LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12506
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Stráník 11106
2.Volf 11103
3.Konečný 11025
Hory:
1.Groš 8164
2.Rojko 6917
3.Černý 6808

Výsledky
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)

Deníčky
5588 lezců
1111081 cest
Nové přelezy:
Kugelblitz 9-/9
Pravda A L 9
Viva La Re Xb
Feuervogel 8+/9-
Dumbo 9-
Knack Und 9-
Kuprijoša 9/9+
Pocket Roc 10-
Chameleon 9+/10-
Omaha Beac 9+/10-

Stěny
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
Boulder HO Domažlice - Domažlice
Lezecká stěna Salesko - Brno-Líšeň

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
Rock Point OC Olympia - Brno
HUDYsport - Strakonice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Adamem Ondrou o letošní závodní i skalní sezóně


O Adamu Ondrovi čítáme během roku spousty zpráv… o výkonech na závodech, na skalách, prostě pořád se u jednoho z nejlepších lezců světa něco děje. Letos ty zprávy byly obzvlášť napínavé. První závodní rok mezi dospělými a jeho doposud nejtěžší přelezená cesta „Marina Superstar“ 9a+/9b ve slunné Sardinii. Nešlo jinak, než Adama ke konci tak  úspěšného roku trochu vyzpovídat.

Gratuluju, Adame, k vítězství ve světovém poháru 2009! To je vážně paráda, první rok mezi dospělými a hned takový skvělý výsledek, ne že bychom to nečekali:) Jak vnímáš svůj první závodní rok mezi dospělými ty sám.
Děkuju. Nevím, jestli jste to čekali vy, ale já jsem to před sezónou až tak nečekal. Cílem bylo dostat se celkově na bednu, vyhrát v koutečku duše. Nakonec to bylo úplně super. Ono když se vyhrává, tak koho by to nebavilo, že? Člověku pak nepřijde, že těch pár vytrpěných hodin v izolaci bylo marných.

Jaké největší chyby jsi při závodě dělal a co si myslíš, že bude třeba zlepšit?

Smeknutí nohy v Brně a zaváhání v posledním kroku v Číně, což mě stálo zlato. Jinak jsem se v žádné cestě výrazně nezasekal a nechyboval v porovnání s ostatními. Když jsem spadl, dojel jsem na tvrdý ruce. V obtížnosti je moje slabina vytrvalost, nedokážu sklepat na středních chytech, takže radši valím. Vždy se to vyplatilo, kromě Arca, kde byly cesty o třetinu delší než všude jinde a už se to nedalo stylem země–top zvládnout.


Adam Ondra na stupních vítězů v posledním letošním závodu SP v Kranji

foto by přátelé Petra Pavlíčka


V Arcu ses zmínil, že Španělé jsou oproti tobě o dost silnější. Tvůj úspěch tedy závisí na charakteru závodní cesty?
Mají hlavně úžasnou schopnost sklepat na ne úplně dobrých chytech. Mně sedí spíše bouldrovější cesty, kde se nezastavíš.

Jaký typ cest se momentálně nejčastěji staví na SP – silové, nebo technické?
Převážně silové a vytrvalostní a sem tam nějaká ta technická finesa.

Ty, takový skalní „závislák“, jak zvládáš častější odloučení od skal?
Nakonec jsem to tak nějak prokombinoval, že jsem nějaké delší odloučení od skal úplně nezažil. Minimálně o víkendu jsem vždy lezl na skalách. Takže jsem vyměnil Kras po škole za stěnu. Víc než dva týdny bez skal bych prostě nevydržel.

Tvé konečné umístění v celkovém hodnocení Světového poháru záviselo na umístění v posledním závodě v Kranji. Byly to nervy?
Je pravda, že to byly trochu větší nervy než obvykle. V první kvalifikační cestě jsem lezl snad nejnervózněji v sezóně. V semifinále to bylo úplně v pohodě a ve finále jsem nervózní byl, ale dalo se to. Nervozitu mám hlavně tak poslední půl hodinu před lezením, důležitý je, aby ze mě spadla, jakmile se odlepím od země. A to se mi daří.

