Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
V patek ci ve ctvrtek minuly tyden se kdosi v konferenci Montana vyptaval na podminky v teto lokalite. Byl nekolikrat upozornen na nebezpeci. Presto se tam dost arogantne vysmival lavinovemu nebezpeci a neuctive psal o zachranarich. Docela by me zajimalo jestli nebyl nahodou nekdo z tech peti. Pak by to byla husta ironie osudu.
A taky
http://www.natur.cuni.cz/~listserv/montana/montana.200401/msg00028.html
Ze srovnání zpráv z médií je hlavně jasná otřesná kvalita médií. Podle toho, kde se to píše, skupina má 3-5 členů z nichž 3-4 uvolnilo lavinu, 2-4 zasypala, záchranáři dorazili vrtulníkem a za 15 minut pomocí lavinového psa našli první oběť nebo také dorazilo neupřesněným způsobem 25 lidí a 5 psů a první tělo našli za hodinu a půl. Lavinové nebezpečí je 3 nebo také 3-4 (?). Lavina byla veliká půl kilometru nebo také 50m široká a 1km dlouhá.
Ahojte,
nemate akutalne info, resp. vlastnu skusenost so situaciou na hrebeni NT? Na vikend sa tam chystame bez lyzi.
Vdaka za pomoc.
Mgr. Radoslav Findrik
dnes je utorok; do rana napadlo v meste (B.Bystrica)asi 30 cisel cerstveho, pomerne mokreho snehu ... na turu bez lyzi zabudni :-))) D'Ady
No nevim,jestli je zrovna ted nejlepsi obdobi na Rohace...bude vyssi lavinovy nebezpeci. www.hzs.sk
Take bych tam nejezdil, ale z predchoziho emailu J.C. plyne, ze si chteji chrochtat v lavinach, tj. je shazovat, a pote se vzajemne vyhrabavat a dostavat do "civilizace", takze narazovy vitr, preveje, 60 a vice cm noveho snehu je pro ne jak delane! palic
Osobne bych na Rohace urcite nejel. po ceste na hrebenu je spousta kritickych mist a pri soucasnem pocasi , silnem narazovem vetru a spouste noveho snehu to je sebevrazda. M.
Toto napsal pravděpodobně jeden z účastníků "akce" Parichvost....
Možná to bude ode mne znít hnusně, ale po několika případech z minulých let
si myslím že spíše zemřu něž abych byl zachráněn HZS. Teda pokud nebude den,
sluníčko a ostatní mne nedotáhnou někam k lanovce. Na druhou stranu jdeme se
skupinkou trošku si i laviny zkusit, tak snad ;)
Jaromír Čihák
jeste budes rad ze te nekdo vytahne ze sracek..... Marek
O přímo tomhle neštěstí nic moc nevím, ale dovolil bych si dodat několik postřehů z Tater, kde v posledních letech dost často (tak měsíc v roce) býváme.
1) S tou Horskou je to, bohužel, asi opravdu dost špatné. I jejich kamarádi se rozpačitě škrábou na bradě a povídají o tom, že do akcí se moc nehrnou. A „z vonku to tak vyzerá“. Tedy: nepočítat s tím, že když bude zle tak písknu...
2) Snad v dobré víře, možná z alibismu je v Tatrách lavinové nebezpečí vyhlášené od prvního do posledního sněhu (trošku přeháním, ale ne zase tak moc). Tím vzniká efekt „závor na trati Praha-Beroun“, které jsou někde neustále zavřené a výstražně blikají. Výsledek-lidé to nevnímají a čas od času někdo spadne pod vlak. Tedy: POZOR. to, že je vyhlášené Lavinové nebezpečí, může znamenat i lavinové nebezpečí.
3) Teď budou všichni vědět, jak neuvěřitelně blbě si ti zasypaní počínali (a dost možná jo). Mluví se pak o nezkušenosti a neznalosti...Představte si ale, jak by bylo hodnocené počínání Pochylých, kdyby to nebyli oni, na jejich poslední výpravě. Jenže tvrdit, že zrovna Pavůk se v podmínkách Kežmaráku nevyznal by bylo silnou kávou. Tedy: Nikdo nejsme neomylný a hory, hlavně v zimě, nejsou úplně bezpečné. Silnice také ne... Tím nechci říct, že když je čtyřka, je dobrý nápad přecházet Roháče!!!
