LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
OLOMOUCKÁ JEŠTĚRKA (02.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)

Žebříček
Cesty:
40.Novák 10268
41.Kohout 10262
42.Podstata 10188
Bouldry:
40.Scheuerová 8656
41.Bureš 8650
42.Kohout 8625
Hory:
1.Groš 8214
2.Rojko 6917
3.Černý 6808

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5578 lezců
1106139 cest
Nové přelezy:
Princ A Ch 9
Simulace 8A+
Labutí Pís 9+/10-
Princ A Ch 9
Osama Du S 9/9+
Glücksfabr 9
Elise 9
Levý Dírky 7C
Princ A Ch 9
En Bloc Xa

Stěny
RAJČE - Brno
ZŠ Jihlava - Jihlava
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták

Prodejny
HUDYsport - Jičín
HUDYsport - Plzeň
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vzdělávání – cesta k úspěchu

Úroveň vzdělávacího procesu je velmi často vnímána jako lakmusový papírek společnosti. Důraz na kvalitu, úsilí a finanční prostředky vynaložené na systém vzdělávacího procesu velmi vypovídají o nastavení priorit v daném společenství (stát, organizace, firmy, sportovní svaz, klub apod.).

Nastavení jasných priorit, profesionalita a dostupnost vzdělávání jsou základními kameny úspěšné společnosti, její udržitelnosti a pozitivních trendů do budoucnosti. Státy, firmy, potažmo organizace, které se rozhodly do svých občanů (členů) dlouhodobě investovat nějakou formu vzdělávání, patří vždy k těm nejúspěšnějším. Mezi negativa pochopitelně patří délka procesu, personální a finanční náročnost. Ale pozitivní výsledky v jakémkoliv odvětví nejsou zadarmo a je potřeba na nich pracovat a budovat je dlouhodobě.

ČHS představil nový systém vzdělávání a reakce na něj přišly od členů svazu prakticky okamžitě. Nutno říci, že vzdělávání ČHS je velmi ojedinělé v souběhu instruktorské a trenérské činnosti. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Podobně nastavené činnosti má např. Český svaz lyžařů.

Oba vzdělávací směry (instruktorský i trenérský) jsou pro fungování zapojených oddílů velmi důležité a principiálně bez nich nelze fungovat. Lezecké oddíly na všech úrovních se nutně musí věnovat metodice lezení a výkonnostní hledisko se řeší prakticky u každého jedince. Orientace oddílů je různorodá (závodní lezení, skalní lezení, outdoorová činnost apod.), ale výchova a vzdělávání svěřenců je jednotícím prvkem. Také postup talentovaných a ambiciózních jedinců od zájmové činnosti až např. do reprezentačního výběru je logicky svázaný s kvalitou instruktorů a trenérů.

Současné problémy vzdělávacího systému ČHS lze prezentovat na několika bodech, které trápí předsedy oddílů. Číslování bodů neznačí priority (ty jsou individuální):