Myslíš, že na závodech hraje velkou roli také štěstí?
Myslím si, že na obtížnosti štěstí nehraje až takovou roli jako v boulderingu. Spíš bych řekl, že je důležitý nemít smůlu například v podobě smeknutí nohy. Jinak je to na tobě, musíš se ukázat fyzicky, a hlavně to ustát všechno psychicky, „nezadrbat se“ někde.

Snažíš se lézt na závodech na jistotu, nebo jsi zastánce hesla: kdo riskuje, vyhraje?
Snažím se lézt efektivně, rychle a nechybovat. Žádný velký přemýšlení uprostřed cesty, snažím se dodržet to, co si naplánuju na zemi, a lézt v tempu. Občas to sice nemusí vyjít, někdy je lepší zastavit se a pořádně to promyslet, ale statisticky je pro mě určitě lepší trošku riskovat. Ve většině případů bych se sám dobrovolně odsoudil k neúspěchu.


Adam Ondra ve finálové cestě v posledním letošním závodu SP v Kranji

foto by přátelé Petra PavlíčkaPříští rok se chystáš absolvovat opět celý kolotoč SP?
V obtížnosti ano, v boulderingu uvidím…

Je potřeba kvůli závodům trávit víc času na plastiku?
Určitě. Jet přímo ze skal na závody by byla pitomost. Už jenom s mojí klouzavou tvrdou kůží na prstech. Poslední dva týdny před závody jsem se snažil lézt na „umělině“, vyjma víkendů.

Baví tě vůbec závody?
Jak už jsem psal výše: není to špatný  pocit, vyhrávat, to je jasný… Cesta k uspokojení vlastního ega.

Pryč od závodů.  Tvoji letošní skalní sezonu bych také nazvala úspěšnou, no vlastně veleúspěšnou. Vylezl jsi svou doposud nejtěžší cestu „Marina Superstar“ 9a+/9b na Sardinii. Je to první cesta, která si od tebe vysloužila tak vysokou obtížnost.  Podle popisu a fotek vypadá extrémně převislá a psal jsi, že před rokem byla nad tvé síly. Letos padla za čtyři nacvičovací dny. Co chybělo minulý rok a letos už bylo?
Minulý rok chyběl čas, podmínky a vytrvalost. Letos jsem tam jel vyloženě za touto cestou v nejlepší formě a vyplatilo se… i když to vyšlo jen těsně, protože hned další den cesta zatekla a nevyschla až do konce zájezdu.

Můžeš nám trochu přiblížit historii této cesty a oblasti?
Cesta se nachází v oblasti Domusnovas v jižní části ostrova. Je tu kolem deseti různých sektorů s cestami všech klasifikací. „Marina“ vede v severním vchodu jeskyně více než 500 metrů dlouhé, skrz kterou byla vybudována silnice bez jakékoliv rozšiřovací úpravy. Průjezd už je samozřejmě zakázán. „Marinu“ samotnou navrtal vloni místní lezec Matteo Marini a stálo ho to tři dny práce!

Kde jsi v cestě nejvíc padal a jak vypadal úspěšný pokus?
Cesta má asi 35 metrů s konstantním sklonem víc než 50 stupňů. Zhruba do půlky to je silově vytrvalostní 8c+, po kterém následuje boulder s hodně dlouhými a silovými kroky, který by byl  samostatně 7C+. Nad tím už je to tak 8b/b+. Padal jsem tedy v klíčovém místě, a párkrát v první části kvůli vylomení chytů či uklouznutí. Samotný úspěšný pokus byl celkem zajímavý. Po několika pádech v posledním klíčovém kroku, kde se jde nejistý kříž do trojprstové dírky na backhand, jsem v tom pomalu začínal mít psychický blok. První dva pokusy toho dne nevyšly, tak jsem dal dlouhou pauzu, oběd (nudle s melasou), rozlezl se znovu v 7c+ a po 20 minutách šel na to. V klíčovém kroku jsem si plánoval, že tam prostě nesmím váhat a zkusím to tam napálit.  Psychicky jsem ale „vyměkl“. Naštěstí při tom pársekundovém váhání mi palec pravé ruky popojel o centimetr výše, kde se mi do kůže zahryzl malý hrůteček, a to bylo přesně to, co jsem potřeboval. Ke konci už mi sice docházelo, ale už jsem to nepustil.

