno na služby konkretizované v bodech c)-f):

c) fyzioterapeutické služby u FyzioGym Cooper a dalších schválených fyzioterapeutů

A dále cituju z webu horosvazu:

FYZIO A ORTOPEDICKÁ SPOLUPRÁCE
- Fyzio Gym Cooper
- Ortoped MUDr. Roman Štícha

Takže podle oficiálních pravidel můžeš budget na fyzio čerpat pouze u FyzioGym Cooper

Pokud ti individuálně schválí něco jiného, je to možné, ale už jsme u toho, že se jednak nedodržují pravidla a jednak se mimo systém individuálně schvalují výjimky. Podle čeho? Když jste kámoši, tak to schválí, když ne, tak ne? A vůbec, proč je potřeba za někým chodit a něčeho se doprošovat? Svaz ti ani nic neplatí, jen na tebe čerpá dotace. A pokud se nepodílí na tvém tréninku a nemáš zájem o jeho služby, a přesto máš výkonnost na repre, proč musíš na soustředění? To jsou tak úžasná? Uvědomuješ si, že je to pro většinu takové peklo a ztráta času, že tam nechtějí? Totiž místo toho, aby se závodníci hlásili a měli zájem, že jim soustředění pomůže a svaz měl přeplníno, tak naopak svaz musel udělat soustředění povinná, aby tak závodníci šli. To fakt nepřemýšlíš?

