LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Desátá rozhodne.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
9.Stráník 11299
10.Janošová 11254
11.Stribrny 11122
Bouldry:
9.Lavička 10075
10.Chytil 10006
11.Popovský 9975
Hory:
25.Y 2639
26.JPPP 2485
27.Jansa 2401

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5584 lezců
1109607 cest
Nové přelezy:
Lochverstä 9+
Brent Spar 9-
Brennpunkt 9
Zitterback 9-
Hakuma Mat 9
Esotheric 9+/10-
Cumbawamba 9-
Hampi Styl 8A
Hampi Styl 7B
Aix, Zwei, 7B+

Stěny
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
Boulder v síti - Praha 3
ZŠ Choceň - Choceň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
HUDYsport - Praha 5
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Žádost o zařazení na program Valné hromady ČHS 2024

a následné hlasování o níže uvedených návrzích na této VH

Valná hromada je zase za dveřmi. Minulý rok, jsem psal otevřený dopis proti návrhu na změnu identity na „České lezení“, který byl nakonec VV raději stáhnutý z hlasování. Ani by mě nenapadlo, že další rok přijdou snahy dle mého názoru ještě problematičtější.

Mám pocit, že jako oddíly nás tentokráte VV svým návrhem staví na zásadní křižovatku, kterou si dovolím definovat takto:

    a) My oddíly vnímáme VV jako správce aktivit a majetku. VV je námi (tedy VH) úkolován a kontrolován. Jsme skrze VH přímo zapojeni do fungování ČHS. VV naše podněty uvádí do praxe, navrhuje cesty realizace, odpovídá se nám.

    b) My oddíly jednou za 3 roky zvolíme VV, a ti ať dělají, co uznají za vhodné. Kdyby nastal opravdu problém, budeme za 3 roky shánět náhradu. Snad se někdo obětuje to za nás dělat.

Nevím, jestli se vám všem, dostal do rukou návrh změn stanov, který si oddíly vyžádaly po konci letošního ledna od VV. Z mého pohledu je takovýto koncept opravdu za hranou. Navíc na naše připomínky byl čas cca týden. Ještě bude prý nějaké On-line setkání… Dle mého názoru, „celý rok ticho po pěšině“ a nyní hektická snaha prosadit něco na poslední chvíli, co v důsledku přináší obrovská rizika. Současný návrh VV vnímám jako snahu převzít neomezené rozhodovací pravomocí na úkor VH.
V našem oddíle jsme porovnali staré stanovy, nově navrhnuté změny stanov VV žlutě a opatřili naším komentářem zeleně: Příloha 1

Není lehké dostat na pořad jednání VH „opoziční“ návrhy. Zkusil jsem poprosit skrze oddílový servis ČHS, zda by moje návrhy pro jednání na VH mohli rozeslat ostatním oddílům. Co myslíte? Nemožné! Co se na VH hromadě bude dělat, říkat, na to má v podstatě monopol VV.

Proto zveřejnuji tuto svoji žádost, delegátům VH ČHS formou otevřeného dopisu.

Budu rád, když si mé návrhy prostudujete, případně budete sdílet s dalšími delegáty VH. V případě, že uvažujete je podpořit, prosím kontaktujte mě. Ještě je trošku času diskutovat, korigovat, rozšiřovat. V případě potřeby zapracování některých nových podnětů bych viděl uzavření nejpozději 14 dní před VH, aby měli delegáti čas si to prostudovat.

Prosím delegáty VH ČHS 2024 o zařazení níže uvedených 12 bodů na program letošní VH a následné hlasování.