před klíčovým místem

Adam v asi nejtěžším místě cesty Marina Superstar

foto by © Vojtěch Vrzba


Vyhovují ti takové extrémně převislé linie?
Dřív mně nevyhovovaly, ale pomalu si začínám zvykat. Extrémně převislý byl třeba Světový pohár v Puursu, a tam jsem vyhrál ke svému překvapení asi i s největším přehledem.

Jak jsi svou doposud nejtěžší cestu oslavil?
Pizzou se 4 sýry. Byl jsem tam s kluky, co nepijí:-)))

Jak si těžké projekty vyhledáváš? Posílají ti tipy místní lezci? Máš dopředu připravený seznam cest, které bys rád během roku vylezl?
Mám seznam cest 9a a těžších, které se snažím „hamounit“, jak říká Ála Rozsypal. Jinak hodně lidí mě někam zve, že tam a tam zrovna navrtali nějaký těžký projekt a že se mi to bude líbit. „Marina Superstar“ byl zrovna tento případ.

Těch 9a a těžších, co jsi letos vylezl, je hrozně moc, napočítala jsem 15. Přijde ti vůbec tento stupeň ještě těžký, nebo ho bereš jako takový svůj standard? A jsou pro tebe i nějaká 9a nereálná? Mně přijde, že na co šáhneš, to vylezeš.
V 9a ještě pořád musím hodně zabrat, ještě to rozhodně není žádná rutina. Zvláště některá 9a mě stála hodně nervů a nadávek. Třeba „Pantera“ ve Frankenjuře, a nějaký jsem musel i vzdát.


Adam Ondra v cestě Fugu 9a, Schleierwasserfall, Rakousko

foto by Michael Meisl


Obdivuju, že tě nelákají jen velká čísla, ale rád si zajedeš i na „oldschoolové klasiky“, viz tvůj výlet do Basel Jury. Basel Jura je v dnešní době málo lezci navštěvovaná švýcarská oblast, zřejmě kvůli charakteru cest. Přitom v popisu cest na Lezci píšeš, že jsou i převislé. Nebo proč tomu tak je?
Málo navštěvovaná je především pro svoji neuvěřitelně tvrdou klasifikaci, a to zejména v nižších stupních. Taková 7a jsem opravdu hodně dlouho nelezl. Od 8a výš už to pomalu začíná sedět. Většina oblastí je kolmých až mírně převislých, lezení po malých chytech, vždy se špatnýma a klouzavýma nohama, ale třeba taková cesta „Ravage“ (8b+/8c) vede ve velkém převise po větších chytech s delšími přesahy.

Je tamní lezení podobné tomu jurskému?
Ne tak úplně. Připomíná to Juru svými zelenými lesy, ale jinak Basel Juru tvoří spíš otevřenější a vyšší masivy. Připomínalo mi to něco jako Buoux mixnutý se Schleierem (ty nejlepší části – třeba Falkenfluh) a Pálavou (ty horší). Skála je velice hladká na nohy, ale chyty většinou ostrý.

Co tě na „oldschoolovkách“ baví? Myslíš, že některé z nich předběhly dobu?
Baví mě zkoušet něco, co někdo vylezl už před mnoha lety a od té doby to už nikdo nezkoušel, takže není jasná reálná obtížnost těch cest. A některé jsou opravdu o dost těžší než současné cesty ve stejné obtížnosti. Navíc miluju lezení stále někde jinde, na různých typech materiálu. Bez té rozmanitosti by mě lezení snad ani nebavilo!