To byla jen ukázka, takhle by se dalo pokračovat s celou řadou dalších věcí. Jo, jako neznalý rodič asi budeš happy. Nevím, jak se umisťuje tvoje dítě, nechce se mi hledat, ke komu patříš, ale asi moc samostatní nebudete. Jo, pro ovce je to fajn systém. Ale nedej bože, abys byl šikovný a samostatný.
odpovědět 
      Re: Hezké, ale naivní22:18:38 10.03.2024
To vypadá na velkou diskuzi a ještě navíc s anonymem. Do toho se mi na této platformě nechce. Svůj názor jsem už napsal. Označení "ovce" je v této republice poměrně populární a spíše hanlivé, proto bych tak nenazýval někoho o kom nic nevím. Netvrdím, že je všechno 100% ideální, zvláště, když se něco vytváří (to ale v lidském konání není nikdy a nikde). Ale jak jsem psal, já zatím s ČHS nemám zásadní problém.
DavidVodpovědět 
       Re: Hezké, ale naivní22:38:28 10.03.2024
No, tady to ale sedí. Průměrní jsou spokojení, systém je přesně nastaven na ně. I svaz sám to přiznává, že je pro něj lepší širší průměrná repre, než úzká výkonná špička. Kromě toho, že pro průměrné se nemusí dělat nic nadstandardního, tak jsou vděčni i za to, co je nesmyslné, nebo úplně zbytečné, protože tomu nerozumí.
odpovědět 
      Re: Hezké, ale naivní22:27:40 10.03.2024
Tvl z tebe agresivita přímo stříká. Že ty jsi otec nějaké neúspěšné závodnice? Na to, že ty přeci nejsi ovce, máš docela přehled o dění v repre. Takže jak? Osamělý, zhrzený, s časem na nekonečné elaboráty. Spíš bych tipoval tebe na psychické zhroucení.
Davide kašli na něj. Ten se tady periodicky zjevuje a mele stále to samé.
odpovědět 
       Re: Hezké, ale naivní22:56:10 10.03.2024
Dík za podporu. Jojo, je nějakej zhrzenej 😀
DavidVodpovědět 
       Re: Hezké, ale naivní09:24:15 11.03.2024
To bys nevěřil, co se člověk na občasných trénincích s reproši dozví. A to je právě další problém svědčící o čemsi shnilém - reproši mezi sebou mluví plně jinak, než pak se zástupci svazu, to by jeden skoro nevěřil, že mluví o tom samé. A i rodiče na závodech člověk pozná, je zajímavé vidět, co vše jsou pro potomka v repre schopni udělat a jak jsou na to hrdí. Za výjezd ven by svazu ruce líbali. Bohužel, už nevidí, že kdyby byly jiné podmínky, mohl by mít potomek i úspěch, ale což, na chlubení se, kde syn nebo dcera byli, to stačí.
odpovědět 
        Re: Hezké, ale naivní09:59:32 11.03.2024
Samé kecy, pod které se nejsi schopný ani podepsat.
DavidVodpovědět 
         Re: Hezké, ale naivní10:50:56 11.03.2024
Třeba se známe :-) Doba volna a nic nedělání na závodech bývá dost dlouhá, rodiče, trenéři, stavěči a organizátoři tam dlouhé hodiny postávají, kecají a kecají, něco zaslechneš, na něco se zeptáš... A velmi často ti rodiče informace a drby a další info sami vnucují, chlubí a stěžují. Vzpomeň si, jako to na závodech probíhá.
odpovědět 
          Re: Hezké, ale naivní12:12:43 11.03.2024
Pravděpodobně se znát budeme. Ale mně vadí jedna věc. Snažíš se tady moralizovat, jak a s kým kdo komunikuje, ale příspěvek je anonymní. Takže sorry, to je trochu trapné :-)
DavidVodpovědět 
           Re: Hezké, ale naivní12:34:15 11.03.2024
Davide ahoj, tenhle človíček je tu na lezci už roky a je to furt to samý, "řeší" si osobní účty na onlajn diskusích. Upřímnost, logika ani vysvětlování jiného vnímání reality zatím nemělo žádný smysl, jede si svoje dokolečka dokola...
DXodpovědět 
            Re: Hezké, ale naivní12:47:55 11.03.2024
Nedává ti to smysl. Pokud jsem tu roky a řeším si tu osobní účty, tak s kým by to tak asi mělo být? Já jsem tu "roky", ale odpovědní lidé ne, ti se vyměnili. Takže osobní věci v tom nehledej, nemám osobní problém s nikým z ČHS nebo z KSL. A že píšu to samé? A co mám psát jiného, když se situace nemění, spíše naopak zhoršuje?
odpovědět 
             Re: Hezké, ale naivní12:51:55 11.03.2024
Řešíš si je sám se sebou, že jsi selhal. Ale to se stává. Nejsi první ani poslední.
odpovědět 
              Re: Hezké, ale naivní13:30:11 11.03.2024
:-))) Ahá. Pobavils.
odpovědět 
            Re: Hezké, ale naivní12:48:56 11.03.2024
Ahoj, jojo tak nějak to bude. nedává smysl v tom pokračovat.
DavidVodpovědět 
        Re: Hezké, ale naivní10:28:06 11.03.2024
Tak počkej. Zavodis ty nebo tvuj potomek? Protože jestli se jen tak motas na trénincích repre a závodech, tak budeš nějakej divnej.
Ale i tací okukovači už tu byli.
odpovědět 
         Re: Hezké, ale naivní10:47:04 11.03.2024
Řekněme, že mám k závodnímu lezení posledních 20 let velmi blízko :-)
odpovědět 
          Re: Hezké, ale naivní10:59:18 11.03.2024
Jak blízko, co blízko? Motas se tam nebo ne?
odpovědět 
 Re: Hezké, ale naivní12:41:48 07.03.2024
ČHS není jen ono závodění
Kolik je v ČHS mládeže do 18ti let?
Kolik z nich opravdu závodí?
Ty “nezávodní” děti jsou v rámci oddílů vedeny k tradičnímu lezení ať už ve skalách nebo horách. Tyto děti nepotřebují trenéry ale instruktory
Ano na co se školit na instruktora když to mohu někde okoukat? To mohu. Ale i blbě
Či bude ostuda a problém až jednou dojde k opravdovemu pruseru kdy se nedejboze něco stane na skalách dětem z oddílu v rámci ČHS a přijde se na to ze bylo vinou blbě metodiky?
Jistě svaz mi neříká ze jako oddil nesmím vysílat lidi na školení ake těmi kroky co pravé udělal me k tomu redaktorovi nutí
Pošlu lidi na školení ke komerčnímu subjektu kde to je levnější a ba diškokení proč ? Vždyť je to doživotní
odpovědět 
  Re: Hezké, ale naivní13:25:22 07.03.2024
Zkus se nejdříve podívat na nové ceny instruktoskych kurzů...
odpovědět 
   Re: Hezké, ale naivní13:30:17 07.03.2024
Přesně tak. Ceny jsou níže než konkurence a navíc celý systém je postavený tak, že se protíná a tedy nemusíš vše absolvovat. Chce to víc se zajímat a pak reagovat. Trenér B vzdělávání je drahý a věřím, že bude nějak kompenzováno. Nechám se překvapit.
:)odpovědět 
    Re: Hezké, ale naivní14:27:47 07.03.2024
Nemusíš
Ale pokud chceš projít kurzem základ CWI te u svazu vyjde ba 9.500,- a nás zkoušku zdarma
U konkurence toho třeba za 6.200 i se zkouškou
odpovědět 
     Re: Hezké, ale naivní16:54:34 07.03.2024
Jasný! Udělají si u Breti a BP Sportu za 4500 a on ti to pak u CHS uzná :D. U něj to udělají všichni...
odpovědět 
      Re: Hezké, ale naivní12:20:15 08.03.2024
Počkat počkat, je tam něco špatně? Já se teď neznalý věci na jeden kurz u BP sportu zapsal:D
Vítek odpovědět 
      Re: Hezké, ale naivní10:35:50 11.03.2024
Meleš hlouposti. Svaz nikdy neuznával kurz od BP sportu a na tom se nic nezměnilo. Jediné co uznává, je zkouška u Autorizované osoby. A tam je jedno u které, klidně BP sport.
odpovědět 
       Re: Hezké, ale naivní11:05:23 13.03.2024
Citováno ze stránek ČHS: "Další uznatelná kvalifikace je absolvovaný akreditovaný kurz MŠMT na základě doloženého osvědčení a absolvování doškolení ČHS."
A teď - je to u BP Sportu akreditováno, nebo není :D
odpovědět 
     Re: Hezké, ale naivní17:34:32 07.03.2024
Kde :)? Zkouška autorizovaná? Moc se mně to nezdá
:)odpovědět 

