Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Legálnost zimního přechodu hlavního hřebene Západních Tater
Opakovaně každým rokem probíhají na LEZCI diskuse o legálnosti či nelegálnosti přechodu hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů v době zimní sezónní uzávěry.
Jelikož výklad návštěvního řádu TANAPU není zejména pro lezce organizované v horolezeckých organizacích zcela jednoznačný, tak jsem požádal vedení TANAPU o vyjádření k této problematice.
Nikolaj Martinák
Dotaz :
Dovolte mi, abych Vám položil dotaz, který se týká návštěvního řádu TANAPU.
Z řádu mi není zcela jasno, zda mohu či nemohu jako organizovaný horolezec (ČHS) uskutečnit (po ohlášení Vašemu orgánu) vícedenní přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů v době sezónní uzávěry (zimních podmínek), kdy dosahuje horolezecké obtížnosti I.-II..
Z návštěvního řád vyplývá, že :
"organizovaní lezci môžu vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov a v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na horolezeckú túru so stupňom ťažkosti horolezeckej klasifikácie vyšším ako II.stupeň, pričom použijú trasu čo najšetrnejšiu z hľadiska ochrany prírody a krajiny. Pri samostatných výstupoch môžu horolezci použiť hrebeňové túry od II. stupňa ťažkosti horolezeckej klasifikácie s výnimkou úsekov Kopské sedlo - Jahňací štít, Veľká Svišťovka - Kežmarský štít. Horolezecké túry s I. a II. stupňom ťažkosti sa môžu vykonávať len v letnom období, ak je to nevyhnutné na zostup a v zimnom období od 21. decembra do 20. marca v obidvoch smeroch, keď terén tejto ťažkosti sa metodicky využíva na zimný výcvik. Prenocovanie individuálnych horolezcov mimo ubytovacieho zariadenia nie je dovolené. Náročnejšie viacdňové podujatia (napríklad zimný prechod hlavného hrebeňa) sa musia vopred nahlásiť Správe národného parku."
Dále z návštěvního řádu vyplývá, ze horolezecká činnost je zakázána ve všechářčáář národních přírodních rezervacích Západních Tater.
A zde mi není zcela jasné, zda je celý hřeben Západních Tater zahrnut jako národní přírodní rezervace a nelze tedy postupovat ve smyslu ustanovení, které obecně upravují horolezeckou činnost v TANAPU (viz.výše).
Děkuji předem za Vaši odpověď, kterou chci dále předat širší horolezecké veřejnosti v ČR.
Nikolaj Martinák
člen Českého horolezeckého svazu
Odpověď :
Vazeny pan Martinak,
kompletne znenie vseobecne zavaznej vyhlasky Krajskeho uradu v Presove c. 1/1999 o Navstevnom poriadku TANAPu najdete na nasej oficialnej web stranke. V sucasnosti sa pripravuje novelizacia navstevneho poriadku s ohladom na novy zakon NR SR c. 543/2002 Z.z. o ochrane prirody a krajiny.
K vasmu konkretnemu pripadu spresnujeme:
- Zapadne Tatry vo vseobecnosti nepovazujeme za horolezecky teren, vacsina severnych stien kde by tato cinnost teoreticky pripadala do uvahy su v uzemiach s najvyssim stupnom ochrany (narodna prirodna rezervacia Rohacske plesa zhruba od Troch kop po Ostry Rohac) kde je vsak tato cinnost zakazana - mapa s aktualnymi stupnami ochrany prirody je tiez na nasej stranke;
- do uvahy by teoreticky pripadal iba prechod hlavneho hrebena pod vedenim instruktora, ponaty ako vycik kedze niektore useky hlavneho hrebena dosahuju 1. alebo 2. stupen horolezeckej obtiaznosti, sucasne vsak ide o turisticku trasu urcenu pre verejnost, kde platia sezonne uzavery chodnikov v case od 1.11. do 15.6. z dovodu ochrany prirody a bezpecnosti turistov;
Z toho dovodu sprava narodneho parku neriesi kladne poziadavky na prechod hrebenom Zapadnych Tatier v zimnom obdobi.
S pozdravom
**********************************************
Štátna ochrana prírody SR
Správa Tatranského národného parku
Biosférická rezervácia Tatry
P.O.Box 21
059 41 Tatranská Štrba 75
tel./fax: 052-4484 217
e-mail: tanap@tanap.org
http://www.tanap.org
*********************************************
Tak to teda čumim. Že by se nesmělo sestupovat z Kežmarskej štrbiny do sedla pod Svišťovkou??? To jsem nevěděl. Asi bych to měl vždycky skočit. Poučení pro příště :o)
Chytrak, mal by si zostupit zlabom medzi Hunc. stitom a Kezmarskou priehybou, ktory usti nad Skalnatym plesom. V praxi sa ale pouziva zostup cez Huncvsky stit, co bohuzial nie je koser s NP.