On-sight jsi v Basel Juře dal cestu „Ravage“ 8b+/8c, což byla jednu dobu nejtěžší cesta na světě. Držitelem prvního RP je A. Menestrel a druhého náš Venca Voďár Vodička! To se ani u nás moc neví, že Voďár takhle  promlouval do lezecké historie.
Jo, je to tak. A to ještě mohl být i první, kdyby do svého projektu Menestrela nepustil. Jinak si této cesty vážím hrozně moc, víc než mnohých 8c na OS, neb to opravdu nebylo „lážo plážo“. A myslím si, že to je moje první OS nějaké cesty 8b+ a výš, která byla udělána před rokem 1990.


Adam Ondra v Ravange

foto by archiv Ondrovi


Zjistil jsi, jaké další cesty v Basel Juře Voďár zanechal?
Dost těžké 8b („La Belle vie“) a 8b/b+ („L'Amour“) na Falkenfluh, ale nejvíc jsem kroutil hlavou nad „The Wall“ za 8a+ v mírně položené skále s naprosto nulovým třením (ne že by to bylo oklouzaný, ale prostě ta skála taková je). S tehdejšími botami si to vůbec nedokážu představit.

Díky svým projektům jsi procestoval spoustu zemí a viděl spoustu oblastí. Která v tobě zanechala největší dojem a kam se rád vrátíš?
Určitě bych se chtěl vrátit do Rocklands (Jižní Afrika). Něco tak úžasného na bouldering jsem ještě neviděl. I srdce notorického lanaře zaplesá!

V Ospu jsem viděla tvůj přelez „Xaxid Hostelu“. Taky jsem viděla spoustu těch pozorovatelů okolo, kameru, foťáky. Kam se hneš, tam jsi v hlavním hledáčku. Není ti to nepříjemné? Jak se vyrovnáváš s mediálním tlakem?
Dá se na to zvyknout. A všude taky nelezeš před x lidmi. Nemyslím si, že by mě mediální tlak nějak znervózňoval, tlak na sebe vyvíjím já sám tím, že chci vylézt tu a tu cestu. A ne lidi okolo či média.

Lezci od tebe teď očekávají, že se vždy ke klase vyjádříš. To musí být někdy nepohodlná pozice, zvlášť když obtížnost snížíš.
Je to někdy dost nepříjemný, snižovat obtížnost nějaké cesty, ale vždy se snažím klasu vyjádřit tak, jak to upřímně cítím. V žádném případě to není nic osobního vůči autorovi.

Jakou obtížnost dáš, záleží na počtu pokusů v cestě? Nebo čím se řídíš?
Počet pokusů je dost relativní ukazatel. Někdy dám cestu třeba až na desátý pokus, ale přitom vím, že s trochou štěstí jsem to mohl vylézt na druhý. Někdy se prostě roztočí počítadlo a nenaděláš nic... Jinak se řídím hlavně citem, ničím jiným se snad ani řídit nejde.

S tempem, jakým přelézáš projekty, ti za chvíli všechny dojdou. Pak přijde na řadu vrtačka a vlastní projekty?
Zatím těch existujících cest je stále dost, otevřených projektů taky, o směrech na navrtání ani nemluvím, jen musíš z Brna ujet aspoň 500 kilometrů... Hlavní potenciál vidím v Tyrolsku.
Jinak mě hodně láká navrtat nějakou pořádnou „lajnu“ typu „Jumbo Love“ a pár jich mám už v hlavě.

Nekonečná „Jumbo Love“ čeká. Pojedeš se podívat do prérie?
Příští rok určitě ne, není čas, ale v budoucnu bych ji určitě rád zkusil...