Navrhovaná usnesení HOVRCH
:
    A) Úprava stanov ČHS

    1) Čl. II. Bod 5: V zájmu plnění svých úkolů může ČHS spolupracovat s jinými subjekty, uzavírat s nimi dohody nebo stát se jejich členem, a to na základě dobrovolnosti a vzájemného respektování zájmů a cílů. ČHS se může stát členem jiných organizací pouze na základě pověření VH ČHS. Dohody o spolupráci může založit ČHS prostřednictvím svého statutárního orgánu nebo jím pověřené osoby pouze v případě, že je toto jednání v souladu s řádným hospodařením a dlouhodobým konceptem směřování ČHS, schváleným VH ČHS.

    2) Čl. VII. Bod 1: Nejvyšším orgánem ČHS je Valná hromada, kterou tvoří předsedové nebo jiní zástupci Oddílů (dále „Delegáti“) s právem rozhodovat o záležitostech ČHS prostřednictvím hlasování a s právem volit. Každý Oddíl může zastupovat vždy jen jeden delegát. Oddíl, který nemůže vyslat na Valnou hromadu svého zástupce, může zmocnit k rozhodování na Valné hromadě zástupce, jenž není jeho členem, tento však může přijmout zmocnění nejvýše od pěti Oddílů.

    3) Čl. VII. Bod 11 / f) : rozhodnutí o majetkové účasti v jiné právnické osobě, s výjimkou sloužící k zachování nebo zhodnocení finančního majetku ČHS.

    4) Čl. VII. Bod 12: Valná hromada jakožto nejvyšší orgán ČHS má neomezené rozhodovací pravomoci.
    5) Čl. VIII. Bod 1 : Výkonný výbor je statutárním a výkonným orgánem ČHS. Je tvořen předsedou, dvěma místopředsedy (1. a 2. místopředseda) a dvěma členy. Členství ve Výkonném výboru je neslučitelné s členstvím v Revizní komisi, Disciplinární komisi, nebo funkcí Generálního sekretáře ČHS.

    6) Čl. VIII. Bod 4 / b) : předkládání koncepčních dokumentů VH ke schválení,

    7) Čl. VIII. Bod 4 / g) : při konkrétním pověření VH zřizování organizačních složek, zejm. sekcí,

    8) Čl. VIII. Bod 4 / i) : Zrušení tohoto bodu (jmenování a odvolávání generálního sekretáře, a to na návrh předsedy, )

    9) Čl. VIII. Bod 4 / l) : při pověření VH rozhodování o majetkové účasti v jiné právnické osobě nebo založení jiné právnické osoby

    10) Čl. IX. VH pověřuje VV zpracováním detailní vize organizační a personální struktury ČHS a následné seznámení všech členů ČHS s tímto dokumentem nejpozději do 31.10.2024. zejména s důrazem na níže uvedené body:

    a) detailní vymezení pravomocí a povinností Generálního sekretáře ČHS nejen v běžných časech, ale i krizových (např. chybějící VV), jeho odvolatelnost atp.
    b) strukturální návrh organizačních jednotek ( sekcí ), jejich propojení a personální předpoklady
    c) vize delegování kompetencí a pravomocí do regionů, resp. propojení „profesionální struktury“ ČHS s dobrovolnickou strukturou na lokální úrovni

    B) Úprava statutu CVK-OVK (Kvůli deklarovanému, avšak dlouhodobě odkládanému delegování pravomocí do regionů)

    11) VH ukládá VV provést změnu statutu CVK-OVK do podoby, kdy budou zástupci oddílů oprávněni zasednout v jednotlivých OVK.

    C) Možnost diskutovat navzájem, projednávavat a navrhovat změny napříč oddíly, např. skrze „sekci“ servis oddílům ČHS.

    12) VH ukládá VV implementovat komunikační platformu sloužící zástupcům oddílů pro komunikaci mezi sebou navzájem, například pro účely přípravy stanovisek při VH, atp.P.S. Závěrem mám takový nesmělý nápad.

V případě, že se vám přístup současného VV nelíbí, máte pocit, že to nedělají dostatečně transparentně, nedelegují pravomoci do regionů, uchvacují moc do vlastních rukou na úkor VH. Hledají spíš výmluvy než řešení. Pojďme zkusit připravit na příští volební VH vlastní tým 6 lidí, který si dá za cíl opravdu strukturální změny řízení.