1) Chaotičnost webových stránek ČHS. Dohledatelnost a prezentace jednotlivých kurzů, termínů a cen je poměrně nepřehledná.
Návrh řešení: Nabízí se lépe strukturovat nabídku, s delším výhledem do budoucna plánovat kurzy (frekventanti také musí plánovat, klidně i roční předstih vypsání kurzů značí profesionální přístup), lépe a transparentně strukturovat cenové podmínky.
2) Komunikace s oddíly. Tvorba současného systému nebyla nijak dopředu komunikována se zástupci oddílů. Proto může stěží reagovat na požadavky oddílů na vzdělávání, časovou dotaci, finanční realitu, počty instruktorů a trenérů, které je potřeba vyškolit atd. Celý systém nebudí důvěru, protože informace jsou uvolňovány postupně, spíše jako reakce na kritiku.
Návrh řešení: K prvotnímu zlepšení komunikace s oddíly by stačilo lépe komunikovat navenek. Provedení základní analýzy požadavků oddílů a její sumarizace není nutně komplikovaný proces, který by vyžadoval náročné technické a personální řešení. Moderní nástroje (el. dotazníky, on-line komunikace apod.), toto umožňují ve velmi snadném a pro všechny dostupném formátu. Celý systém je nutné prezentovat včetně všech konotací s dostatečným časovým předstihem.
3) Cenové nastavení kurzů je postaveno na chybných základech. Businessové nastavení cen ukazuje na nepochopení vzdělávacích principů a priorit, které jsou zmíněny v úvodu článku. Nikdo nevolá po kurzech zadarmo, ale ceny musí být přijatelné, dostupné a srovnatelné s konkurencí. Argumentace vysokou kvalitou kurzů ČHS oproti jiným subjektům se jeví jako nepodložená a neměřitelná.
Návrh řešení: Srovnání cen s konkurencí. „Komerční“ subjekty poskytující shodný výstup (Kurz Instruktora lezení na umělé stěně ukončený profesní zkouškou 6500,-Kč), jistě činnost nedotují, ba naopak, potřebují na ní vydělat. Proto je nepochopitelné, že svaz, který by se měl starat o vlastní členy a podporovat jejich vzdělávání, nabízí dražší služby než ostatní subjekty (minimální cena CWI 9500,- Kč, plný rozsah kurzu 12500,- Kč).
4) Argumentace vedení ČHS – zisk na licencích. Článek obhajující cenové nastavení kurzů na webu ČHS uvádí, že dlouholetá zkušenost ukazuje, že mnoho dosavadních účastníků instruktorských kurzů využívá nabyté znalosti jen pro sebe, bez činnosti ve prospěch oddílu. Jak byla získána data pro toto tvrzení? Žádné plošné dotazování mezi oddíly neproběhlo.
Návrh řešení: Nezasahovat do autonomního rozhodování oddílů. Je čistě na předsedovi oddílu, koho na kurz vyšle. Zhodnocení prospěchu pro oddíl je čistě na jeho uvážení. Valná většina instruktorů a trenérů v ČR nevykonává tuto činnost jako full time job (to je spíše výjimečné). Naopak, často se jedná o dobrovolnickou činnost, nebo minimální úplatu. Pokud oddílový vedoucí získává další zkušenosti „komerčním“ trénováním, je možné toto vnímat jako pozitivum, které přinese zkušeností do činnosti oddílu. V jiných svazech (např. tenis) je naprosto běžné, že trenéři vykazují komerční činnost.
5) Argumentace vedení ČHS – srovnávání s ostatními svazy. Při komunikaci o cenovém nastavení kurzů zaznívají argumenty, o profesionálním přístupu, a že ČHS nelze srovnávat s jinými svazy. Ale ono lze. I ostatní sportovní svazy se pochopitelně snaží o kvalitní vzdělávání svých členů. Lezení snese srovnání s individuálními sporty (např. tenis, triatlon, golf atd.) ale i s kolektivními sporty (florbal atd.). Instruktor, nebo trenér se často pohybuje ve skupině svěřenců (oddílová činnost), ale působí i individuálně (osobní intervence).