Vím, že své další plány neprozrazuješ, tak se na ně ani neptám a necháme se překvapit.  Díky moc za čas a držíme palce v dalších projektech!


sponzoři Adama: Montura, La Sportiva, Rock Empire, HUDYsport, Beal, Chimpanzee
poděkování - SmíchOFFu

Simona    [úpravy] 06:59 07.12.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Gratulace07:13:25 07.12.2009
...ještě jednou a opět velká gratulace! Je to borec!!!
Martinodpovědět 

 Rozhovor08:05:19 07.12.2009
Moc hezký rozhovor. Díky za něj :)
Daliborodpovědět 

 Hezký08:33:52 07.12.2009
Pěkný počtení! ádo a simčo,díky!
Noo nooodpovědět 
 Re: Hezký09:53:39 07.12.2009
Tak, tak :-)
DavidKodpovědět 

 v09:37:15 07.12.2009
super rozhovorik, aj som sa nieco poucil, parada
list vo vetreodpovědět 

 Nadhera11:17:39 07.12.2009
Tleskam! Ten "kluk" vi co dela... a dela to paradne :-)
Ludaodpovědět 

 Adam skóroval při Sportovci roku! 12:04:10 07.12.2009
Parádní rozhovůrek, Adámek je řízek.

Btw. Dipsy skóroval v anketě Sporovec roku na výtečném 34. místě! (mezi prvními 40 je i další horolezec Radek Jaroš). To je pro lezení výborná reklama.

Nominace sestavují členové Klubu sportovních novinářů, každý nominuje 10 sportovců. Je nutné si uvědomit, že sporťáci jsou většinou zaměření na fotbal a hokej, což jsou nejsledovanější sporty.

Proto je nutné anketu trochu "očistit" od profláknutejch disciplín (fotbal, hokej), prapodivnejch sportů, kdy člověk nemusí "nic dělat a jen se veze" (motorismus, dostihy) a eště prapodivnějších sportů, kdy sportovní výkon bodama oceňuje nějaká porota složená z paní s ondulací na hlavě (krasobruslení, akrobatické lyžování). Když zanedbáme zmíněný balast, dává to Adamovo umístění v první dvacítce!!!

Tip pro mediální komis ČHS: pro příště je potřeba vyhledat svého místně příslušného sporťáka a domluvit mu, koho má nominovat. Já třeba poprosil Peťu Bílka, sporťáka severočeské MFD, a ten do desítky zařadil Adámka na úkor Čestného občana Ústí nad Labem, hokejisty Milana Hejduka. Tímto bych chtěl Peťoj veřejně poděkovat. Teď už kluk ušatá ví, že kromě "šikovnejch štírků ze středu zálohy" existuje i Vertikální terminátor AO :-)

Výsledky prvního kola hlasování Sportovce roku 2009:
Anketa Sportovec roku 2009:
Jednotlivci - finálová desítka (v abecedním pořadí):
Lukáš Bauer (běh na lyžích)
Tomáš Berdych (tenis)
Petr Čech (fotbal)
Tomáš Kraus (skikros)
Roman Kreuziger (cyklistika)
Martina Sáblíková (rychlobruslení)
Barbora Špotáková (atletika)
Radek Štěpánek (tenis)
Josef Váňa (dostihy)
Šárka Záhrobská (sjezdové lyžování).

