Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)
MČR v paralezení (15.08)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13125
2.Votoček 12600
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8101
2.Groš 7632
3.Skopec 7086

Výsledky
SP Krakov (03.07)
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)

Deníčky
5958 lezců
1231907 cest
Nové přelezy:
Maria Regi 7C
Cubana Dir 9-
Rošáda 7C
Člověk Bez XIa
SHARMUJ LO 7C
Jedna Mozk 7C
Očistec Xb
Němá Barik 9+/10-
Druhá Míza 8+/9-
Realista L 8A/8A+

Stěny
Rožnov pod Radhoštěm - Rožnov pod Radhoštěm
Cakle - Ústí nad Orlicí
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Olomouc - Olomouc
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Tatranské počasí via SMS

pro Vysoké Tatry

V článku najdete návod, jak nastavit doručování podrobné předpověď počasí na další den pro Vysoké Tatry, ve formě SMS.

Vzniklé médium je navíc možné využít pro zasílání dalších informací, třeba žádosti o pomoc při nehodách.
Nejlepší dostupnou předpověď počasí pro Vysoké Tatry sestavuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Je zdarma dostupná na webu SHMÚ. Praktickým problémem ovšem je, jak tuto předpověď dostat na místo, na horské chaty.

Vhodným řešením je doručování ve formě SMS na mobilní telefony. Pro příjem stačí chvilka slabého signálu, není nutný aktivovaný přímý roaming, WAP a podobně, výhodou je nepatrná spotřeba baterie.

Zbývá problém, jak stránku "přenést" jako SMS. Zde popsané řešení se skládá ze dvou částí - převodu stránky do podoby 3 emailů o délce 160 znaků, a přeposlání SMTP emailu jako SMS pomocí sms brány.

Stránka emailem


Stránka se pomocí několika unixových skriptů upraví do podoby 3 krátkých emailů. Jejich distribuce je řešena jako emailová konference (mailinglist) v systému Skaut.org - je zdarma, nevkládá obtěžující reklamy a má velmi snadné ovládání. Na stránce konferenčního systému pro přidání adresy je potřeba vyplnit do prvního řádku tatryp160, do druhého email pro zaslání SMS (vysvětlení níže), do třetího si můžete vymyslet heslo, odešlete, a to je vše. Na uvedenou adresu přijde potvrzení.

Email smskou


Druhou částí je odeslání emailu jako sms na mobil. K tomu je potřeba nějaká sms brána. Popíšu dvě možnosti - bránu MySMS a u českého T-Mobile. Postupy pro jiné oprátory či brány můžete přidat v diskusi, potřebné je jen to, aby brána přenesla z každého emailu přibližně 160 znaků.

Placená sms brána - MySMS.cz

U brány MySMS.cz si lze zřídit schránku typu přezdívka@mysms.cz. Zřídíte si účet, převedete kredit a nastavíte svoje telefonní číslo pro doručování. Adresu typu přezdívka@mysms.cz pak přihlásíte do konference tatryp160@skaut.org.

MySMS si účtuje za sms 1,40Kč.

T-Mobile

Na stránce operátora se přihlásíte (odkaz login) do t-zones. Dále postupujete v menu email a více - nastavení  - filtry. Jako akci filtru je třeba nastavit přeposlat jako SMS na mobil. Zadání podmínek záleží na tom, zda T-Mobile email využíváte i k jiným účelům. Pokud ne, je možné nastavit třeba "pokud předmět neobsahuje xxxxxx". Do konference je nakonec třeba přihlásit email typu něco@t-email.cz

T-Mobile dává určitý počet sms zdarma a další učtuje v závislosti na tarifu zákazníka. 

Formát emailu


Aby se informace vešly do 3 sms, provádí se některé úpravy formátu zprávy.


  • sit: ... POVETERNOSTNA SITUACIA
  • p1d: ... PREDPOVED POCASIA
  • n_min ... NAJNIZSIE NOCNE TEPLOTY V JEDNOTLIVYCH VYSKOVYCH POLOHACH/
  • d_max ...NAJVYSSIE DENNE TEPLOTY V JEDNOTLIVYCH VYSKOVYCH POLOHACH
  • L ... na podhori (600-1000 mnm)/nizs/
  • M ... v strednych polohach (1000-1500 mnm)
  • H ... vo vysokych polohach (1500-2500 mnm)


Kromě toho se mění některá slova, ale výsledek je doufám snadno čitelný.

V každém případě před ostrým použitím a přihlášením na mobil doporučuji přihlásit si běžný email a nějakou dobu sledovat, uvidíte formát zprávy v praxi, dobu doručení atd.

Právní poznámka


Předpověď a veškerý její obsah je autorským dílem  SHMÚ. SHMÚ upozorňuje - Všetky informácie, texty a elektronické obrázky, ktoré obsahuje tento server http://www.shmu.sk sú duševným vlastníctvom Slovenského hydrometeorologického ústavu a nesmú byť reprodukované alebo použité iným spôsobom, ako pre vlastnú potrebu, bez súhlasu SHMÚ. Zde popsaná služba takový souhlas nemá a právní stránka jejího provozu není jasná. Je možné, že převedení do sms lze považovat za pouhý způsob přenosu, podobně jako lze přes službu T-Mobile zajistit zaslání části libovolné www stránky v sms, a souhlas není nutný. Také by snad bylo možné využít instotuce "automatického dočasného meziukládání" zavedené Zákonem o některých službách informační společnosti.