Jo, Honzo, máš do značné míry pravdu, dovolil bych si přesto pár poznámek
1. THS v tomto konkrétním případě jednala ve spolupráci s Leteckou záchrankou, a nutno říct, že podle všeho, co se zatím podařilo zjistit, byl zásah na nejvyšší úrovni. Tím ovšem nechci říct, že by tomu jindy nebylo jinak a že např. v případě "lezeckých záchranek" je vždy vše na podobné úrovni
2. Stupně lavinového nebezpečí: no, víš, od trojky nahoru to většinou bejvá opravdu "poněkud nestabilní". Navíc před tím víkendem hlásala i předpověď dost hnusno a podmínky spíše mizerné až nebezpečné.
3. No, tak tady máš pravdu absolutní. O té konkrétní situaci na hřebenu nevím/e vůbec nic. Takže opravdu těžko soudit.
Pokud by byli níž v Parichvostu, pak se dopustili voloviny. Tam přece každej může průser čuchat (jestli kvůli počasí utíkali, pak to jde přes Kozí hřbet a Hoľu, kde je jen jeden lavinézní úsek), ovšem pokud šli hřebenovku a ujelo to s nima až úplně nahoře, těžko soudit. Hřebenovka obvykle bývá považována za dost bezpečnou.
Mimochodem, opravdu lze těžko posoudit konkrétní situaci. Každý se někdy opustí chyby, někdy je postaven před volbu kde ani jedna z možných variant není optimální. Mohli být v průseru a hledat nejkratší sestupovku - to je někdy dost těžká volba.
Mas pravdu, kdyz je ctyrka, je blbost prechazet Rohace... ale kdyz ti pres noc napadne 30-60 cm snehu, tak se po hrebenu da celkem v bezpeci zmizet (v zadnem pripade na nej za takovych podminek nastupovat). Mnohem vetsi blbost nez pohyb na hrebeni pri zvysenem lavinovem nebezpeci vsak je delani taskaric v dolinach. Oblast Pachola - Ban. sedlo - Banikov znam celkem dobre a v zadnem pripade bych si i za o stupen nizsiho lavinoveho nebezpeci nedovolil sjizdet nebo mizet ze hrebene do "civilizace" z Banikovskeho sedla do doliny Parichvost, kdyz na sever je to krome zacatku zcela bezpecne...
Je to fakt asi blbé. Ony ty stupně mohou být na různých stranách hory jiné a proklatě rychle se měnit. A navíc při současném počasí, kdy jeden den je 20 pod a druhý 10 nad nulou a mezitím dvě bouřky...laviny padají tam, kde je nikdo nepamatuje.
To za naších mladejch let...bejvalo! První „živou“ lavinu jsem viděl právě v Roháčích. Vyšel jsem za naprosté pohody. Na vršku začalo hustě sněžit, sněžilo celou noc. Ráno kousek ode mne celý hřebínek odešel do doliny a tlak vzduchu mi málem vcucnul. Co jsem měl dělat? Přísahal jsem, že pokud to náhodou přežiji, tak do hor nikdy nepůjdu a vyrazil „někam pryč“. A měl kliku! Nic jiného to nebylo! Samozřejmě jsem slib porušil a tak jsem se mohl po pár letech v jiné lavině svézt. Bylo to v Alpách a místní Horská označovala situaci za naprosto bezpečnou. Byla to lavina nevzdělaná a chovala se tak, jak se laviny prostě nikdy nechovaj (zřejmě sníh ležel na čerstvé, "nesedlé" suti a ujelo to všechno. Naštěstí ne tak daleko.).
K vyhlašování lavinové situace: jasně že je vyhlašovaná od prvního do posledního sněhu, jak jinak?? Záleží přece na lavinovém stupni od 1 do 5. A zjistit aktuálním lavinovou situaci na webu není problém..
Jistě 1-5. Ale můj dojem je, že je situace je někdy až dramatizovaná, což vede k tomu, že když je to pak fakt o držku, to někdo nemusí brát vážně. Je to můj dojem, netrvám na tom.
Internet doma každý nemá a v horách je takových ještě víc. Jde se optat telefonem přímo Horské služby. Máte s tím někdo zkušenosti?