Návrh řešení: Cenová inspirace u jiných sportovních svazů. Níže uvedené ceny jsou získané od sekretariátů jednotlivých sportovních svazů. U všech svazů je kladen důraz na kvalitu vzdělávání, cenovou dostupnost, maximální snahu o zapojení členů svazu do vzdělávání. Úmyslně byly vybrány výkonnostně „úspěšné“ svazy. Příkladů je jistě více.
Trenér „B“ u ČHS – 36.000,- Kč.
Trenér  „B“ Florbal – 20.000,-Kč.
Trenér II. třídy (srovnatelné s „B“) Tenis – 20.000,-Kč.
Trenér II. třídy (srovnatelné s „B“) Triatlon – 10.000,-Kč.
6) Finanční příspěvek (sleva). Článek obhajující cenové nastavení kurzů na webu ČHS uvádí, Kromě toho počítáme se zavedením finančních příspěvků (slev), které budou moci využít oddíly posílající své členy do kurzů. Nebude se ale jednat o plošnou podporu vztahující se na veškeré vzdělávací aktivity a všechny oddíly, ale pouze o finanční příspěvky týkající se vybraných vzdělávacích akcí a aktivních oddílů tam, kde bude získaná kvalifikace využívána při výchově nebo vzdělávání  dalších členů oddílu.  Systém pobídek připravujeme a počítáme s jeho zavedením v průběhu 1. pololetí letošního roku, částečně i se zpětnou platností; zdroje jsou pro tento účel v návrhu rozpočtu již alokovány. Takto dopředu popsaná netransparentnost nebudí dobrý dojem.
Návrh řešení: Uvést kolik je plánovaná alokace a jakým způsobem bude o poskytnutí slev rozhodováno. Spravedlivým a transparentním systémem podporovat všechny zájemce o vzdělávání. Informace uveřejnit před zahájením vzdělávacích cyklů s dostatečným časovým předstihem.
7) Počet instruktorů a trenérů. Na webu ČHS nelze dohledat seznam instruktorů a trenérů, které ČHS vyškolil. To lze považovat na velký nedostatek vzhledem k profesionalitě vedení kurzů.
Návrh řešení: Pravidelně aktualizovat a zveřejňovat seznam instruktorů (stupeň licence) a trenérů (stupeň licence) na webu ČHS. Vhodné by bylo uvést i seznam lektorů, kteří budou školit trenéry/instruktory.
8) Metodické karty. Metodické karty vytvořené dřívější Metodickou komisí ČHS jsou velmi podstatným informačním a výukovým materiálem, který současně funguje jako doporučený postup pro dané situace. Současná Komise vzdělávání nikterak nerozvíjí tuto oblast. To se může projevit jako velmi kritická záležitost. Z metodických doporučení ČHS vychází činnost a vzdělávání zapojených oddílů. Stejně tak je ČHS vnímán jako hlavní arbitr metodických postupů v případě soudních rozhodnutí ohledně nešťastných událostí, které se staly při provozování lezeckých aktivit.
Návrh řešení: Znovu kladení důrazu na vytváření a zveřejňování metodických postupů s ohledem na nejnovější doporučení odborných společností. Nutnost pravidelné aktualizace v návaznosti na trendy a vývoj ve vzdělávacích oblastech.
9) Vzdělávací akce na objednávku. ČHS poskytuje pozitivní model vzdělávání pro oddíly na objednávku. Bohužel nejsou stanoveny parametry pro vzdělávací prostory (výška a plocha stěny, obtížnost cest apod.). Dále není vysvětlen pojmový a cenový rozdíl mezi vlastní a komerční stěnou.
Návrh řešení: Lépe definovat požadavky na vzdělávací prostory. Vysvětlit pojmové a cenové rozdíly v lezeckých stěnách. Umožnit oddílům pronájem „komerčních“ stěn ve vlastní režii.

Závěrem se sluší i pochválit. Modulový systém vzdělávání dává smysl. Ostatní uvedené kritizované body by zasloužily nápravu či revizi. Změny systému vždy bývají bolestivé, ale skoro nikdy není potřeba starý systém úplně vyzmizíkovat a začít znovu. Mnohem efektivnější bývá cizelace systému a oprava chyb. Také inspirace z vnějšku a otevřená komunikace, která vyslyší potřeby a možnosti zapojených subjektů (oddílů), prospěje celému nastavení systému. Protože ten celý systém je zde pro ně a pro budoucí rozvoj a prosperitu celé organizace.

Autoři tímto článkem rozvíjejí jeden z bodů z Deklarace společného postupu oddílů viz článek - lezec.cz: Deklarace společného postupu horolezeckých oddílů

Autoři: Jaroslav Kupr (Lezci.com), David Stella (HO Satalice),
Jiří Kessler (ASPV SOŠ Šumperk), Antonín Skolek (HO Satalice).

David Stella a spol.   [úpravy] 10:30 05.04.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 VH 202515:49:43 05.04.2024
Volebni je az pristi VH, jestli dobre pocitam.
Geoodpovědět 
 Re: VH 202507:27:12 06.04.2024
Tady nejde o volby :)
Nevím jak ostatní, já rozhodně nemám ambice se cpát do nějakých voleb.
Jen mě současný systém, který je nastaven tak jak je, vadí
jestliže jsme měli v plánu od nás z oddílu poslat 3 mlaďochy, které jsme si vychovali, na CWI a u svazu za to chtějí dohromady 28.500 a u komerčního subjektu 19.500 není zde něco špatně?
Břeťa Brodský, který je za vzdělávání zodpovědný tvrdí že ne.
Jirka Šumperk
Jirka K.odpovědět 
  Re: VH 202507:39:10 06.04.2024
jo a ta cena u ČHS je nejlevnější varianta.
Plná cena za všechny části je 37.500 pro 3 osoby
Za tuto cenu pak máš ale k dispozici i online výukový materiál. No neber to.
Jasně můžeš jít jen na zkoušku, která pro jednu osobu vyjde na 4.000

a nechci zabředávat do diskuze, že on-line výukový materiál by měl mít k dispozici každý člen ČHS
I ve svých stanovách má svaz toto ukotveno čl.2 odst.2 bod c)
"provádět vzdělávací a metodickou činnost"
tamtéž bod d)
podporovat a vzdělávat mládež se zájmem o horolezectví,

Jasně, není zde definováno to, že by si za to nemohl svaz nechat řádně zaplatit
Jirka K.odpovědět 
   Re: VH 202508:32:50 06.04.2024
Neblbi eštĕ to bude ze stanov odejmuto, a problém elegantně vyřešen :-)))
Dajaodpovědět 
  Re: VH 202509:09:19 06.04.2024
Pokud je to stejné, proč tak trváte na školení od ČHS? To je nějaká umanutost, nebo posedlost? Když něco chci, tak se podívám na nabídky a věc/službu koupím tam, kde je to nejvýhodnější. Tohle asi nepochopím.
odpovědět 
   Re: VH 202510:10:57 06.04.2024
jasně jdu tam kde to je pro mě vhodnější
Ale nemělo by to ČHS podporovat vzdělávání svých instruktorů kteří dále vzdělávají jejich členy?
On mi ten svazový přístup přijde ve smyslu
Nemá rád lidi, tak si otevřel hospodu
odpovědět 
    Re: VH 202510:18:52 06.04.2024
Spíš styl. Nemám rád lidi, hospodu otvírat nechci, ale dotace delaj jen na hospodu, tak budu předstírat, že hospodu provozuju.
odpovědět 
     Re: VH 202510:39:23 06.04.2024
Přesně!
odpovědět 
     Re: VH 202510:49:36 06.04.2024
Tak to bych jako problém neviděl, kdyby ty peníze z dotací byly následně dobře využity. Neměli by se tedy členové ČHS dožadovat spíše informací, co s těmi všemi penězi svaz dělá? Třeba je ta cena za kurz opravdu opodstatněná, i to může být pravda. To však nyní ale nikdo nemůže posoudit, protože chybí informace. Proč místo snížení ceny kurzu nepožadujete informace, jak se získanými penězi svaz nakládá? Proč nechcete vědět jaké příjmy z čeho jsou a na co kolik svaz vynakládá?
odpovědět 
      Re: VH 202513:01:13 06.04.2024
To se řešilo už roku 2014 a pak znovu 2017. Můžeš to vytáhnout i letos. Rád Ti budu nápomocen viz lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=13663
Kuba Turekodpovědět 
       No more 13:59:08 06.04.2024
Nemohu, já už se tím jen bavím, ale osobně se na tomhle nadále nepodílím, tohle krmit nebudu. Vás je kolik? 30 000? Kolik je oddílů? Taky hodně. Čí je svaz? Členů a oddílů. A co děláte? Necháváte si srát na hlavu pár jedinci... :-) Ne ne, už fakt jen jako zábavu.
odpovědět 
      Re: VH 202517:03:04 06.04.2024
To by mělo být vidět ze zprávy o hospodařen ne?
Martinodpovědět 
       Re: VH 202521:58:47 06.04.2024
Mohl bys mi poradit, jak ve zprávě z hospodaření zjistím, jaké byly přímé náklady na kurzy, kolik bylo vyplaceno lektorům a na co byl použit zbytek peněz?
Jirkaodpovědět 
  Re: VH 202519:38:11 06.04.2024
Uz ted lituju, ze jsem si tu ustepacnou poznamku nenchal od cesty. Protoze rozhodne nemam ambice se zastavat VV, ani nejak krafat do cinnosti CHS, natoz se trefovat do lidi co jsou cinni v oddilech. Nicmene...