Přestože legálnost provozu mi není jasná, rozhodl jsem se risknout zveřejnění (soukromě tohle používám už řadu let). Především z důvodu bezpečnosti a úvah nad nehodami. Jestli ovšem SHMÚ usoudí, že tato distribuce jejich stránky jejich práva porušuje, a pošlou mi nějakou stížnost, budu ji muset ukončit.

Pokud takovouhle službu budete využívat, nebo obecně považujete za užitečnou, prosím oslovte své zástupce v ČHS a požadujte, aby si svaz dal za úkol dohodnout se se SHMÚ a zřídit službu nezpochybnitelně legálně a oficiálně (a třeba jen pro členy). Nabízím pomoc s technickou realizací.

Varování


Funkčnost je zcela bez záruky. Služba vznikla pro mou soukromou potřebu a kontroluji ji, vždy když jedu to Tater. V přípě změn formátu stránky, poruch serveru a pod. předpověď nedojde.

Další použití - okamžité informace


Do určité míry vedlejším produktem je vytvoření konference tatryp@skaut.org. Tenhle vedlejší produkt může být užitečný sám o sobě - pokud se použití rozšíří, bylo by možné takhle okamžitě informovat řadu lidí zrovna se pochybujících v Tatrách. Stačí poslat email na adresu tatryp@skaut.org, což je možné z mobilního telefonu přes sms - email bránu. Například v případě nehody poslat informaci o místě. Je možné, že zrovna bude někdo schopný pomoci náhodou poblíž a schopný dostat se na místo dřív než např. HZS.

Laviny


Vhodným rozšířením v zimním období by bylo ještě zasílání informace o vyhlášeném stupni lavinového nebezpečí. Skript pro převod stránky HZS jsem měl také, ale se současnou podobou stránky nefunguje a nevím kdy se dostanu k předělání - pokud jej někdo máte hotový (sed, perl,...) tak mi jej prosím pošlete.

Honza Kulveit   [úpravy] 15:52 02.01.2006Tisk 


Související články:
Zobrazit další (184)

Komentáře

Nový komentář 
 Dik16:18:15 02.01.2006
Dik!
dagodpovědět 

 eurotel16:41:48 02.01.2006
používám něco podobného ze stránek HZS přes bránu eurotelu
milanodpovědět 

 Diky!11:07:48 04.01.2006
A jeste jednou diky!
Radek J.odpovědět 

 SMS ze svazových stránek16:45:29 04.01.2006
Už jsi zkusil oslovit svaz na přímo?
(WWW.horosvaz.cz ... forum a nebo info@horosvaz.cz)
Jiří Babačaodpovědět 
 Re: SMS ze svazových stránek08:24:12 05.01.2006
Ja uz jsem to zkusil - nebyl zajem.
Martin B.odpovědět 

 Foto dne:

Kačenka, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (192781)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Letecký poplach VIIIc Všemily
Schwarze teufel 7 Zillertal
Totální nasazení IXa Všemily
Pasta Sfoglia 7a Valle D Aoste
Taglio del Bambino 6c Valle D Aoste
Nově komentované:
Stará Cesta II Příhrazy
Těžký Punk XIb Adršpach
Narovnaná šavle Xb Labské Údolí - Levý Břeh
Narovnaná šavle Xb Labské Údolí - Levý Břeh
Andělský Prach IXc Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Labák - Růžové stěny | Re: Rozpočítání amortizace | Re: U Magnuse je AO ABC | U Magnuse je AO ABC | Re: Rozpočítání amortizace | Re: clickup | clickup | chudák martin | Re: Rozpočítání amortizace | Re: Rozpočítání amortizace |

 Nové komentáře:
Za tehle podminek serte na severky | Re: zásadový postoj :-) | Re: zásadový postoj :-) | Re: Horko | Re: zásadový postoj :-) | Re: zásadový postoj :-) | Re: Styl prelezu | Re: zásadový postoj :-) | Re: Nejlepsi umisteni | Re: Skoda |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (78)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (43)
Rychlostní lezkyně Lucie Mrázová má za sebou první Světový pohár (22)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v lezení na obtížnost Praha (11)
Zemřel horolezec, instruktor a metodik Zdeněk Teplý (11)
Kdo je nejlepší na světě? Magnus Midtbø sestavil žebříček top lezců, na vrcholu je Adam Ondra (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Blue Ice Choucas Pro 2.0 | Boty SALEWA MS RAPACE GTX Man velikost 45 | TAZ LOV 3 slaňovací brzda černá | AegisMax Kids 600 | Deuter kid comfort pro. | Výstupy | Spolulezce Český ráj | Dámská softshell | Nové sandály Lizard | Vodítko v Krasu |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1214 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1334 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1509 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1482 
 Neřeším to – lezu vše 
 1186 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi