Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Blesky v Tatrách zabily 5 lidí včetně jednoho Čecha
Pět lidí včetně jednoho českého turisty zemřelo včera po zásazích blesky v bouřích v Západních Tatrách. Čech byl jediným, kdo zahynul na slovenské straně Tater. Další mrtví byli v Polsku. Kvůli bleskům bylo hospitalizováno kolem 80 lidí.
Český turista zahynul po několika set metrovém pádu, když ho na Baníkově (2178 m) v hlavním hřebeni Západních Tater odhodila tlaková vlna. Jeho partnerka se zraněnou nohou přivolala záchranáře s vrtulníkem.
Podrobnosti o situaci na Slovensku viz zpráva slovenské horské služby:
"V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla. Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá smerovala do Žiarskej doliny, v ktorej panovali nepriaznivé poveternostné podmienky na letecký zásah. Po vylepšení poveternostných podmienok letela posádka VZZS so záchranárom HZS k postihnutým turistom. Pri pacientke bol pomocou navijaka vysadený záchranár HZS, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Žiaľ, turista, ktorý sa nachádzal v Baníkovskom kotli, pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Pacientka bola následne letecky transportovaná do doliny, odkiaľ pokračovala s posádkou RZP do nemocnice. Momentálne prebieha pozemný transport telesných pozostatkov nebohého turistu do Žiarskej doliny.
Počas tejto záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Spálenej na tzv. Skriniarkach. Tu blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a bol paralyzovaný. Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá následne smerovala na hrebeň k postihnutému turistovi. Pacientovi na mieste poskytol lekár VZZS neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho letecky transportovali do Žiarskej doliny, odkiaľ pokračoval terénnym sanitným vozidlom do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
Do obidvoch záchranných akcií bolo nasadených 50 horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov VZZS.
nemyslim ze vrcholovy kriz ma nejaky vliv, a myslim ze zviseni rizika retezem sice je, ale ne fatalni (ja bych se ho ale za bourky drzet neodvazil, a snazil bych se od nej byt co nejdal)
už před 20 lety nám chatař na brnčálce vyprávěl, jak jim blesk zabil lidi v budově a pak taky asi 3 kousek od chaty a to jsou kolem štíty jak prase... prý tam kousek mají mocný pramen co ty blesky přitahuje...
bourka v horach je dycky pruser. Ani rychly ustup te nezachrani, a vetsina prevence jen snizuje, nikoliv eliminuje riziko. RIP (btw ta tlakova vlna co smetla toho cech.. tezko rici co proti ni)
Stačí trošku čumět na mraky a nemotat se na hřebeni když už dopoledne rostou do bouřky... Mockrát jsme balili protože bouřka do pár hodin byla skoro tutovka a davy turistů vesele směřovaly na kopec, přece neodpískaj tůru když to ještě nepráská...
Hlavní příčinou, proč bylo tolik mrtvých a zraněných, bylo, že dvě velmi silné bouřky těsně za sebou přišly velmi rychle a nic neukazovalo dopředu, že se vůbec vytvoří. Navíc přišly od jihu, takže je Poláci před hřeben až do poslední chvíle neviděli.
a není náhodou základním pravidlem plánování turistickýho výstupu na vyšší horu, že po poledni by už člověk měl být na cestě dolů právě kvůli riziku bouřek a zásahu bleskem?
Schuberta nikdy nebudou číst všichni, ale jestli "Danuta Wojciechowská z tamního národního parku uvedla, že během slunečného dne míří na Giewont až tři tisíce lidí.", bylo by fajn počítat s tim, že se vždycky najde dost neznalých, který je třeba dole před výšlapem včas a účinně varovat. Nakonec i Schubert mluví o přesnosti předpovědí 85%, takže nejde na předpovědi spoléhat vždycky a toho pravidla o odpoledním sestupu se vždycky lepší se držet.
Ahoj. Jakou aplikaci pouzivate/doporucite v Rakousku/Slovinsku a na Slovensku pro iOS? Byl jsem letos v Julkach a nebyl jsem uplne spokojen s tim, co mam nainstalovano. Dik.
windy, ktera stahuje vice predpovednich modelu a mas moznost porovnani. k tomu samostatne i appku meteoblue (model metroblue ukazuje i windy, ale ne tak podrobne jako appka metroblue) a do tretice bergfex wetter (placenou pro verzi), ktera casto s predpovedi ustreli, ale umi i radar.
V zime navic appka snowsafe, kde je k dispozici textova verze vc lavinove predpovedi pro danou lavinovou oblast - ne konkretni misto dle gps jako vyse uvedene.
Zakladem vseho je ale i pozorovani stavajiciho stavu a jeho porovnani s predpovedi. kazdy model se muze mylit. takze ne jen skepe verit appce, ale taky se naucit pozorovat je dobre.
Do tater jsem jezdil pěknejch pár sezón a v létě byly polední bouřky prakticky každý den. V srpnu bouřky dost často končily i sněžením. Když těto chytlo na hřebeni, tak všechno železo pryč a honem se někam schovat, třeba mezi dva kameny, ale hlavně nevyčnívat a nepohybovat se. Druhou věcí dost opomíjenou byla pláštěnka. Samozřejmě řetězy a železný kříž blesky přitahujou a masa vodivejch lidí to jen zhoršuje.