 Seznam10:15:36 07.03.2024
Divala jsem se a nemůžu nikde najít seznam trenérů na horosvazu, je to tam veřejnosti ukryté, takže podle čeho se podívám, jakého trenéra bych měla oslovit k tréninku mého dítěte.
MartinaS.odpovědět 

 Ostuda Chs. Fuj Chs.12:51:42 07.03.2024
To, ze Chs nema zverejneny seznam treneru je ostuda. A taky obrazek jak si Chs vazi techto treneru. Kteri mu vychovali hromadu reprezentantu. Temi oblepuji sve webovky. A treneri, kteri se o jejich uspech take zaslouzili ani nezverejni. Dovedete si predstavit, ze by treba ve fotbale zamlcovali trenera? Fuj Chs!
odpovědět 
 Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.15:26:20 07.03.2024
Protože ti trenéři, kteří děti a mládež někam dovedli, nejsou ze svazu, naopak jim svaz hází klacky pod nohy a zneužívá je. Takže čím by se asi tak svaz měl chlubit? Podívejte se, svěřenci našich trenérů jsou někde pozadu a chválíme trenéra ABC, který svaz nesnáší a neúčastní se našich školení a soustředění? Svaz potřebuje dobré výsledky vydávat za své vlastní, nepotřebuje chválit trenéry, on vlastně nepotřebuje ani ty trenéry.
odpovědět 
  Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.19:52:31 07.03.2024
Kteří to jsou? Nebo opět jen něco ṕlacnes.
odpovědět 
  Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.22:50:31 07.03.2024
Jako že bych ti za posledních 10 let vypsal závodníky z první desítky ČP a k nim ti přiřadil trenéry? Najdi si to sám, když tě to zajímá :-)
odpovědět 
   Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.19:16:38 09.03.2024
Ne ne, děkuji. Mě stačí když vypíšeš ty, kteří někoho dovedli do první desítky a svaz jim házel klacky pod nohy.
odpovědět 
    Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.22:10:46 09.03.2024
Rebel. Například.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.11:15:14 10.03.2024
Tak to máš pravdu. Já ale žil v domnění, že se tady řeší současné vedení a ne co se stalo před 15 lety. Protože ani minulý Rebelův svěřenec Lukáš a ani současná svěřenkyně Aneta rozhodně žádné klacky pod nohy od vedení nedostávali. Takže kdo je tam další?
odpovědět 
      Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.13:21:01 10.03.2024
Bylo to současné vedení. Další příklad byl třeba Zoban.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.15:29:21 10.03.2024
Netrénuje Luky s Klofáčem? Ale ono nejde jen o to, že by jim něco dělali přímo. Ono stačí třeba už jen to, že ČHS musíš předávat své tréninkové know-how, že musíš na povinná soustředění, i když třeba máš vlastní tréninkový plán a soustředění do něj vůbec nezapadá, protože bys měl mít rest. Zakazují ti účast na závodech v zahraničí, nutí tě cestovat společně, i když tě ostatní nezajímají a jsi schopen se na závody dopravit sám. Dále tu je "tlačenka", kde i méně schopní jezdí po světě, zatímco nejlepší nemají nárok, koukni na Adamovskou a výlety s Klofáčem. VSCM? Vypadá fajn, ale čerpání příspěvku je doporučeno jen u kamarádů a spřátelených firem, jinak nebude proplaceno. Podívej se, jak se změnila pravidla pro nominace, vlastně už výsledky nejsou důležité, nominační závody mají jen orientační význam, komise si tam může dát nebo nedat kohokoliv bez zdůvodnění... V tomhle systému moc šancí bez lezení do zadku lidem z komise nemáš.
odpovědět 
       Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.16:46:37 10.03.2024
Vidím, že nechápeš psaný text v mém příspěvku. Tvoje první věta je toho důkazem (třeba ti někdo vysvětlí, co je minulý čas)...a zbytek nemá cenu číst, protože to je stále stejný kafemlejnek napříč diskuzemi zde na lezci.
odpovědět 
        Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.22:33:52 10.03.2024
Naopak, jen to potvrzuje, co jsem psal. Pro Lukyho bylo lepší přejít od Hrozy, pod jiným trenérem má více možností.
odpovědět 
         Re: Ostuda Chs. Fuj Chs. Luky a Anet11:18:30 11.03.2024
Tak to jsi vedle, že jsme se s Lukym rozešli skrze lepší podmínky někde jinde. Pravda je taková, že se mi narodilo v té době další dítě a já jsem se Lukymu nemohl věnovat, tak, abych z toho měl dobrý pocit, že mu dávám vše. Prostě jsem to časově nestíhal. Pořád jsme byli v kontaktu a spoustu věcí konzultovali. Byl jsem rád, že jsem ho v té době přesvědčil dělat gymnastiku, ta mu dala hodně. Prostě já nejsem ten typ trenéra, který píše papírové tréninkové plány za tisíce korun. Já musím u toho tréninku být. A když Luky začal s Klofim, tak jsme i ty konzultace přerušili. Stejně tak s Anetou. Jsem přesvědčen, že jsem jí dal maximum. Ale v určitém momentu jsem věděl, že pokud nebude trénovat ledy v Rusku, nemůže patřit mezi světovou špičku. A Anet se rozhodla a odjela snad na tři měsíce makat s Ruskama do Kirova. Byla tam víckrát. A pak vznikl pilíř v Brně, a to jsem věděl, že když budu s Anet spojený, tak se v Brně Zoban zblázní, a tak, jak nám zakazoval trénovat s Luckou na tehdejší Olympii. By to asi dopadlo s Anet. Prostě Zobana NE! A tak jsem Anet raději opustil, než ji svou přítomnosti bránit v rozvoji. Ale to už měla ode mne postavenou bouldrovku na půdě. A hlavně už jsem si byl jistý, že to zvládne sama a v podstatě žádného trenéra nepotřebuje. A vyšlo to. Sakra jsem se po čase rozepsal :-)
Libor rebel Hrozaodpovědět 
          Re: Ostuda Chs. Fuj Chs. Luky a Anet16:05:36 11.03.2024
Vždyť jsi teď jinými slovy napsal, co já výše :-)
odpovědět 
       Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.20:41:04 10.03.2024
Vyjádřím se k pár bodům, protože nejsou pravdivé. Nikdo nikoho nenutí sdílet know-how. Ano, soustředění jsou povinná, ale pokud máš rest nebo se ti vůbec nehodí do tréninkového lánu, tak není problém se domluvit na neúčasti. Stačí normálně komunikovat s repe trenérem, na pohodu jako člověk s člověkem. Příspěvek VSCM vůbec nemusíš čerpat u spřátelených firem a kamarádů. Nedávo jsem fakturoval vlastního výživového poradce a úplně v pohodě. Opět je jen o normální domluvě.
DavidVodpovědět 
        Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.21:07:56 10.03.2024
Povinné zápisy vlastních tréninků a tréninkových metod do Yarmilla, kde k tomu mají přístup všichni, včetně těch, co za peníze trénují tvojí konkurenci, zákaz některých závodů, fyzioterapeutické služby jen u FyzioGym Cooper (jiní nejsou dle seznamu na horosvazu), povinné testy pouze v Brně, i když to jsou běžné testy, které se dělají všude...