Az vas na VH postavi VV nekam na hanbu do kouta (to je takovy mily trik), a vy tam prednesete tuhle predstavu o fungovani vzdelavani, tak budete od VV konfrontovani se stavajicim fungovanim, s tim, proc to stoji co to stoji, a proc to konkretni lide delaji, tak jak to delaji. To tak nejak bude implikovat i to, ze pokud mate nejak predstavu o jinem fungovani, tak se v tom bude treba i angazovat personalne. Pokud teda netrpite predstavou, ze vy nejak zapiskate, a ostatni podle toho budou skakat. Na to je IMHO v rozpoctu tech kurev, chlastu a chlebicku malo (ackoliv anonymove tady s oblibou vytvari trochu jinou atmosferu).

Tohle si pak jeste zopakujete 5x v jinych oblastech, a az dojde na to skutecne podstatne. Tedy na stanovy. Coz je IMHO to jedinne podstatne, co by VH mela resit (bohuzel ten vselidovy snem pusobi desne demokraticky, ale z hlediska toho, jakou umoznuje realne participaci na rizeni, je ve skutecnosti dost na hovno), tak uz na vas bohuzel nikdo nebude mit naladu.

V ponekud jine forme uz vam to napsal Vlk v komentarich o clanek driv.

Geoodpovědět 
  Kalkulace21:12:06 06.04.2024
Hele, to jste tak omezení a neschopní, že si neumíte spočítat náklady na podobnou akci? To není tak těžké. K tomu započítej přiměřenou odměnu pro lektora a zbytek je zlodějina, co jde do ČHS. A hned víte, nakolik je cena oprávněná.
odpovědět 

 +117:50:42 05.04.2024
Pěkný příspěvek.
Vaňousodpovědět 
 Re: +107:57:31 06.04.2024
+1
odpovědět 