Další pořadí:
11. Zdeněk Štybar (cyklokros) 220 bodů
12. David Svoboda (moderní pětiboj) 217
13. Patrik Eliáš (hokej) 202
14. Mirka Knapková (veslování) 184
15. Petr Svoboda (atletika) 184
16. Jaromír Jágr (hokej) 175
17. Pavel Nedvěd (fotbal) 168
18. Ondřej Polívka (moderní pětiboj) 152
19. Roman Červenka (hokej) 134
20. Ondřej Synek (veslování) 111
21. Tomáš Hübschman (fotbal) 93
22. Martin Prokop (motorismus) 85
23. Lukáš Dlouhý (tenis) 77
24. Tomáš Verner (krasobruslení) 75
25. Milan Baroš (fotbal) 70
26. Dana Brožková (orientační běh) 70
27. Martin Straka (hokej) 66
28. Nikola Sudová (akrobatické lyžování) 50
29. Martin Štěpánek (potápění) 47
30. Jiří Hudler (hokej) 46
31. Jan Kopecký (motorismus) 45
32. Lukáš Krpálek (judo) 43
33. Vladimír Šmicer (fotbal) 42
34. ADAM ONDRA (sportovní lezení) 38
35. Vendula Frintová (duatlon) 34
36. Veronika Vítková (biatlon) 34
37. Jaroslav Bednář (hokej) 31
38. Radek Jaroš (horolezectví) 30
39. Lukáš Konečný (box) 28
40. David Vršecký (motorismus) 27
Papoušodpovědět 
 Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 14:08:06 07.12.2009
No podle mě je 34.místo pro vítěze SP hodně slabý...Pořád není sportovní lezení oceněno, tak jak by mělo. Ti co to hodnotí neví kolik je za tím dřiny..Já bych to dal takhle: 1. Sáblíková 2. Ondra 3. Kraus

Dál si lezení zaslouží OH, už jen proto, že bysme mohli mít 2 medaile...
Sodpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 14:11:48 07.12.2009
Jo a až na OH pošle moje favoritka Nikola Sudová 720 helicopter a vyjde jí jízda= získá zlato = budou se všichni hodně divit, že je před ní Baroš nebo Dlouhý atd.
odpovědět 
   Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 14:53:00 07.12.2009
Nikole bych přál, aby se jí jízda i s tím trikem povedla, ale můj názor je takový, že i když se jí povede, tak Ti tupci z komise rozhodčích jí stejně vyhrát nenechají. Na minulé olympiádě měla za předvedenou jízdu skončit také do 4.místa a ejhle komise jí poslala až na 6.místo
Johny25odpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 15:39:54 07.12.2009
...z rychlolezení? Nebo zase z olympijského šplhu?
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 17:51:26 07.12.2009
takovejch sportu je, co se tam ani nedostali a ti chudaci se nadrou......Marek Svec napriklad.
skullodpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 18:35:51 07.12.2009
Souhlas. Ale na OH by snad alespon na dresu ta ceska vlajecka byla.....
Honzaodpovědět 
 Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 14:50:02 07.12.2009
Hezký rozhovor, díky Simčo. A i tobě Papoušku děkujem za výcuc ze Sprotovce roku a k tomu bych chtěl dovětek. Chtěl jsem hlasovat v diváckém hlasování sportovce roku, ale jaké bylo mé nemilé překvapení, že mám na výběr pouze ze 14 kandidátů a nemám možnost, hlasovat pro někoho jiného, myslím si že tento systém hlasování postrádá smysl a nemusí se vůbec provozovat, protože vybírám z toho co mě předvybrali sportovní novináři, hájící masové sporty. Ve většině diváckých anket má člověk nabídnuté určité kandidáty, ale má i možnost hlasovat i pro někoho dalšího.
Johny25odpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 15:12:28 07.12.2009
Můžeš přeci vyhlásit vlastní diváckou cenu, sehnat odměnu, sponzory, stanovit pravidla a medializovat to,...
 martanodpovědět 
 Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 15:37:34 07.12.2009
mno ono je to tim ze prosadit se ve fotbale nebo v hokeji je vzhledem ke konkurenci asi o fous tezsi
odpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 15:44:56 07.12.2009
Ano, ve fotbale nebo hokeji budiž - konkurence je větší, ale je orpavdu větší konkurenci i v rychlobruslení - nemyslím si to. A sportů, kde ta konkurence zas až taková není je vícero. Na druhou stranu - nevydí mně, že se o lezení "málo" ví. Spíš mně to vyhovuje - minimálně z hlediska obsazenosti oblastí.
Břeťa Leblochodpovědět 
   Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 16:05:35 07.12.2009
nevim jaka je konkurence v rychlobrusleni, ale je to olympijsky sport. asi proto se o sablikove a krausovi v mediich mluvi vic nez o ondrovi
odpovědět 
   Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 16:41:52 07.12.2009
Přesně, lezení je populární poměrně hodně a to že neni masově mediálně populární jako fotbal jsem jedině rád. Ještě aby pak každej Franta v hospodě kecal, že on by tu jebku ve finálové cestě udržel.
Na nesmyslné ankety bych úplně bodal, to ja jako bych se každý rok rozčiloval, že moje přítule nevyhrála miss, i když na to v klidu má.
Hodpovědět 
    Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 17:08:21 07.12.2009
takže jsi pro praktickou ukázku přítule?
a masově objektivní hodnocení, nebo budeš rozhodovat kdo bude porota?
odpovědět 
    Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 09:07:35 08.12.2009
jakej je rozdil, kdyz Franta v hospode rika, ze by jebku ve finalove ceste udrzel a kdyz se Honza na netu chvasta, ze jeho stara ma na to bejt miss?

