Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Schvalování návrhu návštěvního řádu pro Tatry pozastaveno
Schvalování návrhu nového návštěvního řádu Tatranského národního parku, který omezuje horolezectví v Tatrách, bylo pozastaveno poté, co slovenský ministr životního prostředí přijal zástupce protestní iniciativy Aj my jsme Tatry včetně šéfa slovenských horolezců Igora Kollera.
O schůzce z úterý 19.3. se informuje v tiskové zprávě ministerstva:
"Návrh nového návštevného poriadku Tatranského národného parku, ktorý prednedávnom predstavili štátni ochranári vyvolal vášne. Minister životného prostredia László Sólymos preto prijal predstaviteľov iniciatívy Aj my sme Tatry, aby s nimi rokoval o ich hromadnej pripomienke voči tomuto návrhu. Výsledkom stretnutia je rozhodnutie ministra o pozastavení procesu schvaľovania návrhu návštevného poriadku, s cieľom vytvoriť dostatočný priestor pre diskusiu.
„Návštevný poriadok nášho najstaršieho národného parku musí predovšetkým rešpektovať ochranu prírody, ale zároveň musí byť moderný, prehľadný a spĺňať potreby návštevníkov národného parku,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Po prijatí a zapracovaní všetkých návrhov a pripomienok bude pôvodný návrh návštevného poriadku TANAP-u doplnený a v čo najkratšom čase prijatý.
Návrh nového návštevného poriadku, ktorý pripravila Správa TANAP-u pôvodne počítal s viacerými zmenami. Tie sa týkali najmä dĺžky sezónnej uzávery, obmedzení pre horolezcov aj psičkárov či regulácie geocachingu. K tomuto návrhu však prišlo niekoľko pripomienok, vrátate hromadnej pripomienky iniciatívy Aj my sme Tatry."
Horolezectví v Tatrách by omezil zákaz dojišťování starších cest nýty stejně jako tvorba nejtových nových cest. Líp než tahle vyhláška
Čokli pobíhající všude mi vadí úplně stejně jako ochranářům. Asi jako každému, komu už ve skalách sežral takový mazlíček svačinu. Ale na to jsou už teď předpisy, že musejí nosit košík a být na vodítku.
Snad se z té skvělé solidarity tatranců poučí i uživatelé NP České Švýcarsko a prosadí u ministra Brabce změny v zonaci tohoto národního parčíku a vstřícný přístup jeho zatvrzené (dá se to vyjádřit i jinak, ale buďme korektní) Správy.
Pokud jsem mohl posoudit na společném Semináři horolezců a OP v Sedmihorkách, nedá se postoj Správy NPČŠ hodnotit jako zatvrzelý, i když jednání a sladění přístupů jsou namáhavá.
Nejvíce sladěný je Adršpach. Horolezci s horolezci jednal Npčš začátkem března z pozice síly, a v Ádru je vidět, kam až mohou.
Jinak podobně jako v Tatrách nejde jen o lezení, ale i přístup pro lidi.
Někomu se jedná o dobré bydlo, někomu o kšefty z turruchu a jen málo lidem o přírodu. Tedy přírodu a ne o uměle vysazované pralesy a za tím účelem (prý uměle) rozšiřovaným kůrovcem.
Tak vymyslet si můžu lecos, ale třeba vysazování kůrovce... Víš jak probíhá těžba v lese a jak dlouho to tam nechaj válet kolikrát ? Tady u nás nic nikdo vysazovat nemusí. Špatný hospodaření vlastníků lesa ruku v ruce s monokulturama. Je div, že to není už dávno všechno rezatý.
ad 11:08:52 25.03.2019
kámo, dal si to dajako dokopy a kauzou bývalého kráľa Zemplína Mikuláša Varehu, podvodníka, dépéháčkara a pod.
T.č. za katrem, požiadal o prepustenie. Správa sa vzorne, vedie šachový krúžok a kůrovce nechová.