 Doplnění12:48:12 06.04.2024
Kvalita s dopadem do ceny měřitelná je a Břéťa ji na on-linu s oddíly vysvětloval. Zatímco u komerčních kurzů je klidně až 20-25 účastníků na jednoho lektora, kurzy ČHS vycházejí ze zásady, že na každých 8 účastníků musí být jeden lektor, což je u praktického nácviku podstatný rozdíl.
Návrh na zveřejnění částky pro podporu vzdělávání oddílů je zbytečný, stačí si přečíst rozpočet. V podkladech pro VH je v návrhu rozpočtu 2024 už 3 týdny uvedená v části vzdělávání částka 200 tis na tento účel s jasným popisem.
Martinodpovědět 
 Re: Doplnění13:53:43 06.04.2024
Konkretne co je dle tebe jasne zneni?
odpovědět 
 Re: Doplnění13:56:38 06.04.2024
Martine,
ano, na online setkání před Velikonocemi zaznělo oněch 200.000,-
Tato částka ale padla ze strany ČHS až po té, co se vznesla kritika.
Nezaznělo ovšem komu a jak budou rozdělovány, ani jsem to na stránkách nenašel. Jediné co bylo řečeno, že podpora bude směřována horoškolám a případně těm, kteří vychovávají lidi pro ČHS.
To se snad děje ve většině oddílů ne? Můžu začít Atlasem Opava, přes Beskyd Karviná, nový oddíl který vznikl v Zábřeze na Moravě, nebo třeba Lezci .com Lierec, lezčata Kuřim a mnoho dalších
Břeťova argumentace že většina lidí si dělala instruktoráky pro své osobní potřeby je víc než mimo mísu. Ze všech kurzů a doškolováků jsem si vědom jen 1 takového člověka. Takže ze strany Břeti to je sprosté tvrzení.
Nemůžu posoudit komerční kurzy, na žádném jsem nebyl. Mám jen doporučení od Jardy Kupra a nevěřím že by tam bylo 20-25 účastníků na instruktora jak uvádíš. Jardy si tyto kurzy pochvaluje a své instruktory tam posílá dlouhodobě.
Osobně jsem na jednom kurz – část RCI zažil že nás na jediného instruktora bylo 10 nebo 12. nepamatuji si přesně. Vím že jsme za ten prodoužený víkend neprobraly to co bylo náplní. To co se probralo, bylo jen hodně letecky.
Ano většinou jsem z kurzů a doškolováků odjížděl spokojen.
Takže možná je to z mé strany jen zbytečný výkřik který čeří vodu.‘Ale pokud by svaz jednal transparentně, informace zděloval a snažil se jo objasnit, nedošlo by třeba na tento článek, tuto iniciativu.
Jirka K.odpovědět 
  Re: Doplnění16:55:19 06.04.2024
Jirko,
ta částka “Podpora vzdělávání oddílů 200.000 Kč” je v rozpočtu zveřejněném v bulletinu 13.3. a připraveném ještě dříve. Podle mě to není reakce na vaši kritiku, ale předem připravená součást celkového záměru, kterou budou muset ještě upřesnit a uvést do provozu.
Martinodpovědět 
   Re: Doplnění18:22:08 06.04.2024
Vole tak ze pises jasny popis kam to pujde :-) todle uz neni ani tragikomedie, je to totiz MANIPULACE A DEMAGOGIE
odpovědět 
   Re: Doplnění07:14:10 07.04.2024
Mrtine,
16.2. byl zveřejněn na stránkách a zaslán do oddílů nový systém vzdělávání
19.2. jsem reagoval dotazem na svaz - bez reakce, následně jsem psal rozlícený dopis. Pak se mi ozval Břeťa, kterému jsem následně volala
O alokaci 200.000,- nepadlo ani slovo
Takže my z toho plyne, že oni něco vypustila, vznesla se kritika, ani na ni reagovaly zmíněnou částkou kterou zatím neobjasnili jak hodlají použít.
Přijde ti to ze strany svazu transparentní ferové jednání?
Jirka K.odpovědět 
 Re: Doplnění22:18:00 06.04.2024
Zrovna Břeťovy kurzy - dávačka za účast. Zaplatil sis, jsi instr...instruktoři na skály - 20 osob, 2 lektoři, 100% úspěch. A tenhle člověk teď ničí velmi kvalitní zaběhnutý systém?!?
odpovědět 
  Re: Doplnění09:34:11 07.04.2024
Dnes už nemáme ve stanovách podmínku, že příslušný funkcionář nesmí být ve střetu zájmů?!
odpovědět 
   Re: Doplnění21:50:05 07.04.2024
Tak ten byl dobrej :D Spíš by to přesněji mělo být, že velká část ÚV je ve středu zájmu.
K.odpovědět 
    Re: Doplnění10:21:31 10.04.2024
nebo ve čtvrtek
odpovědět 
  Re: Doplnění20:54:34 07.04.2024
Velmi dobře zaběhnutý systém?!?!?
Ty mě bavíš. :-))))
Žumpaodpovědět 