pravda muze bejt oboje, ale oba potrebujou reality check :)
odpovědět 
     Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 20:28:08 09.12.2009
Rozdil je, ze miss je absolutne dementni soutez, stejne tak jako sportovec roku je dementni zebricek, zatimco lezeni je seriozni sport. Jednotlivi lezci spolu muzou soutezit a jdou sestavovat nejruznejsi zebricky, ale co to je proboha za kokotinu bavit se, jestli je Adam Ondra lepsi lezec nez Lukas Bauer bezkar? Stejne tak bysme mohli hlasovat, jestli je hruska lepsi ovoce nebo metr jednotka delky. Pak nechapu, proc brecite ze kdyby bylo lezeni popularnejsi, tak by se v tehle dementni ankete umistovali lezci vys - vzdyt nas to prece vubec nemusi zajimat. I kdybych hral fotbal tak je mi uplne ukradene, jaky fotbalista vyhraje.
O Frantovi v hospode jsem mluvil proto, ze jsem jedine rad, ze je lezeni relativne malo medialne poularni. Vsimnete si napriklad, ze zatimco lezec kdyz neco preleze tak ma radost ze neco prekonal, prezil atd., zatimco kazdy fotbalista nebo hokejista vam rekne ze "hraje hlavne pro fanousky (=ochlasty, kteri si daji pres drzku kdyz jedou v noci ze zapasu)" - tohle s nima medializace udela. Chtel bych videt lezce, ktery konecne posle nejake 9a a rekne "lez jsem to hlavne pro ty paprdy po hospodach, kteri na me cumi na televizi." Jako "nepopularni sport" ma nyni lezeni fanousky hlavne mezi lezci, zatimco na fotbal cumi 90% lidi, kteri se nejsou schopny ani rozebehnout bez zadychani a o mic by zakopli.
Tolik k popularite lezeni a ke sportovci roku.
Hodpovědět 
      Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 17:04:42 10.12.2009
Pobavil jsem se a řekl bych žes to pěkně trefil. Díky :-)
Tatušodpovědět 
 Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 20:23:31 07.12.2009
Sporťáci jsou většinou zaměření na fotbal a hokej, a proto je v první 1O jen jeden fotbalista a hokejista žádný :D
Chtěl bych vidět Papouše,jak jede Pardubickou, Dakar nebo skáče nějaký skok na bruslích, když je to takovej balast. Hlavně, že si někdo vůbec všimnul, že lezení je sport. V tomhle ohledu dělají lidi jako Adam nebo Radek fakt maximum.
Tomodpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 08:52:30 08.12.2009
S tim balastem to byl takovej vtípek :-) Vim, že tyhle sportsmani maj fyzičku jak sviňa, jen ty sporty jsou k nekoukání (teda aspoň pro mě)
Papoušodpovědět 
   Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 11:21:17 08.12.2009
Zato lezeni je fakt zabava sledovat :-)))
odpovědět 
  Re: Adam skóroval při Sportovci roku! 13:13:24 21.12.2009
Fhxjxjl
odpovědět 