Z tvého popisu, milý Spyrosi(y), mi není jasné jestli myslíš sestup ke Skalnatému plesu? Ale asi těžko. Předpokládám ale, že myslíš to samé co jsem myslel já, a to že sestupuješ žlabem směrem na Svišťovku (mimochodem velmi lavinézní) - což je zakázané, protože to je mezi Kežmarským š. a Svišťovkou. Předpokládám, že se zákaz vztahuje na území plošně a ne jenom na hřebenovou část.
"Pri samostatných výstupoch môžu horolezci použiť hrebeňové túry od II. stupňa ťažkosti horolezeckej klasifikácie s výnimkou úsekov Kopské sedlo - Jahňací štít, Veľká Svišťovka - Kežmarský štít."
Teoreticky by to mohlo byt i naopak, jako ze z Kopskeho sedla na Jahnaci stit muzes, protoze to neni ani dvojka. (Ale ja s tim cislovanim v Tatrach mam docela problem, takze nevim.)
Pánové, jen tak pro vaše info a upřesnění... Motáte dohromady Roháče a Vysoké Tatry, kde je přechod povolený, stačí jej oznámit na TANAPu a HZS. Stejně tak nástup a sestup horolezeckých tůr (v zimním období těžší než II) je povolen nejlehčí cestou s respektováním pravidel ochrany krajiny a přírody.
Tak teda teoreticky snad i prakticky je hřeben uzavřen pro veřejnost od 1.11 - 15.6 protože je to značkovaný chodník pro veřejnost! Ale ve Vysokých Tatrách v téhle době jsou chodníky pro veřejnost taky uzavřené, ale organizovaný horolezec po nich může jít na svou horolezeckou tůru! Tak jak teda?
V Západních Tatrách podle Správy TANAP žádné legální horolezecké terény nejsou, proto není možné používat značené cesty jako přístup k nim. Mně to připadá jasné - beze všech kudrlinek je možné shrnout, že pohyb po hřebenu bez ohledu na členství v ČHS nebo JAMES od listopadu do června je nelegální a sankcionovatelný.
jo je to tak. Az na to, ze na jednom miste v odpovedi se pise, ze je teoreticky je hreben I - II a pokud ho puzijes na horolezecky vycvik tak je mozne se tam pohybovat i v zime, ale musis na to mit povoleni a byt organizovany horolezec. SOucasne je to alei turisticky chodnik a ten jeuzavreny. V tom ale ja nevidim argument, protoze logicky by to melo ovlinit jen turistickou verejnost a ne horolezce. DUlezite ale je, ze to povoleni ti stejne nedaj, protoze ...... . No holt pristup na jakej jsme od ochranaru zvykli. Mozna kdyby vyjimky povolovali v urcite vysi (x vyjimek za rok) tak by o ne lidi zadali, ochranari by meli pod kontrolou pocet osob a ostatni by treba pockali o rok dyl, kdyz by se nevesli do toho poctu vyjimek. ALe to je asi sci-fi. Chtelo by to asi trocha pochopeni na obou stranach a ne jen v Zap. Tatrach
Podle z.č. 287/94 z.z. NR SR § 66/2 může pokuta činit až 10.000,- Kč. Z mého hlediska však považuji za závažnější, že v případě úrazu je porušení tohoto ustanovení důvodem k tomu, aby nebylo provedeno pojistné plnění z mé pojistky zřízené přes ČHS (léčebné výlohy, záhranná operace, transport, atd.).
Kouknul jsem na tu vyhlášku a její přílohy a narazil na 2 věci, které ne tak úplně souhlasí se zde podaným výkladem:
1)To, že něco (co je jinak obecně dovoleno) se má nahlásit Správě NP (aby to vůbec bylo legální), neznamená, že Správa NP to může povolovat/nepovolovat, zakázat atd. To oznámení má ten význam, aby případně nedošlo k překročení povoleného limitu osob (konkrétně třeba příloha č. 4 vyhlášky, bod 2. - max 30 osob za den, 5 s 1 instruktorem na vrcholu nepřístupném turist. a nauč. chodníky) a aby Správa NP měla přehled. Nikde jsem nenašel něco, co by někomu zakládalo pravomoc např. zakázat ten výcvik s instruktorem v povolených oblastech.
2) Další věcí je výklad pojmu "zimní výcvik" (viz konec přílohy 8 vyhlášky, bod B. 2.). Nehovoří se zde výslovně o výcviku pod vedením instruktora. A bod B. 3. (prokazování se čl. průkazy) podle mě k vyjasnění nestačí. Takže pokud dospěju k tomu, že "zimní výcvik" znamená i např. že zkušenější člen ČHS "cvičí" méně zkušeného člena ČHS, anebo 2 (či více) stejně zkušení členové ČHS "se cvičí", anebo dokonce 1 člen ČHS "se cvičí", znamenalo by to možnost absolvovat zimní hřebenovku (resp. její povolené části - nejsem znalec Tater) i mimo výcvik s intruktorem, samozřejmě až po nahlášení Správě NP - jak ostatně předpokládá bod B. 4. této přílohy.