 Ceny13:31:04 06.04.2024
To musel nacenit někdo s inspirací u arabských šejků.
K.odpovědět 
 Re: Ceny19:46:52 09.04.2024
Tak je zvláštní, že nyní nemůže byt na přezkoušení aspoň občas osobně.
odpovědět 

 neznalosti nebo záměrná demagogie? 21:42:43 06.04.2024
Davide - půjdeš pro to pracovat a realizovat svoje návrhy? Bohužel většinově hlasití jsou jen hlasití. Věnoval by ses tomu rok a více zadarmo a přes analýzu souvislostí bys dospěl kdoví k čemu. Profesionalizaci rozjeď a sebe zaplať z cen kurzů. Ukecej svoji rodinu ať pro to dělá za stovku na hodku, aby něco zbylo pro tebe, a oddíly to budou mít levnější.
Vytrháváš věci z kontextu, lezení má svoje specifické prostředí, stejně tak florbal a další. I proto ceny nejsou srovnatelné. Specifika prostředí jsou i další finanční toky - co třeba několika set tisícové startovné florbalového klubu do ligy?? Úroveň sponzoringu a mnohé další.
Lezení je asi nejspecifičtějším sportem, zároveň tím ale získává obří potenciál.
Svaz padne, když demagogové jako ty budou přesvědčovat ve svůj neznalý názor. A nebo se přihlas o aktivitu, lidi pořád chybí. Nikdo z hlasité deklarace se nepřihlásil.
Petrodpovědět 
 Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 21:53:11 06.04.2024
Nevím, který Petr jsi, ale kecáš. Pokusů, kdy lidé chtěli jít do ČHS něco dělat a pomáhat, klidně i zdarma, jsem zažil několik, a pokaždé jste s nimi vyběhli. Takže ne, výzvy jít něco dělat pro ČHS jsou jen populismus a vějička pro neznalé, ve skutečnosti mezi sebe nikoho nepustíte.
odpovědět 
 Zase rozpor21:57:05 06.04.2024
Zajímavé. Břéťa obhajoval vysokou cenu vysokou kvalitou, ty píšeš " Profesionalizaci rozjeď a sebe zaplať z cen kurzů. ". Takže je to tak, že ceny jsou tak vysoké ne kvůli kvalitě, ale protože z nich potřebujete peníze na profi aparát? Nejdřív tu perlil Oliváč, teď ty... Pak se nediv, že si tolik lidí myslí, že jste lháři a nevěří vám.
odpovědět 
  Re: Zase rozpor22:31:09 06.04.2024
Blázínku. Klapky máš řádný :)
:)odpovědět 
 Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 22:10:55 06.04.2024
Asi Petře nejsi dostatečně vnímavý. Aktivita je mimořádná, jen už lidé neplánují pracovat za ty, kteří pouze tvrdí, že pracovat umí. Realitu neokecáš.
odpovědět 
  Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 22:33:26 06.04.2024
Realita je, že svaz roste. To neokecáš. Někdo to odmakat musel.
!odpovědět 
   Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 22:47:21 06.04.2024
Realita je, že roste odtržení svazu od potřeb oddílů a to zásadně. To opravdu někdo dlouhodobě odpracoval. Nebýt AO na OH = top 30 NSA, rosteš plynule s členskou základnou, ta roste díky popularitě lezení, na které ČHS nemá vliv. Na to mají vliv komerční stěny a bouldrovky. Chlubíš se cizím peřím.
odpovědět 
    Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 22:58:54 06.04.2024
Žij si svůj sen. Realita tě míjí. Ber to, že se bavím. Diskutovat zde seriózně nejde. Muzu napsat jakoukoliv věc a rozjede se flame. Je to vážně k popukani. Lidi, kteří jsou spoko sem nepíšou. Je jich spousta, ale tomu prostě neuvěříš. Překroutíš všechno, vždy a všude. Užij si to.
!odpovědět 
     Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 23:17:54 06.04.2024
Nazdar Olivo. Ty jsi tu taky?
odpovědět 
     Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 07:17:04 07.04.2024
stejně tak je spousta těch co spokojení nejsou a taky sem nepíší, ale tomu prostě neuvěříš ;)
odpovědět 
      Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 10:26:32 10.04.2024
akotát že těch je jen 10-20%, ty statistiku
odpovědět 
 Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 09:16:14 07.04.2024
Poněkud se mýlíš Petře, svaz padne na hubu pokud se vesel budou zoufale držet lidé, kteří mu již nemají co dát, avšak ve svém sebeklamu si myslí jak jsou pro svaz se svými názory důležití a nepostradatelní. Každý máme svůj Rubikon, který nepřekročíme i kdybychom chtěli sebevíc, někdo si to uvědomuje a někdo nikoliv.Dá se tomu říkat i sebereflexe. Nikdy se nelze zavděčit všem, nicméně pokud by se z vedení lépe a transparentněji komunikovalo a vysvětlovalo ubyla by polovina problémů. A to je největší problém stávajícího dlouholetého nejužšího vedení již dlouhou dobu. Jasně bere to čas i energii, ale mnohonásobně se to vrátí. Zahalování jen nahrává nejrůznějším v uvozovkám konspiracím:-).
Vlkodpovědět 
  Re: neznalosti nebo záměrná demagogie? 09:38:13 07.04.2024
S věcnou podstatou komentáře souhlas, ale s tím Rubikonem jsi to řádně zmastil. Nepřekračují se stíny, řeka Rubikon po jejímž překročení není cesta zpět naopak ano.
odpovědět 