Souhlasím s Honzou. Ne vždy, ale občas mi přijde lavinový stupeň lehce nadhodnocen - koneckonců je to na straně bezpečnosti, tak proč ne. Během loňské zimy byla lavinová čtyřka ve V.Tatrách použita dvakrát. Nevím, jak to vypadalo v dubnu, ale v únoru (kdy byla vyhlášena poprvé) jsem byl týden v Malé Studené a na čtyřku to rozhodně nebylo...!
P.J.
samozrejme sa da na situaciu informovat aj telefonicky. Kontakty su na www.hzs.sk Mam dobru skusenost. Pripadne aktualne v terene: wap.ski.sk - preklikat sa k aktualnemu lavinovemu spravodajstvu.
Díky za informaci ohledně telefonu a Wap.
To, co jsem napsal jako příspěvek, jak jsem ostatně podotkl, nebyla reakce (natož hodnocení) tohodle konkrétního maléru.
1) Osobní zkušenost mám (jako dobrovolný pomocník při transportu), v posledních letech u jediné záchranky. Dělala to Letecká záchranná a z mého laického pohledu perfektně. Ale těch stížností jsem slyšel tolik a tolik a tolik...
Že to tak není, a jsou to jenom pověsti? No to je moc dobře!!! Každopádně to nespoléhání na okamžitý zásah, myslím nemůže uškodit. V případě lavin je požadavek na rychlost (to je mi celkem jasné) ve většině případů neslučitelný s reálnými lidskými možnostmi(do 15min tam nedolétne snad ani ten orel).
2) K druhému mi přivedly vlastní zážitky s cedulemi o lavinách na rozkvetlých loukách (mé a jiných). V dnešní době jsou (já jsem internetový analfabet, ale učím se) snad tedy varování aktuální a díky rozšíření mobilů dostupné. Opět Hurá!
To třetí. Z rozborů neštěstí jakoby plynulo, že k maléru je potřeba ve všech (!!!) případech kolosálního pitomce. A že v každé situaci se dá najít, přímo na místě (tedy ne až po, se všemi vědomostmi, které dotyčný v době maléru neměl a někdy ani mít nemohl) řešení, které je v každém ohledu správné a vede do bezpečí. A to se mi nezdá. Vede to k představě:“Já to na rozdíl od těch troubů umím-co se mi může stát!" (opět mockrát slyšené). Ale kolik borců dojelo (nebo málem dojelo) na hloupou chybu!
Jasne, pri fyzickom vypati, natesenosti na akciu, troche tej bezstarostnosti a kopci smoly sa pruser moze stat kazdemu. Preto je strasne dolezita prevencia (lavinove vybavenie) a dosledny rozbor akcie pre vystrahu a poucenie ostatnych. Nikdo z nas nie je dokonaly...
Otierat sa pri akomkolvek lavinovom pruseri o Horsku sluzbu je alibizmus jak svina. Aj keby mali kridla, nedokazu pomoct tak rychlo, ako by bolo treba - v radoch niekolkych minut od zasypania. Na to ma mat kazdy takyto hazarder lopatu, sondu a pieps, aby si pomohli sami. HZS im moze pomoct tak s transportom ci osetrenim.
Ale HS na svojich strankach robi v prvom rade skvelu prevenciu. Kto je vsak blby, tomu nepomoze nic.
Otierat sa pri akomkolvek lavinovom pruseri o Horsku sluzbu je alibizmus jak svina. Aj keby mali kridla, nedokazu pomoct tak rychlo, ako by bolo treba - v radoch niekolkych minut od zasypania. Na to ma mat kazdy takyto hazarder lopatu, sondu a pieps, aby si pomohli sami. HZS im moze pomoct tak s transportom ci osetrenim.
Ale HS na svojich strankach robi v prvom rade skvelu prevenciu. Kto je vsak blby, tomu nepomoze nic.
Mozem len potvrdit ze bolo vyhlasene zvysene lavinove nebezpecenstvo a ked sa nietko rozhodne napriek tomu riskovat je to len jeho problem. Normalny skuseny horolezec ci alpinista by tam nesiel.
Mozem len potvrdit ze bolo vyhlasene zvysene lavinove nebezpecenstvo a ked sa nietko rozhodne napriek tomu riskovat je to len jeho problem. Normalny skuseny horolezec ci alpinista by tam nesiel.