Návštěvní řád TANAPU je směrnice, kterou bylo možno vydat na základě zákona č. 287/1994 z.z. a z.č. 222/1996 z.z.. Jedná se tedy o normu nižší právní síly. Výklad správy TANAPU o nutnosti jejího povolení vychází pravděpodobně z § 8 prvně uvedeného zákona, který výslovně stanovuje tomuto orgánu pravomoc povolovat a zakazovat.
Zákon 287/1994 Z.z. o chrane prírody a krajiny, byl zrušen novým zákonem č. 543/2002 Z.z., tam se v § 8 řeší totéž (předpokládám). Význam v dané věci má odst. 1:
"§ 8
Preventívne a nápravné opatrenia
orgánu ochrany prírody
(1) Orgán ochrany prírody po predchádzajúcom upozornení obmedzí alebo zakáže až do odstránenia nedostatkov činnosť, ktorej následkom hrozí poškodenie alebo ničenie prírody a krajiny, alebo činnosť, ktorá takéto poškodenie alebo ničenie spôsobila."
Takový nástroj ale zajisté není určen k obcházení návštěvního řádu, nota bene když ten návš. řád, který byl se Správou NP projednán, i s vícedenní hřebevkou počítá - viz příloha 8 bod B. 4. návštěvního řádu:
"Prenocovanie individuálnych horolezcov mimo ubytovacieho zariadenia nie je dovolené. Pre organizované skupiny horolezcov je k dispozícii vysokohorské táborisko v Bielovodskej doline, ktoré slúži výlučne pre účely výkonnostného horolezectva a nie je prístupné verejnosti. Náročnejšie viacdňové podujatia (napríklad zimný prechod hlavného hrebeňa) sa musia vopred nahlásiť Správe národného parku."
Samozřejmě že asi mohou nastat výjimečné situace, kdy je v zájmu ochrany přírody nutno předem (!) a avízovaně (!) některé jinak legální činnosti zakázat.
Nechci rýpat, ale chodím, kde chci, jak chci a chodím a lezu pro sebe a snažím se chovat kultivovaně k okolí, svým způsobem by to mělo stačit, tak jako v Alpách....
Brány své věznice si nese každý člověk v sobě.:-)))
Rozhodně se nechci zastávat Správy TANAP, protože na tom hřebenu v zimě to zmrzlé kamení a led nejde poškodit.
Ale jsi tu José použil zobecnění, a jen si dovolím podotknout, že to je blbost co (obecně) říkáš.
Nejde srovnávat Roháče a Alpy.
Kromě brány věznice otevři i svůj kvartýr doma. Přijde ti jeden host, asi budeš mít radost. Až ti jich přijde 1000, ztratíš domov a poznáš, co je zkáza.
No prostě nezapomínat na četnost a koncentraci.
Já do Roháčů nejezdím, protože tam lítají laviny i když není sníh :-))), měl jsem na mysli Vysoké Tatry asi jsem se špatně vyjádřil, myslel jsem hřeben Vysokých Tater pěkný den...
Pristup Tanapu me osobne dost mrzi, protoze jsem do Tater jezdival hodne casto a mam je rad. Zimni prechod hrebene Rohacu je skvela akce, ktera pri rozumnem chovani lidi prirode nijak neublizuje. Ale to zeleni teroriste pochopit nechteji, oni totiz chteji vsechnu prirodu jenom pro sebe (o ochranu jde az na "poslednim" miste).
V Alpach nikdo neprudi a je tam pohoda. Tak radeji pojedu a utratim penize tam. A Tanap at si strci Tatry treba ...
Nechápu, jak můžou soudruzi z TANAP spojovat klasifikaci horolezeckých výstupů (a sestupů) s tím, zda je lezení povoleno či nepovoleno.
- jednak klasifikace cest již z principu není objektivní. Např. srovnávat pětkové cesty od Puškáše a od Stanislawskýho dost dobře nejde.
- trojka v zimě je úplně jiná, když je suchá, vysněžená, lehce namrzlá nebo naoupak pořádně vyledněná ... prostě záleží na podmínkách
- kdyby bylo v Tatrách povoleno lezení v cestách II. a výše, nemohla by existovat žádná 'legální' cesta klas. I. nebo CH. A to by se asi Puškáš dost divil.
Zlí jazykové tvrdí, že jde hlavně o to, aby horolezci netahali kamarády zadarmo na Gerlach, když tam můžou klienti za prachy s vůdcem. Ale třeba se zlouni jedni pletou.