Základní cíle bych viděl cca takto:
    a) Jasná struktura řízení „sekretariátu" (profesionálních zaměstnanců ČHS).
  b) Smysluplné propojení a zvýšení efektivity spolupráce profesionálních zaměstnanců s dobrovolníky.
    c) Skutečné zapojení lokálních uskupení do struktur ČHS, delegování pravomocí do regionů.
    d) Transparentnost jednání na všech úrovních.
    e) Stanovy hodné demokratické společnosti 21. století.
Kdyby se našel kdokoliv, kdo má v těchto otázkách podobné vize a dokázal by být nápomocen s jejich uvedením do praxe. Prosím ozvěte se mně.

Děkuji za váš čas a případnou podporu našich návrhů usnesení na následující VH ČHS

Hore zdar

Za HOVRCH z.s. Místopředseda

David Adamský

Kontakt: david.adamsky ZAVINÁČ seznam.cz

David Adamský   [úpravy] 09:03 09.03.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Jóóó...10:12:56 09.03.2024
To vypadá, jak když parta ve vedení ČHS má spoustu nápadů, jak si ze svazu udělat firmičku a stroj na peníze ze závodního a sportovního, jenže členové jim do toho pořád nějak šťourají, motají do toho skály, přírodu a  jiné nesmysly, co generují jen náklady, a ne zisk :-( Už dávno se to mohlo jmenovat České lezení, už dávno se mohly uzavřít smlouvy s kámoši a ty do nich takhle. Že se nestydíš.           
J.odpovědět 

 Jo16:50:57 09.03.2024
Souhlas.
Individuální člen.
odpovědět 

 abc20:05:24 10.03.2024
Tohle se papalášům nebude líbit
odpovědět 
 Hodně štěstí01:07:43 11.03.2024
Tak ti Davide ve tvém úsilí přeji hodně štěstí a myslím to upřímně. Je to už hodně dávno, kdy mě směřování a vývoj svazu zajímal a byl jsem též nespokojen s tehdejším způsobem řízení. Bylo mi jasné, že jediným řešením je nabídnout alternativu, takže jsem se zapojil do něčeho z čehož vykrystalizovala společná kandidátka do VV, kde si lidé předem ujasnili své pozice, místo a čeho by chtěli dosáhnout. To bylo v roce 2009 a tehdy byli všichni kandidáti ze společné kandidátky zvoleni. Po jednom funkčním období jsem věděl, že ve VV už dál nemohu pracovat, protože by to bylo kontraproduktivní a že stačilo. V tu dobu byli na kandidátce někteří, kteří jsou tam i dnes. Takže celých 15 let se vedení (na nejdůležitějších postech) v postatě nezměnilo a jede si svým směrem, dobře zapouzdřené a trochu bych řekl i bez schopnosti dát činnosti svazu nové neotřelé impulzy či podněty k rozvoji. S ohledem na to, že je svaz řízen (udržován) tak šikovně, že to velkým oddílům, které jsou s tím na VH případně něco schopny udělat, vyhovuje a válí se jako ti kapříci u dna rybníka, tak ještě k žádné změně nedošlo a ani ji brzy neočekávám. I když vznikne nějaká nová iniciativa bude to mít zatraceně těžké, aby je přesvědčila, protože ti jsou ve vedení dnes velmi dobře ovládají zákulisní tahání za nitky a přesvědčování, že bez nich to bude cesta do pekel. Za 15 let se vyčerpá ve funkci každý, i když bude tvrdit pravý opak, to by bylo povídání na delší dobu. Jedno je však jisté, vládnoucí elitě se nikdy moc nechce opouštět svá místečka, moc rozhodovat, je velmi silné afrodiziakum a málokdo tomu pokušení časem odolá, i když přijde na začátku s nejčistšími úmysly. Co se děje ve svazu a se svazem mě už v mém věku netíží, dělám si už jen to, co mě baví. Nyní je to na lidech minimálně o generaci mladších než jsem já a těm můžu jen popřát, aby měli štěstí a podařilo se jim to, nic víc.
Vlkodpovědět 
  Re: Hodně štěstí09:20:35 11.03.2024
Vlku opravdu moc děkuju za reakci. Taky už nejsem nejmladší a od "jenom" lezení jsem se za ty roky rozkročil dost doširoka. Jsme generace která neměla dostupné tréninkové podmínky. Proto jsme je tak nějak spontánně budovaly. To se docela povedlo. Cíl ale nikdy nebyl pouze lezení. Proto jsme vytvořily spolek který spojuje a podporuje lidi zcela rozdílných zájmů a zaměření. A teť pomalu uvažujeme jak to celé předat další generaci. Předáš funkce, zdroje financí, ale musíš hlavně předat hodnoty. K předání hodnot je potřeba mít nadhled, toleranci a hlavně nějaké zkušenosti. Vlku tvé zkušenosti jsou velké ;-) Tak doufám, že kdyby nakonec došlo na věc, že by si se s náma o ně podělil a pomohl se připravit na případná úskalí... Moc děkuju d.
Dájaodpovědět 
  Re: Hodně štěstí12:36:09 11.03.2024
Vlku, meleš z hladu? Jestli je tam někdo dlouho tak Honza Bloudek, možná Petr Resch. Ale zbytek je tam obecně velmi krátce. Marcel? Marek Klíma? Oliváč? Tedy situace se vyvíjí, i když ty jsi už mimo. Takhle přesně vzniká fáma a ty jsi ten kdo ji začal nyní šířit.
odpovědět 
   Re: Hodně štěstí14:26:55 11.03.2024
Neboj nemelu, přečti si to ještě jednou pořádně, hovořím o některých a o důležitých postech, což je v mém případě funkce předsedy a místopředsedů. A i s ohledem na svoji spoluúčast v určitém období vím přesně o čem mluvím a proč to říkám tak, jak to říkám. Takže asi tak. A pokud ti 15 let v těchto funkcích přijde v pohodě tak mě tedy nikoliv, protože z vlastní zkušenosti vím, jak se člověk v určité pozici vyčerpává, po určitém období jede jen se setrvačnosti, ztrácí nadhled, schopnost riskovat některé kroky a navíc si to a i nepřipouští, je přesvědčen o tom, že to dělá nejlépe a v plném nasazení. A tuhle zkušenost v sobě nosím nějakých 26 let, proto se umím zavčas zarazit a odejít, i když někteří nechápou proč, ale já to vnitřně vím a to je rozhodující pro mé kroky. A ti, kdo jsou dnes ve vedení, při vší úctě k nim - znám je osobně, tuhle brzdu v sobě nemají.
Vlkodpovědět 
    Re: Hodně štěstí20:16:28 24.03.2024
+1
Petrodpovědět 
    Re: Hodně štěstí20:16:29 24.03.2024
+1
Petrodpovědět 
   Re: Hodně štěstí15:10:47 11.03.2024
Jenom pro upřesnění: Vlk u toho fakt byl.
Kuba Turekodpovědět 

 Souhlas08:34:28 11.03.2024
Ahoj Davide
Souhlas, zaslal jsem mail :)
Jirka Kodpovědět 

 Palec hore18:59:13 11.03.2024
I když se mě to osobne nijak netýká, tedy nejsem součástí členské základny, ztotožňuju se s výše uvedeným, děkuju Vlkovi za ohlédnutí a Davidovi za srozumitelný a konstruktivní přístup. Přeju hodně sil a fandím. J
Jenýsodpovědět 