 Foto dne:
Sulkárna
Kavčí spár
 Databáze cest:
Všechny cesty (175385)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
No Name 2 6a Los Olivos
Vejškrab IV Prachov
Dromedar 6+ Fischauer Vorberge
Fleischwald 5 Fischauer Vorberge
Lausbau 5 Bad Fischau
Nově komentované:
Skořepinka VI Prachov
Osama Du Sau 9/9+ Frankenjura
Monarchie VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Fénix 8+ Srbsko
Malajský Tygr VIIIb Suché Skály

 Nově v diskusi:
Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Re: Binter a mladé holky? | Binter a mladé holky? | Re: anketu vytvářel hotentot? | "naprosto silena baba" | Re: anketu vytvářel hotentot? |

 Nové komentáře:
Re: | Re: Muly - jste Po.rané muly | Re: | Re: | Re: Papalasizmus | Re: Kloboucek | Re: Muly - jste Po.rané muly | Re: Papalasizmus | Re: Papalasizmus | Re: Papalasizmus |

 Kde to vře:
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (104)
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (79)
Pád německého lezce (21)
Ve Víru na Žďársku chtějí zachránit tovární komín pro lezení (13)
U chaty Pod Rysy v Tatrách havaroval vrtulník s českým pilotem (12)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (11)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
EP v rychlolezení Mezzolombardo, Itálie (6)
Historicky první Slovenka na vrcholu Everestu (5)

 Nově v inzerci:
Black Diamond Alpine Start Hoody, vel. L | Zapomenutá mikina - Sušky | Lezečky Tenaya Mastia 45,2 | lezecky batoh Climbing Technology - Falesia | Našel se frend | NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL | Statická a dynamická lana | Dřez a lednice | Lezení | Ztracené Brýle Julbo Explorer |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 908 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 942 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 981 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 899 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.