Soustředění byla prezentována jako povinná a výkonnost na soustředěních je jedním z kritérií pro výběr pro start na závodech.

V první řadě by sis měl uvědomit, že závodník tu nemá být pro ČHS, ale ČHS tu má být pro závodníka.

Samé povinnosti, ale přínos žádný. Se nedivte, že repre končí tak, jak končí, že vaše "hvězdy" buď mizí a z repre odchází (když při přechodu z dětí a mládeže dostanou rozum, o dospělé už nemají za těchto podmínek zájem), nebo psychicky kolabují.
odpovědět 
         Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.21:28:17 10.03.2024
Je sice poněkud divné psát si s anonymem, ale dobře. Ano, ČHS je tu pro závodníka a ne závodník pro ČHS. S tím souhlas a za mě to tak i funguje. S komunikací s ČHS nemám vůbec žádný problém a vždy jsme se zatím na všem domluvili. Ostatní věci tady na veřejném fóru do detailu rozepisovat nebudu. Snad jen opravím, že povinné testy, tedy pokud se baví o těch samýzh) jsou pouze pro členy VSCM a jsou v Olomouci, ne v Brně. A na čerpání příspěvku se lze domluvit i jinde, než u doporučených firem.
DavidVodpovědět 
          Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.22:44:59 10.03.2024
Olomouc, máš pravdu, na podstatě to nic nemění. je úplně jedno, co si můžeš domluvit, na webu ČHS je nasně napsáno, že se proplácí pouze tam. Opět mohu jen citovat:
ČHS uhradí členovi VSCM:
a) poplatek za lékařskou prohlídku v Aplikačním centru Baluo.

Celý budget ve VSCM je pomýlený. Oni ti dají pár tisíc a pak ti předepíší, kde je musíš utratit. To je padlé na hlavu. Ale ty jsi co? Ty jsi happy, že máš dítě ve VSCM, to je na to hrdé, a svaz se směje. Ne ne, fakt ne.
odpovědět 
           Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.06:38:23 11.03.2024
Nejspíš o tom moc nevíš. Ano, mám dítě ve VSCM a tedy i v reprezentaci a ano jsme na to patřičně hrdí. Za to se nestydím. Je za tím spousta práce a úsilí všech. Jo a jen pro informaci, reprezentace ani VSCM nejsou povinné. Takže každý má možnost volby. Tím bych to asi ukončil.
DavidVodpovědět 
            Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.09:35:33 11.03.2024
Nemá. Pokud chceš závodit, je reprezentace povinná. A jsi-li v reprezentaci, pojí se s tím vše, co jsem popsal. Zkus si například položit otázku, proč pro výběr do repre už není základním prvkem výkonnost, ale plnění povinností a absolvování repre šaškáren. A proč svaz změnil nominační pravidla a podobně. No, užij si to, v dětech to stejně nepochopíš, nevím, zda máš dceru či syna, ale počkej, až budete chtít výsledky v dospělých :-) Pak poznáš, jaký je rozdíl mezi tím, když je hlavní cílem vykazování činnosti, ideálně se 100 procent účastí (proto ta povinnost) a když by cíl byl výsledek.
odpovědět 
             Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.10:16:09 11.03.2024
OK, točíme se v kruhu. V současné době mám na věc jiý názor i zkušenosti než ty. Co přinese budoucnost, se uvidí. Já jsem spíše optimista.
DavidVodpovědět 
             Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.10:33:06 11.03.2024
To, že to v dospělých nedokázala tvoje dcera neznamená, že to nedokáže dcera DavidaV. Měl ses jí víc věnovat, místo psaní nekonečných referátu na Lezce.
odpovědět 
              Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.10:38:43 11.03.2024
Tvl ty si myslitel. Samozřejmě, že pokud chceš závodit na mezinárodní úrovni je reprezentace povinná. To je i v jiných sportech. Co je na tom nepochopitelné a pobuřující?
odpovědět 
               Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.13:29:23 11.03.2024
To je v pořádku a má to tak být, já to také nekritizuju. Pokud jsi k tomu závěru dospěl, máš problém s pochopením psaného textu a za to já už nemohu. Sorry.
odpovědět 
                Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.13:58:47 11.03.2024
Pokud chceš závodit je reprezentace povinná. Tak mi to prosím vysvětlí. Já jsem méně chápavy.
odpovědět 
                 Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.16:03:55 11.03.2024
Problém není, že repre je povinná, jinak to nejde. Problém je, jaké povinnosti s sebou repre přináší, aniž by to mělo zásadní dopad na tvůj výkon, a jaké podmínky ti ČHS vytváří v protikladu k tomu, jak pak závodníky používá. Současný systém je přesně obrácený, než má být, místo toho, aby svaz chodil za závodníky a závodníkům pomáhal a vytvářel zázemí, které potřebují, tak je tu budován systém, který slouží k vykazování činnosti ČHS a čerpání dotací a využívá toho, že kdo chce být v repre, musí přijít za svazem a přizpůsobit se.
odpovědět 
                  Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.19:02:04 11.03.2024
Umtataumtataumtata...
odpovědět 
  Re: Ostuda Chs. Fuj Chs.21:01:25 10.03.2024
Můžeš mi prosím tě vyjmenovat ty trenéry, o kterých píšeš hned v tom prvním souvětí? - jen čistá zvědavost, díky
DavidVodpovědět 

 Budoucnost13:36:08 07.03.2024
Budoucnost svazu jsou velké oddíly soustředěné kolem komerčních stěn a bouldrovek. Zbytek uspokojí pár háků na údržbu, anebo vystoupí, či budou jednoduše přehlasováni. Co se na Spartě naučíš, v lezení jako když najdeš. Prostě jako fotbal, jen místo hřiště postavíš stěnu. Olympijský sport. Mládež, dotace, vidle, přehazuju. Byznys. Na svazových stránkách se někde předhodí vzdělávací systém a jinde se kartáč rozplývá nad klasikou v Sasku. Ideální informační rovnováha, aby se neřeklo, že na nějaký pískařský flanelky není nikdo zvědavej.
K.odpovědět 
 Re: Budoucnost16:05:25 07.03.2024
Proč by o to stěny a bouldrovky stály? Třeba máš pravdu, ale přijde mi, že je pro ně lepší pořád kolem dokola pořádat dětské kurzy za nesmyslné peníze a dát pár korun pro "instruktora", než mít oddíl. Vydělat na tom nejde, napálit jim dlouhodobě cenu také moc nemůžeš, jen starosti a problémy. Jo, může k tobě nějaký oddíl chodit lézt, ale víš, co v poslední době stojí vstupné? A i tak je přecpáno. Pustíš si tam se slevou haranty z oddílu, co budou blokovat platícím lidem cesty? A když jim necháš běžné vstupné, kdo z dětí bude mít přes 2000 měsíčně jen na vstupné?
odpovědět 

 Ven 05:57:27 08.03.2024
Nedá se ten Bloudek a Resh nějak odvolat? Už tam smrdí hodně dlouho.
P.odpovědět 
 Re: Ven 07:57:12 08.03.2024
Bloudek má rád peníze a Resch slávu.
Ven IIodpovědět 
  Re: Ven 09:11:16 08.03.2024
Ale i Kartáč má rád chechtáky.
Vzpomeň na ty MČR v nákupácích, dotace z Eurofondů, které točil přes oddíl a pod.
odpovědět 
   Re: Ven 10:24:13 08.03.2024
Měly by jím to spočítat ve volbách právě ty velké oddíly.
odpovědět 
    Re: Ven 11:24:24 08.03.2024
Je to úplně jednoduché. Najdi člověka, který bude chtít být předsedou nebo členem Výkonného výboru (musí mít větší vůli k vládnutí než současné vedení), nejméně rok předem ho ukazuj všude možně v horolezecké komunitě, lobbuj za něj především ve velkých oddílech, a pak ho nech zvolit na příští valném hromadě. Ostatně takhle byl zvolen Honza Bloudek i Petr Resch po tragické smrti Zdeňka Hrubého.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Ven 11:35:09 08.03.2024
jinými slovy...oddílům současné vedení vyhovuje
odpovědět 
      Re: Ven 12:03:32 08.03.2024
že by nějak zvlášť vyhovovalo, to asi ne. spíš zatím nevadí tolik, nebo se žába vaří zvolna. zatím především neexistuje alternativa - někdo, kdo by měl šanci oslovit oddíly (nesmí to být nýmand bez jména, renomé a charismatu), který by sestavil tým (a je otázka jesli všechno znovu nebo s některými stávajícími pokračovat, oboje má své pro a proti), pak to chtěl nejmíň rok odpracovat a pak na tom několik let dělat na plný úvazek (sice tady jsou občas pindy o tom, jaký maji činovníci horosvazu královský platy, ale narovinu tak královský nejsou) a rozhádat se se spoustou lidí.