 Změna 20:07:10 11.03.2024
Mi vadí předseda a P.Resh. Fandím změně.
Individuální člen odpovědět 
 Re: Změna 21:54:42 12.03.2024
konstruktivní příspěvek jak víno...
odpovědět 

 Trochu blábol, že jo22:53:13 12.03.2024
Ten text a závěry Davida Adamce jsou lehce nesrozumitelné a připomínají mi závěry jakých si mimo sportovních sjezdů z minulosti. Kdo chce pomáhat, případně něco měnit, tak se musí zúčastnit a ne kecat na poslední chvíli.
Jan Krchodpovědět 
 Re: Trochu blábol, že jo23:44:27 12.03.2024
Ze sjezdu si evidentne prisel ty. Ze ti to je nesrozumitelne neni podivne, neumis cist, ani jmeno neumis opsat. Podle me navrhy usneseni zverejnil prvni, drive nez VV, od nej jsem se dozvedel, ze je vubec nejaka snaha zmenit stanovy. Proto jeho navrhy podporime.
Putinodpovědět 

 Mistr pavího brku02:17:41 14.03.2024
Davide věnuj se tomu, v čem jsi světová špička. Pavím brkem do kůže umíš vyšívat jako málokdo, klobouk dolů! Ale mám dojem, že pro ČHS navrhuješ řešení, vhodné spíš pro spolek chovatelů holubů ve středně velké vesnici.
Martinodpovědět 
 Re: Mistr pavího brku06:12:17 14.03.2024
Krásný komentář moc děkuju a navíc věcný. Totiž často okolo jasných věcí chodíme, koukáme na ně a přitom podstatné nevidíme. Samozřejmě se za ty roky o změnu snažila kde jaká horolezecká kapacita. Jenže když se vaří žába, tak si to chuděra neuvědomuje. No a stejně jsme si my horolezci moc neuvědomovali, že se z mnoha aspektů našich životů stává holubník, ve kterém se pomalu vaříme. Proto si myslím, že můžu být v těchto otázkách, právě pro schopnosti které zmiňuješ, skutečným přínosem :-))) A teť vážně. Můj článek již nyní splnil co bylo jeho účelem. Rozhodně nemám problém delegovat jakákoliv témata lidem, kteří jim rozumí lépe než já. To se také v současné chvíli děje. A můžu ubezpečit že podobnou věc v tom našem horolezeckém holubníku nepamatuji. Mám z toho obrovskou radost a těším se až bude připravena ke zveřejnění. Tak prosím ještě chviličku trpělivosti.
Dájaodpovědět 

 Foto dne:
Heringstein
NO Wand
 Databáze cest:
Všechny cesty (175723)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Lucifer žádá O Audienci VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Alf 7a+ Poo De Cabrales
N.N.vpravo Od Hospitalidad... 7c+ Poo De Cabrales
Capricornio 6b Poo De Cabrales
Ranger IV Ostrov
Nově komentované:
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Mazácká 7- Kozel
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh
Poslední Relikvie 1. Délka IXa Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Cestovní pojištění | Cestovní pojištění | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Parkoviště Tre Cime Auronzo | Parkoviště Tre Cime Auronzo | Re: Stüdlgrat | Re: Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat |

 Nové komentáře:
Re: agresoři | Re: Zivotnost | hold to bude sportovka | Re: Hmmm | Re: Hmmm | Re: Hmmm | Re: Hmmm | agresoři | Re: Hmmm | Re: Pokus hokus |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (33)
Film Cílem je návrat (9)
Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
Video: Jana Švecová nacvičuje cestu Excalibur 9b+ v Arcu (1)

 Nově v inzerci:
Lezeni | Scarpa Ribelle | SCARPA-Ribelle Tech | Batohy Millet + Low Alpine | Statická a dynamická lana | Deuter airconat pro 60+15 | La Sportiva Otaki Women | SCARPA-Ribelle Tech | La Sportiva TX2 43.5 | Ocún Twist Basic |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1485 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1534 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1552 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1489 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.