 Parádní rozhovor12:19:30 07.12.2009
Gratuluju. Když se sejdou dobrý otázky a ještě lepší odpovědi, je to radost počíst.
Petr Jandíkodpovědět 

 Nádhernej rozhovor14:10:18 07.12.2009
Tak to je paráda, díky Simono za zprostředkování, super rozhovoru s Adamem. Stálo to za to si to přečíst.
Steveodpovědět 

 200914:51:17 07.12.2009
gratulujem k uspesnemu roku a nech je ten buduci este o cosi lepsi!

a taktiez vdaka za super rozhovor :}
tah-sha-tungaodpovědět 

 paráda16:33:52 07.12.2009
Ádo gratulačka k celkovému vítězství a dík za parádní rozhovor. Ať Ti to příští rok taky zas tak leze...Os
osmanodpovědět 

 .16:41:44 07.12.2009
Ondra je KING !
odpovědět 

 gratulace07:17:18 09.12.2009
Obrovská gratulace a díky za rozhovor. Příští rok hlavně zdraví..
Čočkinodpovědět 

 Adam15:09:12 09.12.2009
měl by se ostříhat...
spidyodpovědět 

 Adam15:11:58 09.12.2009
měl by se ostříhat...
spidyodpovědět 
 Re: Adam15:33:28 09.12.2009
tak podla ucesu aspon hned vsetci vedia, z akej krajiny pochadza :) deka na temene to isti...

inak, klobuk dolu, na 8a.nu teraz vysiel zoznam 9a-ckovych lezcov a adam tam ma najdlhsi zoznam...
odpovědět 
  Re: Adam16:33:40 09.12.2009
http://escalade9.wifeo.com/grimpeurs.php
blbe se to hleda a je to zajimavy
odpovědět 

 osmi-letý adam...03:43:34 10.12.2009
pro pobavení, první zmínka o adamovi na lezci...

http://www.lezec.cz/clanek.php?key=422
p.odpovědět 
 Re: osmi-letý adam...06:22:44 10.12.2009
"za pár roků neurží ani tužku"...hlavně že udrží ty chyty :DD
odpovědět 
 Re: osmi-letý adam...08:16:19 10.12.2009
hehe, tak to je dobra pripominka, dik za ni
lacoodpovědět 
 Re: osmi-letý adam...16:14:56 10.12.2009
Super!
Ondřejodpovědět 
  Re: osmi-letý adam...21:12:49 13.12.2009
jj říkal sem si, že by tu tato připomínka neměla chybět ;)
přemaodpovědět 

 Foto dne:
finále
Olympijská kvalifikace Budapešť
 Databáze cest:
Všechny cesty (175968)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Reakce Na Blbce VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Borhákový žebřík VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Rosengarten 8+/9- Frankenjura
Rumpelstilzchen 8- Frankenjura
Feuervogel 8+/9- Frankenjura
Nově komentované:
Borhákový žebřík VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Mazácká 7- Kozel
Mašinka 5 Bořeň
Brüllkäfer 8 Frankenjura
Střídavě Oblačno VIIc Suché Skály

 Nově v diskusi:
Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění |

 Nové komentáře:
Re: AO? | AO? | Re: Gratulace Adamovi | Re: no sledujem to | Re: Gratulace Adamovi | Gratulace Adamovi | Re: Kameraman je žalud | Re: Kameraman je žalud | Re: Js | Re: Js |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (75)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace obtížnost (18)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (15)
Film Cílem je návrat (14)
Závěrečná olympijská kvalifikace v lezení od zítřka v Budapešti (7)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace bouldry (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - finále (3)
Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula (2)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (1)

 Nově v inzerci:
rychlá a legitimní nabídka | Prodám bundu Direct Alpine Belay 6.0 vel. M | Davle - karabiny ve slaňáku | Nepoužitý BD C4 0.3 | Statická a dynamická lana | Lezečky Scarpa Instinct VSR | Lano Mammut 60m | Boston 4 | Strašidla - ztráta | Parťák |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1540 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1609 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1598 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1559 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.