nejsem v tomto velkým optimistou, jakkoli jsem horlivým zastáncem káčétézace svazu (nejlépe tedy vytvoření velkého spolku nezávodních outdoorových sportů) a vykašlání se na závody (jako klub turistů neorganizuje žádné závodníky v chůzi po oválu)
Lukas B.odpovědět 
       Re: Ven 13:57:54 08.03.2024
U činovníků nejde o plat přímo za vykonávanou funkci, ale jsi na místě, kde máš možnost si vydělat peníze jinak, protože ze své funkce máš vliv třeba na výběr dodavatelů nebo schvalování cen. Klidně bych funkci vykonával zadarmo, pokud bych měl možnost si v ní přijít na peníze bokem a měl na to žaludek a potřebu.
odpovědět 
        Re: Ven 16:34:35 08.03.2024
jistě. to jsem měl na mysli. ten plat není nijak motivační pro špičkového manažera aniž by mu z toho plynulo "něco nějak jinak" - leda že by snad byl idealista za vodu (ke vší špíně která byla kydána na ZH ohledně jeho napojení na jistou stranu on mohl být a do jisté míry byl tím, který není na platu předsedy závislý).
Lukas B.odpovědět 
         Re: zadarmo09:11:30 09.03.2024
Ještě by ti mohl koupit lano ze svého. Pak by dostal i tvůj hlas.
Mecenášodpovědět 

 proc?13:08:51 10.03.2024
A ja se jako obycejny skalni turista samouk zeptam: Na co ty instruktorske kurzy a trenerske licence potrebujete? Predpokladam, ze na to, abyste si mohli nechat platit za krouzky a za trenovani? Nebo to ma jeste nejakej duvod? Myslim to vazne, fakt jsem timhle netknutej.
jx zeroodpovědět 
 Re: proc?13:19:53 10.03.2024
Zcela vážně: vzdělání (jinak řečeno metodika) je jedna za tří nejdůležitějších věcí, které má ČHS dělat. Každý větší oddíl má svého instruktora nebo více instruktorů, některé už i trenéry, kteří se starají o nováčky a zároveň přenášejí nejnovější poznatky z metodiky všem členům. Díky tomu se mj. neustále snižuje relativní počet úrazů i smrtí v horolezeckém sportu.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: proc?08:15:56 11.03.2024
Ahoj Jak zaznělo, vzdělávání by měl být jeden ze základních pilířů ČHS
Jsem instruktor v oddíle na okresním městě v Jeseníkách. Takže ano hlavní důvod proč mám RCI je práce s dětmi a mládeží.
pamatuji si když jsem se tomu začal věnovat, jak jsem si přineslo pár zlozvyků a ne zrovna vhodných návyků. A právě to vzdělávání mi umožnilo si toto uvědomit.
Snažíme se děcka vést k úctě k přírodě a horám. Učíme je bezpečnému pohybu na skalách a v horách. Naším zaměřením není soutěžní lezení -. Je to ten outdoor.
Do našeho oddílu chodí 62 dětí. Ty starší mají možnost chodit 2x týdně.
Jezdíme s nimi do skal, na víkendové letní soustředění, do Tater
Platba na celý rok je 2100,- a věř nebo ne, jediné co si jako instruktoři vyplácíme je 5000 za rok na nákup vybavení.

Osobně považuji instruktorské vzdělávání jako důležitější než to trenérské.
Pokud se věnuješ práci s dětmi, jezdíš s „cizími“ dětmi do skal a obzvlášť do hor. Není dobré se této práci věnovat s tím že jsi samouk.
Navíc představa že se někde nějakému našemu svěřenci něco stane, i když u toho nebudu, a bude zjištěno že to je díky metodické chybě, protože jsem je to třeba jako ten samouk blbě naučil….

Nějaký rok už ty děti u nás vedeme. Každý rok je u nás 60 dětí, většina jich chodí už několik let.
A tím že jsme neměli žádný úraz, nemyslím pořezání nožem na soustředění, dokazuje že to neděláme asi blbě. A to právě díky tomu instruktorskému vzdělávání.
Ale tento krok ČHS mi přijde jako hodně nelogický.
Dle mě se může stát, že díky těm cenám ČHS ztratí kontrolu nad vzdělávání v oddílech.
Ale je dost možné že to současnému vedení je jedno. Že mu jen stačí, že oddíly budou za své děti platit a kdo je tam bude k lezení vést a jakou formou je vedení u pr….
Ale snad se mýlím
Jirka Kodpovědět 
  Re: proc?10:37:16 11.03.2024
Ok. Dekuji za odpoved. Obcas taky vezmu par skautu na skaly a radsi nemyslim na to, co by se stalo, kdyby se neco stalo. :) Proste se nic stat nesmi.
jx zeroodpovědět 
   Re: proc?11:51:36 11.03.2024
Co se může stát, to se také někdy stane. Je jen otázka, kdy... Bohužel.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: proc?12:26:27 11.03.2024
Nechceš aby se to stalo, nechceš rodičům vysvětlovat co a proč se stalo.
A právě to vzdělávání instruktorů a to i doškolováky které by měly zůstávat povinné aby si svaz aspoň nějak zajistil kontrolu nad tím co se učí a zda se učí podle nejnovějších poznatků je stěžejní.
Právě kvalitní a dostupné instruktorské vzdělávání může do velké míry ovlivnit co se má stát a zda se to stane.
Pokud já jako instruktor zakrním, nebudu správně vzdělávat, nebo budu učit jako samouk, protože jsem to viděl na youtubu, může se stát, že svým přístupem nevychovám lezce, ale mrtvoly (přeženu-li to).