Prvotní bylo, že někdy 70.-80. letech chtěla horská služba omezit pády ze zasněžených sedel a ochranáři si mysleli, že snížením návštěvnosti zlepší populacim kamzíků. Tak se spojili a vydali tenhle návštěvní řád, který je v podstatě namířený proti zdatným turistům. Stále se zaštiťují péčí o bezpečnost návštěvníků. Ochrana přírody je v tomto ohledu zcela zbytečná.
Prvotní bylo, že někdy 70.-80. letech chtěla horská služba omezit pády ze zasněžených sedel a ochranáři si mysleli, že snížením návštěvnosti zlepší populacim kamzíků. Tak se spojili a vydali tenhle návštěvní řád, který je v podstatě namířený proti zdatným turistům. Stále se zaštiťují péčí o bezpečnost návštěvníků. Ochrana přírody je v tomto ohledu zcela zbytečná.
ked stretnes TANAPAKA v tatrach povedz mu:DOBRY DEN PRAJEM,on asi odpovie DOBRY AKO PRE KOHO ,platný preukaz svojej horolezeckej organizáciemate mate? niee?? prave ste porusili §... + §... a to sa = 10 000,-sk.a vy mu na to: NEMAM NEDAM,a pokracujte dalej, ked sa vam nepodari ujst,tak vas prinajhorsiom vyhostia dozivotne zo SR (to by chcel kazdy druhy obcan SR)no a potom sa uz mozte naplno sustredit na ALPY kde vam uz taketo §...§... nehrozia okrem toho vas ceny sluzieb vyjdu rovnako ako v TATRACH...takze FORGETTATRYGOALPS!!!!!!!!!!!!!
No jo...reklama jak čert...!-))) Jenže kupa lidí Ta3 preferuje...třebas už jen proto, že je to blíže...!-) Našinec se taky taknějak u Vás stejně cítí JAKO DOMA...A to je i přesto n.právě proto, že to u nás funguje/nefunguje jako u nás...!-))) Takže zase někdy u Vás...!-)
Podobný terén ako v Roháčoch je východná časť Niedere Tauern (Seckauer, Wölzer, Rottenmanner). Tiež je to tam dosť lavinózne, takže naozaj nič nechýba. :-) Nejaké info je na SummitPost: http://summitpost.org /area/range/ 152686/ niedere-tauern. html
Zaujímavá hrebeňovka je napríklad Hochreichart - Geierhaupt (za 2), ľahšia okolo Seckauer Zinken alebo Pletzen, ťažšia cez Gamskogel (3). Za viac dní sa dá obísť niektorá z dolín a skončiť zasa na začiatku.
Inak v Rakúsku tiež začínajú problémy - skialpinistov poľovníci nemajú radi. Plašia zver a myslím, že práve o to ide aj našim ochranárom a nie o poškriabanie ľadu mačkami.
Správa TANAPu zjavne meria dodržiavanie zákonov dvojakým meterom. Pred necelým rokom porušili zákon a návštevný poriadok sám riaditeľ Správy TANAP spolu s vtedajším ministrom spravodlivosti. Jednoducho si urobili taký malý výlet načierno a keď sa to prevalilo, nemali ani odvahu chlapsky povedať, že urobili chybu:
Pohyb v zimních Tatrách není legilativně dotažen do konce a mohou na něj doplatit nejvíce Ti, co Tatry v zimních a jarních měsících vyhledávají a mají rádi. V případě úrazu v TANAPU a zjištěného porušení zákona (např. časové omezení, skialp mimo oblasti apod.)sice pojišťovna plně zaplatí náklady na záchranou akci horské službě a ostatním zdravotním institucím, ale může refundovat zpět po pojištěnci !! poměrnou část vzniklých nákladů plnění z titulu porušení právní povinosti - vyhlášky TANAPU pojištěncem. Jednoduše řečeno určitá pojišťovna může, ale nemusí uplatnit krácení plnění, z důvodu jakéhokoli porušení v souvislosti s poškozením zdraví nebo záchranou akcí. Sami ochranáři právě množstvím omezení a zákazů!! na sebe a na ostatní upletli vymahačský bič, jehož použití závisí na stanovisku pojišťovny. Takže bohužel kolegové skialpinisté a milovníci zimních výstupů obou států raději si šetřme penízky navíc na zaplacení sankce pojišťovny nebo následně na exekutora pojišťovny. Snad by pomohlo trochu s rozumem okopčit legislativu z Alp, která má zimní omezení lépe propracované. No uvidíme, co přinese chystaná novela.
Mě chytla loni v zimě ochranarka na chabenci v nizkych tatrach - sympaticka pani,pokecali jsme a až se uvidime příště tak to bude za 200Sk. Ve vysokejch prej davaj 500Sk. Beru to jako permit co se platí jenom občas a neřešim...