A pochybuji že by mrtvola svazu platila na rozdíl od lezce členské příspěvky.

A pokud politika svazu mě donutí za vzděláním jít mimo svaz, co mě přiměje platit členské příspěvky?
Co nás jako oddíl přiměje platit členské příspěvky za děcka, když po závodech nejezdíme?

To instruktorské vzdělávání pro náš oddíl už byla jedna z posledních devíz kterou nám svaz v posledních rocích nabízí.

A tímto svazovým krokem už nemám žádnou potřebu ve svazu setrvávat a platit příspěvky.
Jirka Kodpovědět 
     Re: proc?14:22:16 11.03.2024
Tak zase na druhou stranu si myslim, ze se ta bezpecnost lezeni zase tolik nevyviji. Obcas na stene vidim nekoho s nejakym supr novym jistikem, nekdo cvaka do prvni expresky nejaky zeleny Ohm, ale osma, lodak a podobne veci funguji porad. Dobra, prestal jsem pred dost lety pouzivat dracak. Za poslednich mnoho let asi nejvetsi bezpecnostni objev byl, ze karabina na stene byla probrousena natolik, ze na ni vznikla ostra hrana. Uz se nejak vysvetlilo pretrzene lano na Kobyle?

Tvrdim, ze nejvic urazu je z nepozornosti.
jx zeroodpovědět 
      Re: proc?15:39:30 11.03.2024
S tou nepozorností bych souhlasil.
Ale myslim že jedna věc je, že se ta zjištění ohledně bezpečností přeci jen vyvíjí, mění se to, co je "normální". Například helma je už běžná i na skalkách (také dnešní helmy jsou něco jiného, než ta monstra). Už se ví, že lanu až tak moc nevadí šlápnutí mačkou, ani věk (není-li to 20+), ale hrany velmi. S tim používání dvojčat...atd
Druhák je, si myslím, že instruktor by měl mít opravdu široký vědomosti o všem kolem lezení (bezpečí, techniky, zákony, etika, strategie, trening...). A umět říct všechno co je potřeba a nic navíc. Což kdyby se naučil, tak príma!
Dagodpovědět 
       Re: proc?15:55:24 11.03.2024
zrovna včera jsem spadnul na latifundiích ze žebříku. a to mám bezpečnostních školení že bych je snad ani neuměl spočítat. na každého jednou dojde.
Lukas B.odpovědět 
        Re: proc?16:10:50 11.03.2024
Si asi neměl patřičné školení na žebřík latifundní! Bacha, tohle školení nenahrazuje školení na štafle!
Dagodpovědět 
         Re: proc?19:59:20 11.03.2024
ale i na žebřík jsem školenej, dokonce jsem držitelem několika otisků razítek v průkazech rozličných jakýchsi. jenomže jsem zaujal rozumnej "řemesnickej" přístup - přece na to stržení přeteklé malty a dohození ve sparách na rubu z lešení stavěné štorcky nebudu stavět lešení, prostě si opřu žebřík, a abych měl v jedné ruce kýbl s maltou a v druhé ruce zednickou lžíci, tak si ten žebřík nemůžu dát moc nastrmo, a přivázání nebo zapření paty žebře by zdržovalo, a šup, už ležím na zádech na zemi, v jedné ruce lžíci, v druhé kýbl a žebřík se válí vedle mě. to spojené s nedodržováním přestávek, nedostatečným pitným režimem a nedostatečným osvětlením na pracovišti, jakož i nepoužíváním helmy, rukavic, ochranných brýlí a respirátoru, jo a taky jsme neudělali partnercheck a nezahájili jsme pracovní den bezpečnostní pětiminutovkou.

analogii se zaměřením tohoto vebu skrytou v názvu domény nalézt možno i nemožno.
Lukas B.odpovědět 
          Re: proc?06:42:25 12.03.2024
Ach tak!
No, ber to pozitivně! Kugy (prý) se domlátil, když se natahoval v posteli pro fajfku. Messner si dolámal haxny, když vylitej přelejzal branku u svého zámečku. Zranění z nehor jsou zjevně signifikantní pro významné alpinisty!
Jistě jsi si povšiml, že vaše zranění mají i dalšího solečného jmenovatele. Propadli jste neřestem! Nikotinizmus, alkoholizmus a v Tvém případě zvláště zhoubná neřest - kutilství domácí!
Dagodpovědět 
           Re: proc?09:32:56 12.03.2024
ano, a dnes jsme situaci se žebříkem podrobně analyzovali vědecky, a stanovili jsme příčinu (skoro)nehody - a to jest přílišné a tedy nepřípustné zjednodušení postupu posouzení stability žebříku (truhlářský výrobek datovaný kolem roku 1923) omezením na výpočet pouze prvního řádu, zanedbání průhybu žebříku a vlivu tření hlavy žebříku o zeď.
Lukas B.odpovědět 
            Re: proc?18:43:30 12.03.2024
Možná byla sebraná data validní a ani při práci s nimi nedošlo k chybě při extrapolaci a vypočítaný sklon žebříku, třeni o zeď plně vyhovoval předpokládanému zatižení.
Dovolím si předestřít hypotézu, že při dynamickém zatěžování žebříku v čase došlo k obávané rezonanci oscilátoru a rozpadu statického systému s následným pádem na prdel!
A nebo! Nebo fouklo!
Dagodpovědět 
             Re: proc?08:34:54 13.03.2024
ano, dynamika má nesporně vliv, ale nikoli jako příčina, ale jako spouštěč. kruciální je sklon žebříku a jeho kombinace s tuhostí žebříku, kdy při průhybu dvojice podélných nosníků dochází ke přenosu části svislé rakce z paty na svislou reakci hlavy (tření + zkrácení vzdálenosti hlava/pata, samozřejmě nesmíme zanedbat též natočení čel dvojice podélných nosníků žebříku). no a následně odlehčené pata uklouzne (posledním impulzem je samozřejmě stochasticky nějaká ta dynamika původem třeba při mrsknutí malty na stěnu).
Lukas B.odpovědět 
      Re: proc?16:35:51 11.03.2024
Osma - to je jeden z těch problémů
"Já od nepaměti jistím osmou a není nic lepšího"
jenže to platilo dříve, kdy lan 10mm bylo už sakra tenké
Toto řekneš nováčkovi, on si pořídí osmu, chce být borec, koupí lano 9,1mm při první větší tlamě má v lepším případě chycený pád, ale popálené ruce.
Tím neříkám že někdo kdo má na osme odjištěno řádku let je mimo, jen myslím že by neměl toto předávat dál
Ostatně i většina výrobců již uvádí že to je jen slaňovací pomůcka.
Ale ano znám pár pardálů kteří tím jistí, ale lana patřičného průměru, ne tkaničky
Jirka K.odpovědět 
       Re: proc?19:55:50 11.03.2024
Kolik si hodil tlam na pisku do nejake pochybne smycky? Kolik si takovych padu chytal? S grygrynou, kyblem neni mozne kloudne dynamicke jisteni s regulovanym prokluzem. Nebo kdyz jedinec ktery hazi tlamy musi dostat prokluz, aby si neprerazil nohy padem do nejake diry. Neni lepsi a univerzalnejsi jistitko nez osma. Jen zalezi kdo to ma v ruce. Na druhou stranu samozrejme napr. v terenu kde hrozi ze se neco urve, poslu sutr na jistice, nebo jisti trotl, pak samozrejme cokoliv co funguje i bez jisticova pricineni.
a sex je bezpecny?odpovědět 
      Re: proc?19:37:22 11.03.2024
Ono se toho opravdu moc nevyvíjí. Ale musíš instruktory naučit, jak to učit. A jednou za 5 let se nějaká novinky objeví. Nejen ve výbavě, ale především ve způsobu použití a celkové taktice. (Německá statistika vždy ukáže, co se vyplatí a co je zbytečné.)
Kuba Turekodpovědět 

 Foto dne:

Houbařova přímo, 9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (175386)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hypovitaminóza 8A+ Sloup
No Name 2 6a Los Olivos
Vejškrab IV Prachov
Dromedar 6+ Fischauer Vorberge
Fleischwald 5 Fischauer Vorberge
Nově komentované:
Osama Du Sau 9/9+ Frankenjura
Skořepinka VI Prachov
Osama Du Sau 9/9+ Frankenjura
Monarchie VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Fénix 8+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: anketu vytvářel hotentot? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Binter a mladé holky? |

 Nové komentáře:
Re: | Re: Papalasizmus | Re: Papalasizmus | Re: Papalasizmus | Re: | Re: Muly - jste Po.rané muly | Re: | Re: Papalasizmus | Re: Kloboucek | Re: Muly - jste Po.rané muly |

 Kde to vře:
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (104)
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (77)
Pád německého lezce (21)
U chaty Pod Rysy v Tatrách havaroval vrtulník s českým pilotem (15)
Ve Víru na Žďársku chtějí zachránit tovární komín pro lezení (13)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (9)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
EP v rychlolezení Mezzolombardo, Itálie (6)
Historicky první Slovenka na vrcholu Everestu (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky solution | Black Diamond Alpine Start Hoody, vel. L | Zapomenutá mikina - Sušky | Lezečky Tenaya Mastia 45,2 | lezecky batoh Climbing Technology - Falesia | Našel se frend | NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | Statická a dynamická lana | Dřez a lednice | Lezení |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 910 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 942 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 984 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 902 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.